Silvana Imam: „Augdami išmokstame visokių negerų dalykų. Tarp jų – nemylėti vieni kitų“

Silvana Imam / Vida Press nuotr.
Silvana Imam / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės UK
A
A

Apie šią muzikos garsenybę kuriami filmai, rašomos knygos. Ne, tai ne Madonna ir ne Michaelas Jacksonas. Tai Švedijos reperė Silvana IMAM (32), savo kūryba sukėlusi tikrą revoliuciją muzikos pasaulyje. Jos koncertai pulsuoja tokia energija, kad susirinkusiųjų jausmai prasiveržia ašaromis, rašo Jungtinės Karalystės lietuviams skirtas žurnalas „Žmonės UK“.

Geriausios šalies atlikėjos apdovanojimą prieš dvejus metus pelniusios Silvanos šlovė ne tik neprigeso, bet dar ir išaugo. Šiemet kino teatrus pasiekė dokumentinis filmas „Silvana“, išleista autobiografinių pasakojimų ir nuotraukų knyga „Silvana“, pradėta prekiauti reperės atributika ženklintais marškinėliais ir džemperiais. Ant vieno jų puikuojasi užrašas „Pagaminta Lietuvoje“. Menininkė niekada neneigė savo kilmės: visada prisistato kaip trijų kultūrų – švedų, lietuvių ir arabų – atstovė.

Silvanos mama Lilija Bakanauskaitė ir Sirijoje gimęs tėtis Talalas Imamas susipažino Maskvoje. Silvanos mama – dėstytoja, tėtis – teisininkas ir žurnalistas. Kai susitiko, Talalas studijavo Maskvoje, o Lilija buvo atvažiavusi su ekskursija. Lietuvė ir siras susituokė 1979 metais. Po kelerių metų Lilija ir Talalas susilaukė vyresnėlės dukters Suzanos, dar po ketverių gimė Silvana. Kai šiai buvo dešimt mėnesių, šeima išvažiavo gyventi į Prahą – čia tuo metu diplomatinį darbą dirbęs dainininkės tėtis gavo darbą. 

Silvanos Imam ištikimiausia palydovė ir didžiausia gerbėja – mama Lilija
Silvanos Imam ištikimiausia palydovė ir didžiausia gerbėja – mama Lilija / Vida Press nuotr.

Švedijoje visi keturi atsidūrė 1990-aisiais. Dabar ponia Lilija privačioje kalbų mokykloje užsieniečius moko švedų kalbos, dar prieš porą metų Stokholmo universitete dėstė lietuvių kalbą. Silvanos tėtis dirba konsultantu integracijos klausimais. „Menininkės gyslelę Silvana turbūt paveldėjo iš manęs, o aistrą politikai ir kalbai – iš tėčio“, – yra sakiusi ponia Lilija, jai pritaria ir Silvana.

„Mano tėvai visuomet domėjosi politika, daug kalbėdavo apie solidarumą. Tačiau būdama maža aiškiai nesuprasdavau, ką jie turi galvoje. Jų kalbos atrodė nuobodokos. Pirmą kartą išgirdusi repo muziką, suvokiau, kad repas ir yra būtent tai, apie ką jie kalbėdavo, tik kiek kitoks būdas pasakyti. Repas tapo man priemone išsakyti tam tikras mintis, – „Žmonėms“ anksčiau kalbėjo Silvana. – Muzika – universali kalba, žmonės ją supranta, nors ir kaip ji skambėtų. Man patinka vidinė kova, tai, ką galima išjausti širdimi, ir repas puikiai tam tinka. Kai kurie vyrai repuoja apie pinigus ir kekšes, bet aš noriu, kad mano muzika būtų kai kas daugiau, priverstų žmones susimąstyti ir kartais galbūt net sukeltų revoliuciją.“

Silvana Imam ir Beatrice Eli romantišką draugystę puoselėja jau ketverius metus
Silvana Imam ir Beatrice Eli romantišką draugystę puoselėja jau ketverius metus / Vida Press nuotr.

