Skandalingai pagarsėjęs Ignas Jomantas vėl prisidirbo: įkliuvo Baltarusijos pasienyje
Baltarusijos Valstybės pasienio komitetas paskelbė gruodžio 29 d. sulaikęs Lietuvos pilietį, kuris bandė į šalį įvažiuoti pateikęs svetimą pasą. Delfi.lt skelbia, kad tai skandalingai pagarsėjęs verslininkas Ignas Jomantas, kuris turi problemų su Lietuvos teisėsauga.
Pasieniečiams pateikė draugo pasą
Baltarusijos valstybinė naujienų agentūra BELTA skelbia, kad Smarhonės pasienio pukto pasieniečiai, tikrindami reisinį autobusą iš Vilniaus į Minską, kontrolės punkte „Kamenyj Loh“ aptiko pažeidėją. Automusas į Baltarusiją iš Lietuvos įvažiavo per Medininkų pasienio punktą.
Vyras pateikė Lietuvos piliečio pasą, kuris jam nepriklausė. Pasak jo, jis yra Lietuvos pilietis. Pasak BELTA, vyras paaiškino, jog negalėjo išvykti iš Lietuvos su savo dokumentais, todėl paprašė draugo paso.
Buvo pradėtas administracinis procesas. Sulaikytasis yra Smarhonės pasienio apsaugos grupės laikino sulaikymo centre.
Už bandymą neteisėtai kirsti sieną pažeidėjui gresia bauda iki 100 bazinių vienetų ir deportacija. Be to, už svetimo dokumento panaudojimą gresia baudžiamoji atsakomybė - iki dvejų metų laisvės apribojimo.
Kas yra I.Jomantas?
Milijonieriumi prisistatantis verslininkas I.Jomantas teisėsaugai įkliuvo praėjusių metų kovą.
Po kruopštaus tyrimo ir kitų neviešo pobūdžio procesinių veiksmų nustatyta galimai stambaus nusikalstamo verslo schema ir išaiškinta gerai organizuota grupė asmenų, vykdžiusi nesąžiningą verslą statybos sektoriuje, taip pasipelnydama Lietuvos gyventojų ir valstybės sąskaita, – pranešė Lietuvos kriminalinės policijos biuras. Tuomet sulaikytas ir save milijonieriumi pristatinėjęs I.Jomantas.
Operacijos metu sulaikyti 8 asmenys. Tarp jų ir su „Ajus Group“ siejamas Ignas Jomantas. Jis teigė vadovaujantis šiam holdingui. Tačiau tokio holdingo nėra, tik prekės ženklas.
Jie įtariami sukčiavimu, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu, apgaulingu apskaitos tvarkymu, nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimu (pinigų plovimu) ir kitų nusikalstamų veikų vykdymu veikiant organizuotoje grupėje.
Kaip pranešama, kratų metu surasti ir paimti tyrimui reikšmingi buhalteriniai bei „juodosios buhalterijos“ dokumentai, užrašai, kompiuterinės laikmenos, galimai nusikalstamu būdu įgyti grynieji pinigai, kriptovaliutos piniginės, neaiškios kilmės augalinės medžiagos, tabletės ir kiti tyrimui svarbūs objektai.
Kaip įtariama, nuo 2019 m. vystant senos statybos nekilnojamo turto pastatų ar statinių projektus Lietuvoje, organizuota grupė sukūrė mokesčių vengimo schemą, kurioje sukčiaujant, apgaulingai tvarkant įmonių buhalterinę apskaitą ir teikiant tikrovės neatitinkančius duomenis apie įmonės veiklos rezultatus, buvo išvengta pridėtinės vertės ir pelno mokesčių sumokėjimo. Skaičiuojama, kad į valstybės biudžetą nesumokėta ne mažiau kaip 1,2 milijono eurų.
Veikė organizuota grandine
Manoma, kad organizuotos grupės lyderis – milijonieriumi prisistatantis Ignas Jomantas, veikdamas kartu su kitais organizuotos grupės nariais, įsigydavo didelius senos statybos objektus. Šiems objektams tvarkyti gaudavo būtinus valstybinių institucijų leidimus, kurių pagrindu oficialiai įformindavo objekto kapitalinį remontą, pakeisdavo objekto paskirtį, o taip pat atlikinėjo įvairius remonto darbus: išvedžiodavo naują elektros instaliaciją, sutvarkydavo vandentiekį, įrengdavo liftus, pakeisdavo langus, sutvarkydavo pastato fasadą ir kt.
Vėliau objektas būdavo padalinamas į atskiras projektines gyvenamąsias patalpas (poilsio paskirties patalpas, butus) ir faktiškai parduodamas senos statybos pastato turtinis vienetas – butas su esminiu pagerinimu. Šių butų pirkėjai taip pat pasirašydavo atskiras sutartis dėl remonto ir statybos darbų su jiems nežinomu rangovu – įmonėmis, kurios, kaip įtariama, priklauso organizuotai grupei.
Nusikalstamoje verslo schemoje galimai buvo naudojama organizuotos grupės narių Lietuvoje ir užsienyje įregistruotų įmonių grandinė.
Siekė išvengti mokesčių
Siekiant išvengti mokesčių, organizuotos grupės lyderis stengėsi rangovus, atliekančius darbus, juridiškai nesusieti su kitomis, organizuotos grupės valdomomis, įmonėmis. Tokiais veiksmais įtariamieji siekė nuslėpti tikrąją parduodamo objekto teisinę padėtį ir išvengti privalomo mokėtino pridėtinės vertės mokesčio.
Prokuroro nutarimais, siekiant užtikrinti žalos valstybei atlyginimą bei išplėstinio turto konfiskavimo galimybę, buvo apribota įtariamųjų nuosavybės teisė į nekilnojamąjį turtą, į transporto priemones ir pinigines lėšas banko sąskaitose. Įtariamiesiems teks pasiaiškinti dėl turimo turto kilmės.
Teistas ir daugybę kartų baustas
Organizuotos grupės lyderis ir nusikalstamos veikos sumanytojas yra gerai žinomas teisėsaugos institucijoms. Anksčiau teistas, daug kartų baustas administracine tvarka, piktybiškai nepaisantis kelių eismo taisyklių reikalavimų. Žurnalistams jis pasakojo, kad už greičio viršijimą yra baustas bent 100 kartų.
Ikiteisminiam tyrimui, kuris buvo pradėtas 2023 m. rudenį, vadovauja ir jį organizuoja Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras.
Dar 2022-aisiais pagarsėjęs „milijonierius“, drauge su bičiuliu, buvo nuteistas laisvės atėmimo bausme už apgaulingą apskaitą ir neteisėtą ginklo laikymą.
Teismas jam skyrė 1 metų ir 3 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, vykdymą atidedant porai metų. Teismas buvo priėmęs sprendimą siųsti asmenį už grotų, tačiau aukštesnis teismas verdiktą atšaukė, motyvuodamas, kad klausimo svarstymo metu buvo pažeista I.Jomanto teisė būti išklausytam.