„Šiaurės kryptis“ kolegoms ir bičiuliams pristatė dainos „Ledynai“ klipą: įvertinkite

Oskaras Koršunovas, Jazzu, Alina Orlova / Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
AA

Muzikologas Darius Užkuraitis beveik prieš trisdešimtį metų susikūrusią grupę „Šiaurės kryptis“ yra pavadinęs didžiausia lietuviško roko viltimi ir didžiausiu praradimu. Devintajame dešimtmetyje furorą sukėlusi ir anuomet itin moderniai skambėjusi grupė šiandien – vėl su gitaromis rankose.

Vilniaus senamiestyje, anuomet jaunimo itin pamėgtoje vietoje, kur buvo įsikūrusi „Alumnato“ kavinė, grupės įkūrėjai kino režisierius Kristijonas Vildžiūnas ir menininkas Zigmas Butautis pristatė iš naujo sugrotos grupės dainos „Ledynai“ vaizdo klipą.

Pristatymo svečių gretose pasirodė ir būrys garsenybių: Justė Arlauskaitė-Jazzu su bičiuliu fotografu Luku Griciumi, Alina Orlova, Marius Berenis, Oskaras Koršunovas ir kiti.

Tiems, kurie vis dar serga „Šiaurės krypties“ nostalgija ir grupės nariams negali atleisti už tai, kad originali, avangardinė jų muzika 1994-aisiais dingo iš Lietuvos muzikos pasaulio, iliuzijų tegu nelieka ir šįkart. Grupė atsikūrė tik todėl, kad įrašytų garso takelį rudenį kino teatruose pasirodysiančiam Kristijono Vildžiūno kino filmui „Senekos diena“.

Žinantys „Šiaurės krypties“ istorijos vingius, šiame filme ras daugybę autobiografinių nuotrupų iš grupės gyvavimo istorijos.

Kino režisierius ir „Šiaurės krypties“ vokalistas Kristijonas Vildžiūnas turi išsaugojęs seną užrašų knygelę, kurioje kruopščiai užfiksuoti įvykiai. Pirmajame lape įrašyta grupės sukūrimo data – 1987-ųjų vasario 16. „Gali būti, jog ši data – sutapimas, – sako Kristijonas. – Tačiau sutapimų paprastai nebūna. Tuo metu jautėme stiprų vidinį poreikį dainomis ir muzika išreikšti, tai, kas vyko.“

Gitara grupėje grojęs dizaino menininkas Zigmas Butautis pritaria: „Šiandien toks patriotizmas gali atrodyti juokingas, bet tada viskas buvo rimta. Pamenu, prieš išvykdami į Kolos pusiasalį, į Chibinų kalnus, palapinės dugne paslėpėme rankomis siūtą trispalvę, norėjome ją iškelti aukščiausioje viršukalnėje. Jei milicija ją būtų radusi, nemalonumų nebūtume išvengę.“

Darius Užkuraitis / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Groti muziką, kuri patinka, vaikinams buvo ir laisvės, ir apsisprendimo, ir visiškai pankiškas reikalas. „Tuo metu Lietuvos muzikos pasaulyje vyravo klasikinis rokas, mes jo groti nenorėjome. Dabar mūsų muziką būtų galima pavadinti postpanku, tačiau anuomet niekas gal ir termino tokio nežinojo, įvardijo kaip alternatyvą“, – sako Zigmas.

Nuo grupės gyvavimo pradžios, 1987-ųjų, „Šiaurės Kryptyje“ susipynė daugelio muzikantų keliai. „Vieni ateidavo, kiti išeidavo arba mes laukdavome, kol jie baigs groti kitose grupės ir galės repetuoti su mumis. Toks buvo laikas – nei instrumentų, nei muzikantų“, – prisimena Kristijonas ir vardija žinomas bei garsias pavardes – Dariaus Buroko ir Arnoldo Lukošiaus iš „Foje“, „BIX“ gitaristo Skirmanto Gibavičiaus, roko muzikanto Aleksandro Belkino, aktoriaus Dariaus Minioto.

Darius Užkuraitis / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

1989 metais „Šiaurės kryptis“ buvo įvertinta „Blogiausių grupių“ festivalyje. Kitais metais festivalyje jie vėl nugalėjo. 1992-aisiais vaikinai kasetėje įrašė vienintelį savo albumą „Netiekto“. „Mūsų dainos gimdavo iš jausmo, o kiekvienas muzikantas jose palikdavo kažką savo“, – pasakoja Kristijonas ir prasitaria, kad tuo metu buvo sukurta apie 40 ar 50 dainų, kurios taip ir liko sugrotos tik koncertuose.

Dešimt iš jų šiandien suskambo naujai. Savo kino filme „Senekos diena“ sugrįžęs į 9-ąjį dešimtmetį, Kristijonas nusprendė kartu su Zigmu savo pirmąsias dainas sugroti iš naujo. „Dainos, kurias kūrėme pradžioje, Statybos technikumo kambarėlyje, man pasirodė pačios tikriausios, – sako režisierius. – Jos tyros, nesugadintos aranžuotėmis, mėginimais sugroti ypatingai.“

Darius Užkuraitis / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Vėl imti gitarą į rankas menininkui Zigmui Butaučiui nebuvo drąsu. „Tai jaunystės duoda drąsos, – neabejoja. – Ji neturi kompleksų ir svarstymų, ar tai, ką darai kažkam bus įdomu.“

Grodami senas dainas, Kristijonas ir Zigmas tarsi vėl grįžo į jaunystę. Minčių vėl groti scenoje, sako, jiems nekilę. „Muzikos įrašai filmui, – įdomus eksperimentas“, – neabejoja Kristijonas, o Zigmas prideda tik dabar iš tiesų įvertinęs tai, kas buvo sukurta anuomet. „Svarbiausios vertybės juk nesikeičia, jei kurtume naujas dainas, juk dainuotumėm apie tą patį“, – užtikrina menininkas.

„Tai, kas vyko anuomet, neatrodė ypatinga. Dabar supranti, kad „Šiaurės kryptis“ buvo nuostabiausias gyvenimo įvykis. Tada negalėjome padaryti visko, ką norėjome, dabar – galime. Dėl to labiausiai ir džiaugiuosi“, – sako beveik prieš trisdešimt metų sukurtą, o dabar iš naujo perdainuotą dainą „Ledynai“ pristatantis Kristijonas.

Dainos „Ledynai“ vaizdo klipą kūrė kūrybos agentūra „StepDraw“.

Skaitykite daugiau