Skanaujame šviežių gražgarsčių
Įvairių rūšių skirtingos išvaizdos gražgarstės išsiskiria savitu pikantišku aromatu ir skoniu, kiek primenančiu garstyčias ir šiek tiek riešutus.
Pasak patyrusių kulinarų, nereikia laukti, kol šie žalumynai kaip reikiant ūgtelės – valgius geriau ruošti iš smulkučių sultingų jaunų gražgarsčių lapelių bei kotelių, nes jie turi itin daug įvairių vitaminų bei mineralų. Peraugusios gražgarstės būna stipriai karstelėjusios, todėl jų skonis dažnai užgožia kitų produktų skonį.
Gražgarstės ypač tinka įvairioms šviežių lapinių daržovių salotoms ir garnyrams paįvairinti (labai dera su špinatais, įvairių rūšių salotomis). Šie žalumynai pikantiškumo suteikia karštoms ir šaltoms sriuboms, košėms, padažams, picai, daržovių apkepams. Beje, į bet kokį karštą padažą gražgarsčių patartina dėti labai saikingai, nes, termiškai apdorojant šiuos lapelius, jų skonis ir aromatas suintensyvėja.
Ruošiant salotas, ne pro šalį prisiminti, kad gražgarstės ypač dera su ožkų pieno sūriu, mocarela, figomis, vytinta jautiena, šaltai rūkytomis ar sūdytomis lašišomis.
Verta žinoti
♦ Į salotas ar padažus dedamas gražgarstes patartina iki 3 min. pamirkyti vos užvirusiame vandenyje, tada sušvelnėja specifinis jų aromatas.
♦ Pienišku ar grietinėlės padažu su gražgarstėmis ypač tinka skaninti makaronų valgius.
♦ Maistui gaminti tinkamos ir šių žalumynų sėklos, atstojančios garstyčias.
♦ Gražgarstes drąsiai galite tiekti užkandžiui su švelnaus skonio baltųjų pelėsių sūriais. Puikus užkandis išrankiausiam smaguriui – sūdytų lašišų suktinukai su gražgarstėmis ir špinatais.
♦ Nutarėte gražgarstes smulkinti? Plėšykite lapelius pirštais. Jeigu naudositės peiliu, pjūvio vietos negražiai patamsės.
Paskanaukite!