Silpni, lūžinėjantys, slenkantys plaukai? Gydytoja dermatologė pataria, kaip juos sustiprinti
Ką daryti pastebėjus, kad šukuojantis iškrenta kuokštas plaukų? Gydytoja dermatologė trichologė Renata Kliunkienė ramina ir teigia, kad ši problema lengvai įveikiama. „Įprastai ant galvos auga 80 000–150 000 plaukų, kasdien netenkama 50–100 plaukų, o natūralaus ciklo metu per dieną išauga 15–100 naujų plaukų. Taigi sunerimti reikėtų tik tuomet, jei pastebite, kad plaukų iškrenta gerokai daugiau nei įprastai“, – sako gydytoja.
Plaukai ima slinkti pasikeitus natūraliam plauko augimo ciklui. Plaukų slinkimas gali suintensyvėti keičiantis metų laikams, laikantis dietos ar dėl sutrikusios mitybos, patiriant didelį stresą.
Moterims neretai ima slinkti plaukai pasikeitus hormonams, pavyzdžiui, po gimdymo ar menopauzės metu. Plaukai gali imti slinkti ir dėl ligos – tuomet patariama kreiptis į gydytoją, kuris atliks tam tikrus tyrimus. Tyrimai taip pat padeda nustatyti, ar organizmui netrūksta vitaminų ir mineralų.
„Pastebėjus, kad plaukų iškrenta daugiau nei įprastai, pirmiausiai siūlau atkreipti dėmesį į mitybą – ar pakankamai gaunate reikalingų vitaminų su maistu? Pavasarį, po žiemos, ne vienas pajunta vitaminų stygių: organizmui trūksta C ir D vitaminų, tačiau gali trūkti ir kitų medžiagų: A, E, B grupės vitaminų, geležies. Lūžinėjantys nagai ir slenkantys plaukai gali rodyti A ir E vitaminų trūkumą“, – teigia gydytoja R.Kliunkienė.
Norint sustabdyti plaukų slinkimą ar sustiprinti silpnus, lūžinėjančius plaukus, patariama problemą spręsti kompleksiškai: plaukus stiprinti iš vidaus ir iš išorės.
Visų pirma, plaukų grožis prasideda nuo šaknų. Taigi reikia užtikrinti visavertę mitybą, kad plauko folikulas gautų jam reikalingų mikroelementų ir medžiagų. Jei tai padaryti sudėtinga, verta pasvarstyti apie maisto papildų vartojimą.
„Papildų sudėtyje ieškokite plaukams svarbių elementų: keratino, biotino, cinko, vario“, – pataria dermatologė.
Keratinas yra pagrindinė sudedamoji plaukų ir nagų dalis, todėl kokybiški keratino papildai gali padėti stiprinti plaukus ir nagus. Renkantis maisto papildus, svarbu atkreipti dėmesį į jų sudėtį, tai yra sudėtyje esantis keratinas turėtų būti biologiškai aktyvus, gerai įsisavinamas.
Pavyzdžiui, toks yra švedų gamintojo „Harkontroll“ maisto papildas „Boost“, papildytas patentuota „Cynatine HNS“ keratino forma.
Ne mažiau svarbi ir kasdienė plaukų priežiūros rutina, tinkama galvos odos priežiūra. Gerai parinktas šampūnas drėkina galvos odą. Plaukų augimą gali padėti paskatinti ir intensyvaus poveikio serumas, įtrinamas į galvos odą.
Norint sustiprinti plaukus, kaip ir visur, reikia nuoseklumo. „Plauko struktūra nepasikeis per naktį, tad turėkite kantrybės ir nuosekliai laikykitės programos. Maisto papildų vartojimo kursas įprastai yra trys mėnesiai, kartu nereikėtų pamiršti plaukų priežiūros. Jei naudojate plaukų augimą skatinantį serumą, taip pat svarbu naudoti jį tris mėnesius. Per tiek laiko pastebėsite pokyčius. Rinkitės galvos odą tausojantį šampūną, plaukų kaukę, dažnai šukuokite plaukus – masažas taip pat skatina mikrocirkuliaciją“, – pataria gydytoja dermatologė trichologė R.Kliunkienė.
Gydytoja sako, kad suintensyvėjusį plaukų slinkimą galima suvaldyti ir greičiau: paprastai pacientai, pradėję vartoti maisto papildus, gan greitai pastebi, kad plaukų slinkimas sustojo.
O ką daryti, jei visgi nepavyksta suvaldyti plaukų slinkimo? „Jeigu per dieną išslenka daugiau nei 200 plaukų arba atsirado plaukų išretėjimas, būtina kreiptis į gydytoją dermatologą-trichologą. Gydytojas atliks tam tikrus tyrimus, padėsiančius nustatyti, ar plaukų slinkimas – sezoninis, ar tam tikros ligos požymis“, – sako gydytoja R.Kliunkienė.