Simona Kupetienė: „Tobulybė – suvokimas, kad aš pats esu savo gyvenimo kūrėjas“
„Kai susikoncentruoji į save ir atrandi laiko bent valandą per dieną pabūti su savimi, gyvenime prasideda kitas etapas, atsiranda meilė. Fiziniai pokyčiai akivaizdūs – pradeda spindėti akys, krinta svoris, gražėja oda, nagai, mažėja kraujo spaudimas, dingsta nemiga, nuovargio jausmas, pradedi mylėti ir priimti savo kūną tokį, koks jis yra“, – įsitikinusi konkurso „Siekiantiems tobulybės“ pirmos vietos nugalėtoja Simona Kupetienė. Didieji pokyčiai jos gyvenime prasidėjo būtent Tailande, kur ji teigia atradusi tobulybę.
Apie didžiuosius gyvenimo pokyčius, ir kur jie mus gali atvesti – Žmonės.lt pokalbis su S. Kupetiene. Jos esė, pelniusį pirmą vietą „Smarthit“ konkurse „Siekiantiems tobulybės“, galite rasti čia.
Teigiate, jog Tailande atradote naują gyvenimo tempą. Kaip pasikeitė jūsų kasdienybė? Kiek laiko šiandien skiriate sau, laisvalaikiui?
– Prieš išvykdami į Tailandą abu su vyru gyvenome labai standartinį gyvenimą – daug dirbome, turėjome savo verslą, o laiko sau, šeimai, draugams likdavo labai nedaug. Jutau, kad toks gyvenimas manęs netenkina. Aš labai žavėjausi žmonėmis, kurie kardinaliai pakeitė savo gyvenimą – išėjo iš užburto rato ir pradėjo veikti, ką iš tiesų nori. Mane tokie žmonės visada labai įkvėpia.
Vienu metu ir man ėmė kirbėti mintis, kad laikas ir man kardinaliai pakeisti gyvenimą – ypač norėjosi daugiau keliauti, gyventi lėčiau. Buvo daug svarstymų, abejonių šeimoje. Lemtingu momentu kartu su vyru apsisprendėme, per keletą mėnesių pardavėme verslą ir iškeliavome.
Viskas įvyko labai greitai. Žinoma, iš pradžių buvo nelengva. Atvykę į Tailandą dar kurį laiką buvome sutrikę. Ką daryti? Nei pinigus leisti, nei pradėti vėl dirbti... Daug laiko leidžiant kartu atsirado ir trintis. Jau norėjome viską mesti ir grįžti, bet... Įvyko lūžis.
Pradėjome veiklą, kuri mums leido dirbti mažiau, sau patogiu laiku, uždirbti pragyvenimui. Skyrėme daugiau laiko sau. Vyras pradėjo nardyti, aš atradau jogą, meditaciją, įvairias savitobulėjimo praktikas.
Įvyko didelis lūžis manyje – galiausiai atsipalaidavau, sumažėjo stresas, atsirado žymiai daugiau džiaugsmo gyvenime. Ir pokyčiai vyko ne tik manyje, bet visoje šeimoje. Nuo tada labai daug kas pasikeitė. Dirbu žymiai mažiau nei Lietuvoje, o laiko sau skiriu daugiau. Pradėjau medituoti, praktikuoti jogą kiekvieną dieną. Atsikeliu anksčiau už visus – dar saulei tekant.
Beveik kiekvienas mano rytas prasideda meditacija. Tada keliasi visa šeimyna, išvežioju vaikus į mokyklą. Paskui einu į jogą arba pati vedu meditacijos užsiėmimus. Per pietus dirbu – planuoju keliones, vakarop parsivežu vaikus iš mokyklos. Vakarieniaujame, susitinkame su draugais. Taip pat išsipildė svajonė keliauti – tą darome itin dažnai.
Savo esė kalbate apie sąmoningą gyvenimą. Kas tai? Ar sąmoningą gyvenimą gali rinktis kiekvienas?
– Sąmoningas gyvenimas – tai visų pirma pasirinkimas vieno varianto iš kelių. Ir tas pasirinkimas kyla ne iš proto, ne primestas tau kitų, o tik iš tavo vidaus, iš gebėjimo būti čia ir dabar, įsiklausyti savęs.
Mes esame tikri gyvenimo praeityje ir ateityje ekspertai, bet juk gyvenimas vyksta tik čia ir dabar, šią akimirką. Žinoma, girdėti savo vidų nelengva ir ypač dabar, kai gyvename susikoncentravę išoriniuose dalykuose, o savęs girdėti nemokame.
Pavyzdžiui, aš noriu turėti daugiau laiko sau, pamedituoti, pabūti su savimi, nes tada jaučiuosi ramesnė, pailsėjus, patiriu mažiau streso. Taigi, aš apsisprendžiu, kad keliuosi saulei patenkant ir turiu tą valandą sau. Bet juk galiu rinktis – taip smagu pagulėti lovoje ilgiau! Tai visada yra tik mūsų pasirinkimas – kaip gyventi, ką valgyti, kaip elgtis, atrodyti, ką sakyti ir net ką galvoti, kaip reaguoti...
Sąmoningas gyvenimas – tai ir atsakomybės prisiėmimas ne tik už savo veiksmus, bet ir mintis. Šiandien esu tvirtai įsitikinusi, kad labai svarbu, ką ir kaip tu mąstai. Nes mūsų mintys materializuojasi ir kiekvienas gali susikurti tokį gyvenimą, kokio tik nori. Ir tai, ką turi šiandien – tai tik tavo ankstesnių minčių, sprendimų ir veiksmų pasekmė.
Sąmoningas gyvenimas – toks, kurį tu susikuri pats, tai tik tavo pasirinkimai mąstyti ir elgtis taip, kaip tu manai esant teisinga. O visa mūsų aplinka ir aplinkiniai tėra mūsų veidrodis, refleksija. Tad jei tavo gyvenime daug negatyvumo, supa gyvenimu nepatenkinti žmonės, blogas vyras ar žmona – pagalvok, kas iš tiesų slepiasi tavo paties viduje ir ką tu pats spinduliuoji.
Kas jums yra tobulybė? O gal tobulybė – tai visuomenės primesta norma?
– Tobulybė man yra suvokimas, kad aš pats esu savo gyvenimo kūrėjas, ir niekas kitas nėra atsakingas, tik aš pats. Jeigu žmogus yra ne savo vėžėse, jis gyvena ne savo gyvenimą. Kažkieno gyvenimą. Dėl ko? Pinigų? Autoriteto? Statuso? Didesnio namo?
Tobulumas – tai tavo vidinė dermė, kai dera kūnas, mintys ir veiksmai, kai šie komponentai susidraugauja tarpusavyje ir randa harmoniją. Tobula priimti save bei aplinką ir aplinkinius tokius, kokie yra, ir sugebėti mėgautis ir džiaugtis tuo, kas yra netobula.
Galbūt, jeigu būčiau dariusi tai, ko iš manęs nuo mažens reikalavo visuomenė, niekada nebūčiau atsidūrusi čia, kur esu dabar, ir tikrai to neišgyvenčiau. Kadangi esu ir buvau maištautoja, dėl ko labai džiaugiuosi (juokiasi), stengiuosi klausytis savo vidaus – ko noriu aš, o ne to, ką man primeta kiti, kas turėtų būti normalu, ar kaip pridera elgtis.