Šiuolaikinių žmonių kova: noras susilaukti vaikų ir rūkymas
Visame pasaulyje poros vis dažniau susiduria su sunkumais siekiant susilaukti vaikų. Tam įtakos turi daugybė veiksnių: genai, įtemptas gyvenimo būdas ar sveikatos problemos. Vienus jų galime kontroliuoti, kitų, deja, ne. Ne paslaptis, kad neretai šiuolaikiniai žmonės su patiriamu stresu kovoja griebdamiesi cigaretės. Tačiau ką daryti, kai ateina laikas galvoti apie šeimos pagausėjimą?
Gydytoja akušerė-ginekologė Gražina Bogdanskienė teigia, kad rūkantys asmenys su nevaisingumu susiduria kur kas dažniau, nei neturintys šio žalingo įpročio.
Rūkymas kenkia abiejų lyčių vaisingumui.
„Rūkymas kenkia abiejų lyčių vaisingumui. Palyginti su nerūkančiomis, šį žalingą įprotį turinčios moterys kur kas dažniau susiduria su tokiomis intymiomis sveikatos problemomis, kaip ovuliacijos sutrikimai, priešlaikinis gimdymas, reprodukcinių organų pažeidimai ar net persileidimas. O vyrams rūkymas atsiliepia spermos pažeidimais, hormonų balanso sutrikimais ar gebėjimu išlaikyti erekciją.“
„Vaisigumo centro“ įkūrėjos teigimu, tabako dūmuose randama daugiau nei 4 tūkst. kenksmingų medžiagų. Pavojingiausios jų: anglies monoksidas-smalkės, kancerogenai, toksinai, nikotinas. Tabakui būdingų kancerogenų randama net moters gimdos kaklelio gleivėse, tad rūkymas gali susilpninti ir imuninį gimdos kaklelio atsaką.
Pasyvus rūkymas tolygus rūkymui
Neretai pasitaiko situacijų, kai rūko tik vienas iš partnerių. Tačiau šiuo atveju gydytoja nesistengia sušvelninti situacijos drąsiai teigdama, kad pasyvaus rūkymo poveikis moters lytinei sveikatai yra beveik toks pat, lyg rūkytų ji pati.
„Net kelios dienos, kurias moteris praleidžia prirūkytoje patalpoje, gali turėti poveikį jos sveikatai ir vaisingumui. Tad jei rūko vienas iš partnerių, reikėtų imtis atitinkamų priemonių ir stengtis sumažinti pasyvaus rūkymo poveikį bent jau renkantis tokius tabako produktus, kurie eliminuoja pasyvaus rūkymo sukeliamą žalą aplinkiniams.“
Rekomendacijos rūkančioms poroms
G. Bogdanskienė teigia, jog, remiantis tyrimų duomenimis, metus rūkyti, šansai pastoti išauga praėjus vos dviem mėnesiams. Vis tik šiuolaikinio gyvenimo tempas žmonėms sukelia gana daug įtampos, o gydytoja pastebi, kad palyginti nemažai šiuolaikinių veiklių moterų su stresu kovoja būtent griebdamosi šio žalingo įpročio. Didžiausia bėda ta, kad atėjus laikui planuoti nėštumą, neretai poros susiduria su sunkumais metant rūkyti.
„Jei abiem ar vienam iš partnerių planuojant nėštumą nesiseka atsisakyti žalingo įpročio, verta pagalvoti bent jau apie sumažintos rizikos produktų vartojimą. Tačiau lengviausia ryžtis pokyčiams, kai taip nusprendžia abu. Nusistatykite dieną, nuo kurios abu mesite rūkyti ir nenuolaidžiaukite sau.“
Specialistė taip pat dalijasi praktiniais patarimais, galinčiais padėti poroms atsisakyti žalingo įpročio:
- pinigus, kuriuos išleisdavote cigaretėms, dėkite į taupyklę. Sudarykite sąrašą daiktų, kuriuos norėtumėte įsigyti;
- išmeskite visas cigaretes, degtukus, žiebtuvėlius, kad kilus norui užsirūkyti jų nebūtų po ranka;
- stenkitės turiningai leisti laisvalaikį, rūkymą pakeiskite aktyviu judėjimu, bendravimu su draugais;
- venkite vietų, susibūrimų, kurių metu dažniausiai rūkydavote. Jei dalyvaujate vakarėlyje, stenkitės bendrauti su nerūkančiaisiais;
- kilus norui užsirūkyti, išgerkite stiklinę vandens, kramtykite gumą ar čiulpkite ledinuką. Jų visuomet turėkite su savimi.
Metus rūkyti aplankę nemalonūs pokyčiai dažniausiai praeina jau po pirmos savaitės. Na, o iškilus stresinėms situacijoms, kurių metu įprastai griebiatės cigaretės, atsakykite sau, kas yra stipresnis – noras susilaukti vaikų ar jūsų priklausomybė.