Skandalingoji Votergeito byla: kas privertė atsistatydinti JAV prezidentą Richardą Nixoną

Turistai skaito pranešimą apie artėjantį JAV prezidento atsistatydinimą / Vida Press nuotrauka
Turistai skaito pranešimą apie artėjantį JAV prezidento atsistatydinimą / Vida Press nuotrauka
Rolanda Kisnieriūtė
Šaltinis: Žurnalas „Legendos“
A
A

Praėjusio šimtmečio aštuntojo dešimtmečio politinė VOTERGEITO BYLA paralyžiavo JAV vyriausybę ir atrakino Pandoros skrynią su Baltųjų rūmų paslaptimis. Pirmą kartą Amerikos istorijoje šalies vadovas buvo priverstas atsistatydinti, o jo artimiausios aplinkos žmonės atsidūrė kalėjime.

„Ką žinojo prezidentas? Ir kada jis tai sužinojo?“ – tai buvo bene populiariausi klausimai Amerikos viešajame gyvenime, kai daugybė liudytojų prieš televizijos kameras pasakojo sudėtingą, miglotą istoriją apie intrigas, gąsdinimus, sekimą ir kyšius aukščiausiu – vyriausybiniu – lygiu.

Įsilaužimas į viešbutį

Stodama į rinkimų kovą 1972 metais prezidento Richardo Nixono komanda tikėjosi pergalės prieš demokratų kandidatą senatorių George’ą McGoverną. Per pirmąją kadenciją prezidentas spėjo sukaupti solidų politinį kapitalą ir pelnyti amerikiečių pasitikėjimą. Taškų jam pridėjo karių išvedimas iš Vietnamo, sensacingai užmegzti draugiški diplomatiniai ryšiai su Kinija, puikiai susiklostę santykiai su Sovietų Sąjunga – įtempta Šaltojo karo atmosfera visus gerokai išsekino. Prasidėjo kultūriniai vizitai, rimti ekonominiai kontaktai. O ir šalies ekonomika išgyveno neblogus laikus.

1972 metų lapkritį Richardas Nixonas buvo perrinktas antrajai kadencijai. Tačiau naujai išrinkto prezidento triumfą nustelbė prieš penkis mėnesius kilęs politinis skandalas.