Seržas Gandžumianas prisipažino, kad prie lietuviško maisto priprato ne iš karto

Seržas Gandžumianas / Luko Balandžio nuotr.
Seržas Gandžumianas / Luko Balandžio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Seržas Gandžumianas – žinomas armėnų kilmės dizaineris, atvykęs į Lietuvą prieš daugiau nei 20 metų. Jau daugelį metų praktikuojantis jogą ir palaikantis sveiką gyvenimo būdą vyras mielai sutiko prisijungti prie projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“ ir pasidalinti savo istorija bei mintimis apie sveiką gyvenseną.

Teigiamas jogos poveikis

Paklaustas apie pokyčius gyvenime, Seržas dalinasi: „Pokyčių mano gyvenime buvo daug. Vienas jų susijęs su atvažiavimu į Lietuvą (prieš tai gyvenau ir Maskvoje, ir Armėnijoje). Čia prasidėjo viskas iš naujo  – gyvenimas, mokslai, draugai... Tuo metu itin domėjausi joga, o Lietuvoje mažai kas apie tai buvo girdėję. Žmonės į viską, kas atrodė nematyta, keista ar „nesveika“ žvelgė skeptiškai. Kai keletą mėnesių gyvenau studentų bendrabutyje, jo gyventojai žiūrėdavo į mane labai keistai – ką jūs čia darote? Žmonės pajusdavo pavojų, kai matydavo, jog kas nors nepanašu į tai, ką jie įprastai mato, girdi, valgo (juokiasi). Bet koks „nuėjimas į šoną“ gąsdino.

Prieš pradėdamas praktikuoti jogą kurį laiką domėjausi karatė. Jau tada suvokiau, jog yra tam tikri pratimai ir tam tikra filosofija, kuri yra žymiai geresnė ir efektyvesnė už tą, kuri oficialiai buvo priimta. Kvėpavimas, tam tikri judesiai, savęs priežiūra... Beje, joga į mano gyvenimą atėjo labai įdomiai – susipažinau su žmogumi, kuriam buvo virš septyniasdešimt, o jis atrodė kaip penkiasdešimt penkių. Joga  pakeitė ir „atstatė“ visą jo gyvenimą. Tas dalykas padarė man gilų įspūdį.“

Vegetarizmas

Jau dvylika metų Seržas yra vegetaras. Kaip pasakoja, vegetarizmas į jo gyvenimą atėjo savaime ir, pasirinkęs tokį gyvenimo būdą, jis jaučiasi labai laimingas.

Mitybai dizaineris skiria didelį dėmesį. „Manau, jog esi tai, ką valgai. Mityba – vienas maloniausių ir kūrybingiausių dalykų pasaulyje. Ir tai nėra vien tik fizinis maistas. Mityba apima ir tai, ką akys mato, ką ausys girdi, ką jauti, prie ko prisilieti... Juk kartais gali nevalgyti kelias dienas, bet gauti daug teigiamos ar malonios informacijos iš aplinkos, ir net nepastebėti, jog esi fiziškai alkanas!“

Prie lietuviško maisto vyras priprato ne iš karto. „Gerbiu nacionalinę virtuvę, tačiau ji labiau skirta žmonėms, gyvenantiems tame regione. Analizuodamas tai, ką valgo Lietuvos žmonės, supratau, jog visas maistas pritaikytas laukuose dirbančiam darbininkui, kuriam reikia daug  energijos tam,  kad galėtų dirbti su žeme. Net alus kažkada buvo skirtas darbininkui – duoda išvermės, išjungia protą (darbininkui juk nebūtina mąstyti)“, – dalinasi pašnekovas.

Manoma, jog vegetarams trūksta tam tikrų vitaminų, tačiau Seržas paprieštarauja: „Mus tarsi bandoma įtikinti – jei nesuvalgysi šio vištienos gabaliuko, negausi vitaminų... Šimtu procentų esu įsitikinęs – ir suvalgęs vištieną tų vitaminų negausi.  Manysi, jog gavai vitaminų, baltymų, jėgos ir vartysi kalnus, o iš tikrųjų tai tėra informacijos stoka. Žmogaus organizmas daug vitaminų gamina pats. Daug kas  priklauso nuo tavo minčių ir netgi judesių.“

Seržas Gandžumianas
Seržas Gandžumianas / Viganto Ovadnevo nuotr.

Dvasinė pusiausvyra ir artimųjų palaikymas

Kaip Seržas pradeda dieną? Rytą, vos atsikėlęs, maloniai ištempia visą kūną, leisdamas pasklisti energijai. Anot jo, svarbu yra patirti ir užfiksuoti tą malonumą, nepulti galvoti apie visas problemas vos atmerkus akis. „Reikia skirti bent pusvalandį laiko sau – tai yra dušas, savimasažas, joga, skutimasis, kiti dalykai... O paskui ima sektis ir kituose reikaluose.“

Dizaineris visuomet jautė tėvų palaikymą gyvenimo būdo pokyčiuose ir pasirinkimuose. „Amerikoje dabar gyvenantis tėtis ėmė daryti jogą kartu su manimi. Jam aštuoniasdešimt trys metai, o jis vis dar dirba, yra gyvybingas! Tėtis praktiškas žmogus – nedarytų to, kas jam neduotų praktinės naudos. Vaikai taip pat teigiamai žiūri į pokyčius, esu jiems pavyzdys. Sūnus užsiima Rytų kovos menais, yra labai judrus. Dažnai  stebisi, jog negali manęs nugalėti. Kitų bendraamžių  tėčiai yra su pilvais ir vos vaikšto... (juokiasi).  Dukrai taip pat esu pavyzdys. Supranta, kad tėtis visada sveikas, turintis jėgų, visada padės. Mes galime žaisti badmintoną  ir aš nepavargsiu žaisdamas su keliais besikeičiančiais partneriais“, – pasakoja pašnekovas.

Sveika gyvensena

Dizaineris pabrėžia, jog šiandien žinių apie sveiką gyvenseną labai trūksta. „Pati valstybė turėtų investuoti į sveikos gyvensenos propagavimą ir puoselėjimą, nes sveikų žmonių visuomenei tikrai reikia. Kai pats būsi sveikas, keisis ir aplinka. Dings agresyvumas, nepasitenkinimas masėmis, depresyvumas. Tik sveika visuomenė sukurs sveiką valstybę“, – teigė jis.

Anot Seržo, sveikas žmogus yra tas, kurio ne tik kūnas yra sveikas, bet kuriame vyrauja harmonija tarp kūno, proto ir sielos. Dviprasmiškai šyptelėdamas sako, jog šiandien tokių žmonių mūsų visuomenėje labai mažai. Ir pritaria, jog žinias apie sveiką gyvenseną reikia skleisti : „Jei tauta naikinama tuo pačiu reklaminiu vartojimo įtikinimu, tas pats turi būti ir su sveika gyvensena – garsūs žmonės turi savo pavyzdžiu įtikinėti, sakyti: „Chebra, taip yra gerai!“.  Ir aš ne apie tai, jog reikia atsisakyti visų gyvenimo malonumų, o apie tai, jog tai daryti reikia sveikai.“