Jau prieš keletą metų žiniasklaidą pasiekė žinia, jog „Simpsonų“ serialo kūrėjai svarsto atsisakyti savo ilgamečio personažo, parduotuvės „Kwik-E-Mart“ savininko Apu. Dabar šis sprendimas – labiau tikėtinas nei bet kada anksčiau.
Nuo 1990-ųjų personažą Apu Nahasapeemapetiloną įgarsinęs balso aktorius Hankas Azaria neseniai patvirtino atsisakantis savo ilgametės rolės. To priežastis – jau kurį laiką netylanti kritika dėl stereotipinio indo veikėjo vaizdavimo seriale.
Tiesa, galutinis Apu likimas vis dar nėra aiškus. „Kol kas žinome tik tiek, kad aš nebeįgarsinsiu jo balso, nebent atsirastų siūlymų, kaip šį personažą keisti“, – portalui „SlashFilm“ sakė balso aktorius, seriale įkūnijantis dar du, visiems žinomus personažus – barmeną Mo Šyzlaką ir policijos vadą Šefą Bizūną.
Diskusijos dėl Apu itin paaštrėjo tuomet, kai 2017 metais indų amerikiečių komikas Haris Kondabolu sukūrė dokumentinį filmą „Apu problema“ (orig. „The Problem with Apu“).
Filmo autorius teigė, jog šis personažas yra vaizduojamas rasistiškai, nes jį apibrėžia tik jo darbas ir tai, kiek vaikų jis augina būdamas suplanuotoje santuokoje (seriale Apu turi po keturis sūnus ir dukteris). Toks imigranto iš Pietų Azijos vaizdavimas, anot H. Kondabolu, jo vaikystėje buvo vienintelis tuometinėje Jungtinių Amerikos Valstijų televizijoje, ir imituodami šį personažą, kiti vaikai mokykloje iš jo tyčiodavosi.
„Tai, kad kažkas – jaunas ar senas, vakar ar šiandien – patyrė patyčias dėl personažo Apu, labai mane liūdina. Tokios intencijos aš neturėjau. Viskas, ko norėjau, tai dalintis juoku ir džiaugsmu“, – reaguodamas į kilusias diskusijas kalbėjo personažą įgarsinęs H. Azaria.
Dalis serialo žiūrovų tuomet sutiko su H. Kondabolu kritika, tačiau kiti teigė, jog visi „Simpsonų“ serialo personažai atliepia tam tikrą stereotipinį požiūrį.
Galop, ir visa „Simpsonų“ kūrėjų komanda įsitraukė į šį diskursą. Viename iš serialo epizodų, sukurtų 2018 metais, regima scena, kur Mardžė Sipson skaito pasaką prieš miegą savo dukrai Lizai, bandydama pakeisti istoriją į politiškai korektišką versiją. Tačiau Liza jai paprieštarauja. Tuomet Mardžė klausia dukros, ką jai daryti.
„Sunku pasakyti. Kažkas, kas prasidėjo labai seniai, prieš daug dešimtmečių, kam buvo pritariama, kas nebuvo laikoma įžeidimu, dabar yra politiškai nekorektiška. Ką tu gali dėl to padaryti?“, – atsisukusi į kamerą, tarsi žiūrovui, atsako Liza.
Įdomu pastebėti, jog reaguodamas į neseniai paviešintą H. Azaria sprendimą, prabilo ir pats H. Kondabolu.
„Dokumentinis filmas „Apu problema“ nebuvo sukurtas tam, kad atsisakytume senamadiško animacinio personažo, bet tam, kad diskutuotume apie rasę, jos vaizdavimą ir mano bendruomenę (kurią labai myliu). Jis apie tai, jog galime kažką mėgti (kaip „Simpsonus“) ir kartu būti kritiški kai kurioms detalėms (Apu)“, – savo „Twitter“ paskyroje rašė filmo autorius.