Šiuolaikinis cirkas – menas, lengviausiai atrakinantis žiūrovų širdis
Šį savaitgalį Vilniuje vyksiantis tarptautinis šiuolaikinio scenos meno festivalis „Naujojo cirko savaitgalis‘18“ kviečia atsigręžti į šiuolaikinį cirką ir pamatyti, koks gi jis yra ir apie ką kalba. Festivalis prasidėjo jau antradienį ir žiūrovai turėjo progą pasinerti į šiuolaikinio cirko gyvenimą. Apie tai, kas yra šiuolaikinis cirkas, kuo jis įdomus – kalbamės su Lietuvos šokio informacijos vadove Gintare Masteikaite.
Kas tai yra – šiuolaikinis cirkas? Kuo jis skiriasi nuo mums įprasto ir puikiai pažįstamo cirko?
Kalbant trumpai, tai tradicinis cirkas išsiskiria tuo, kad jo pasirodymai dažniausiai sudaryti iš atskirų numerių, kurie trunka vos keletą minučių. Juos jungia dažniausiai klouno ar kito personažo pasirodymai. Šiuolaikinis cirkas pristato vientisus spektaklius, kurie nagrinėja tam tikras temas. Atlikėjai kuria interpetacijoms atvirą meną.
Šiuolaikinio cirko spektakliuose daug paralelių su teatru, šokiu, muzika ir kitais menais. Tai profesionalus scenos menas, kuris vis dažniau pristatomas ir teatruose. Tai privalomas pamatyti („must see“) menas. Gaila, kad dar vis atrandamas daugelio žmonių.
Kelintą kartą šis festivalis vyksta Vilniuje? Ar jaučiate vis didesnį susidomėjimą?
Festivalis vyksta jau 13-tą kartą. Per šį laikotarpį jis tapo solidžiu tarptautiniu renginiu į kurį bilietai išperkami dar likus savaitei iki renginių ciklo pradžios. Susidomėjimas išties didžiulis, negalime sutalpinti visų norinčių išvysti festivalio programą ir kiekvienais metais festivalio populiarumas tik didėja.
Kodėl šiuolaikinio cirko matome tiek mažai?
Šiuolaikinis cirkas yra viena jaunausių scenos meno šakų, ji dar tik pradeda atrasti savo žiūrovą, kaip ir žiūrovas šį žanrą. Jis skirtas toli gražu ne tik vaikams, nes pasirodymai kelia filosofinius, politinius ir kitus aktualius klausimus. Jis jaudina, skatina diskusijas ir kūrybiškumą. Tai viena nuostabesnių ir laisvesnių scenos meno rūšių, sparčiai užkariaujanti žiūrovų širdis.
Ar vis dar yra pakankamai norinčių tapti cirko artistais?
Lietuvoje neturime jokios oficialios šiuolaikinio cirko edukacijos sistemos, tad visi, kurie susidomi šiuolaikiniu cirku, jo mokosi patys arba važiuoja studijuoti į užsienį. Lietuvos šiuolaikinio cirko bendruomenė auga ir plečiasi kiekvienais metais – vis daugiau jaunų žmonių atrandą šį žanrą ir juo susižavi. Šiuo metu šiuolaikinis cirkas Lietuvoje yra panašioje situacijoje, kaip šiuolaikinis šokis prieš kokius 25-30 metų. Jeigu kalbėti apie pasaulinį kontekstą, tai šiuolaikinio cirko laukas sparčiai plečiasi.
Kokių šalių artistai pasirodys šių metų „Naujojo cirko savaitgalis’18“ programoje?
Šiais metais festivalio programoje pristatome trupes iš Prancūzijos, Australijos, Suomijos, Švedijos ir Lietuvos. Tai aukščiausio lygio atlikėjai ir trupės, savo spektaklius pristatantys visame pasaulyje.
Kodėl rekomenduotumėte apsilankyti cirko savaitėje?
Šiuolaikinis cirkas – vienas įdomiausių ir dinamiškiausių scenos menų, lengviausiai atrakinantis žiūrovų širdis. Keletą metų iš eilės tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Naujojo cirko savaitgalis“ teatro kritikų buvo pripažintas, kaip vienas inovatyviausių ir ryškiausių renginių Lietuvoje.
Jei žmogus nieko nežino apie šiuolaikinį cirką, tačiau labai nori jį pamatyti. Kokius tris renginius išskirtumėte iš visos programos?
Didžiąją dalį žiūrovų, kurie tik dabar sugalvojo pasižiūrėti festivalio programą, teks nuliūdinti, nes beveik visi festivalio renginiai yra išparduoti. Turėsime dar keletą bilietų prieš pat renginius į pagrindinės šių metų festivalio žvaigždės, trupės „Gravity & Other Myth“ iš Australijos, spektaklį „Erdvė“, kuris vyks rugsėjo 8 ir 9 d. „Menų spaustuvėje“. Linkiu nepraleisti progos susipažinti ir pažadu meilę iš pirmo žvilgsnio.