Skaitytojo įspūdis: Fiodoras Dostojevskis vadino save... lietuviu?

Fiodoro Dostojevskio „Užrašai iš mirusiųjų namų“ / Asmeninio albumo nuotr.
Fiodoro Dostojevskio „Užrašai iš mirusiųjų namų“ / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Vilnietis rašytojas ir žurnalistas Karolis Klimas pasidalijo savo įspūdžiais, perskaitęs knygą „Užrašai iš mirusiųjų namų“.

Karolis Klimas
Karolis Klimas / Benedikto Januševičiaus nuotr.

Perskaičiau Fiodoro Dostojevskio „Užrašus iš mirusiųjų namų“, kuriuose autorius dalinasi savo prisiminimais apie katorgoje praleistą laiką. Knyga, kaip literatūros kūrinys, man įspūdžio nepaliko (tiesą sakant, iš šios knygos daug ir nesitikėjau), bet buvo visai įdomi biografiniu požiūriu, nes turėjau galimybę sužinoti (o gal prisiminti?) šį bei tą apie Dostojevskio gyvenimą. Ta proga, pasidalinsiu ir su jumis.

Į katorgą Dostojevskis pateko po to, kai 1848 metais buvo suimtas už dalyvavimą revoliuciniame judėjime, siekiančiame reformuoti carinę Rusiją. Iš tiesų, prieš tai jam ir kitiems socialistams buvo numatyta visai kita bausmė – sušaudymas. Bet Dostojevskis buvo laimės kūdikis: paskutinę akimirką (tuo metu jaunasis rašytojas ant ešafoto jau laukė, kada bus paleista į jį atgręžtų šautuvų salvė) atšuoliavo pasiuntinys, atnešęs caro malonės raštą – sušaudymas pakeistas aštuoneriais katorgos ir tremties metais. (Beje, tai, ką autorius išgyveno, prieš eidamas mirti, jei neklystu, įkvėpė vieną romane „Idiotas“ aprašytą epizodą.)

Vis dėlto laikas, praleistas Sibiro katorgoje, buvo toks sudėtingas, kad sušaudymas autoriui neretai rodėsi kur kas lengvesnė baigtis.

„Kaliniai gyveno susigrūdę apirusiuose barakuose, su grandinėmis ant kojų, tvankumoje, apnikti parazitų, sunkiai dirbdami, neturėdami menkiausios galimybės pabūti vieni, pasimatyti su artimaisiais, be to, buvo draudžiama skaityti ir rašyti“, – teigiama viename šaltinyje.

Tiesa, vėliau išėjęs į laisvę ir kalbėdamas apie savo naująjį rašytojo gyvenimą, autorius tikindavo, kad šis už katorgą dar baisesnis (bet tuo stebėtis nevertėtų).

Kaip jau supratote, „Užrašuose iš mirusiųjų namų“ aprašomas minėtas Dostojevskio nelaisvės laikotarpis. Knygos nepavadinsi romanu, tai, veikiau, fragmentiškos likimo draugų istorijos, iš kurių, pasak autoriaus, turėtų susidaryti vientisas, vaizdingas kalėjimo paveikslas.

P. S. Ar žinojote, kad Fiodoro Dostojevskio tėvas buvo kilęs iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, o pats Dostojevskis neretai vadindavo save lietuviu?

Daugiau Karolio Klimo įrašų:

https://www.facebook.com/TiltoGatvesRasytojas/