Rasizmas, netolerancija, homofobija, feminizmas, kvaila politika – šiomis temomis Silvana nenustoja kalbėti, todėl neretai apibūdinama kaip skandalistė, provokatorė. Tačiau tai – tik dirbtiniai bandymai įsprausti atlikėją į tam tikrus rėmus. Kalbėti svarbiomis temomis, net jei kitiems jos atrodo nepatogios, nėra provokacija. Juolab kad Silvana nemėgsta nuolat būti dėmesio centre. Kameros ją erzina, interviu – vargina, o į socialiniuose tinkluose plūstančius komentarus ir žinutes ji apskritai nekreipia dėmesio.

Nulipusi nuo scenos dainininkė spinduliuoja ramybę ir supratingumą. Tai ne tik charakterio, bet ir psichologijos studijų nuopelnas. Silvana visuomet aktyviai domėjosi žmonių tarpusavio santykiais, mąstymo procesais, smegenų veikla. Ji iki šiol skaito psichologijos knygas, mokosi. Kai to nedaro, rašo arba keliauja.

Lietuva apie Silvaną išgirdo, kai ši prieš dvejus metus ant „Grammis“ apdovanojimų scenos prabilo žemaitiškai: „Mano sese, Suzanieli, mano mama, čia nieks nesupruont, kon aš sakau, – nieks nesupruont. Ir nieks nežina, keik aš kentiejau. Bet žinuot – aš laimiejau!“
Lietuva apie Silvaną išgirdo, kai ši prieš dvejus metus ant „Grammis“ apdovanojimų scenos prabilo žemaitiškai: „Mano sese, Suzanieli, mano mama, čia nieks nesupruont, kon aš sakau, – nieks nesupruont. Ir nieks nežina, keik aš kentiejau. Bet žinuot – aš laimiejau!“ / Vida Press nuotr.

Kartu su ja net ir į pasaulio kraštą važiuotų Silvanos širdies draugė, populiari švedų atlikėja Beatrice Eli (31). Mylimąją Silvana apibūdina kaip protingiausią kada nors sutiktą asmenybę. Tuo įsitikinti ji turėjo laiko – atlikėjos draugauti pradėjo dar 2014 metais. Karjeros pradžioje drąsiai apie asmeninį gyvenimą pasakojusi Silvana dabar apie tai kalba mažiau ir santūriau.

„Nenoriu, kad žmonės tai aptarinėtų, paverstu cirku“, – prasitaria lesbiečių simboliu tapusi atlikėja. Kad myli moteris, Silvana suprato dar mokykloje ir dabar apie savo orientaciją kalba drąsiai, prisiimdama atsakomybę už visas, kurios bijo apie tai kalbėti. Ir švedams tai patinka. O lietuviams ji turi pastabų, bet vilties, kad viskas pasikeis į gera, jai nestinga: „Laimė, tolerancijos galima išmokti. Kiekvienas žmogus vidumi yra geras, tik gyvendami, augdami išmokstame visokių negerų dalykų. Tarp jų – nemylėti vieni kitų. Bet taip pat mokomės būti geri...“

„Ten galėjai būti tu. Galėjau būti aš. Galėjo būti tavo motina, tavo sūnus, tavo brolis, sesuo, seneliai, pusbroliai, dėdės, bičiuliai. Suprask, kas nutinka kitiems, gali nutikti ir tau“, – sako socialinės ir politinės kritikos negailinti atlikėja Silvana Imam
„Ten galėjai būti tu. Galėjau būti aš. Galėjo būti tavo motina, tavo sūnus, tavo brolis, sesuo, seneliai, pusbroliai, dėdės, bičiuliai. Suprask, kas nutinka kitiems, gali nutikti ir tau“, – sako socialinės ir politinės kritikos negailinti atlikėja Silvana Imam / Vida Press nuotr.