Skirtis ar gelbėti santykius?
Kai santuoką ištinka krizė ir galvoje ima suktis mintys apie skyrybas, akivaizdu, kad situacija turi keistis. Tačiau didysis klausimas – kaip? Bandyti gelbėti santykius? Gyventi dėl vaikų? Ar kuo greičiau sukti savais keliais ir negaišti brangaus gyvenimo laiko su ne tuo žmogumi?
Neteisingus sprendimus žmonės priima paprastai tada, kai jų emocijos, nuoskaudos neleidžia objektyviai įvertinti realybės arba socialinis spaudimas, finansinis nesaugumas verčia susitaikyti su esama situacija, nes bet kokie pokyčiai, atrodo, dar pablogins ir taip nelengvą gyvenimą.
Nors kiekviena sprendžia pati, tačiau į savo situaciją labai pravartu pažvelgti tarsi iš šalies ir užduoti sau nepatogius klausimus ir drąsiai į juos atsakyti.
1. Kokia tikroji nesutarimų priežastis?
Jei vyras prieš jus kelia ranką, yra priklausomas nuo alkoholio ar narkotikų, nuolatos laužo ištikimybę – tai rimtas signalas, kad gyventi be jo bus paprasčiau. Mažesnės pajamos, grįžimas gyventi pas tėvus neatrodo džiugi perspektyva? Pažiūrėkite į situaciją vaikų akimis. Ar jie mato deramą pavyzdį? Pasvarstykite ir pati, ar nepraleidžiate šanso sukurti naują, laimingesnį gyvenimą? Ar nesigailėsite šio neryžtingumo tada, kai vaikai paliks namus? Ar skirtis ketinate todėl, kad įsimylėjote, pavargote nuo buities darbų, ar todėl, kad pavargote nuo vyro alkoholizmo.
Prieš priimant sprendimą, reiktų į savo situaciją pažvelgti tarsi iš šalies ir užduoti sau nepatogius klausimus bei drąsiai į juos atsakyti
O gal jūs kivirčijatės tik todėl, kad kiekvienas norite įrodyti savo tiesą, nesutariate dėl pinigų, laisvalaikio, vaikų auklėjimo? Gal jūsų gyvenime daug konfliktų kyla dėl tėvų kišimosi? Tai iššūkiai, su kuriais verta bent jau mėginti susidoroti. Jei vis dar vienas kitą mylite, turite vaikų – nepraleiskite progos ir bent jau pabandykite „suremontuoti santykius“!
Tačiau pirmiausia abu išsiaiškinkite, kokia gi visų konfliktų priežastis!
2. Ar tebemylime vienas kitą?
Meilė padeda įveikti net sudėtingiausius iššūkius – ligas, priklausomybes. Kai jos nebelieka – durimis norisi trenkti ir dėl aptaškytos kriauklės vonioje ar nesuplautų indų. Blogiausias scenarijus – neliko jausmų ir gyvenimą kartina smurtas ar priklausomybės. Kuo ilgiau tokiame rate sukatės, tuo sunkiau iš jo išsiveržti.
Tapote gerai sutariančiais draugais, nors senokai nesimylite ir jausmai atšalo? Situacija gali pasirodyti ne kokia tik iš pirmo žvilgsnio. Galbūt tai laikina krizė, kažkuris susirado laikiną žavėjimosi objektą, tačiau skubėti trenkti durimis tikrai neverta. Ilgai ir aistringai – misija įmanoma net po šeiminių dramų!
3. Kaip pasikeis gyvenimas, jei išsiskirsime?
Sąžiningas atsakymas į šį klausimą padeda sudėlioti visus taškus. Tačiau bėda, kad moterys neretai lengviau įvardija jausmus, nei prognozuoja paprastas buitines situacijas. „Mes neišgyvensime“, „kur man eiti su vaikais“ – vietoj tokių emocinių reakcijų verčiau surašyti konkrečias pajamų ir išlaidų sumas, numatyti įvairias galimas išeitis. Ir jų tikrai yra kelios, jei tik nepasivarginate gerai pagalvoti.
Taip pat reiktų gerai pagalvoti, kaip pasikeis vaikų gyvenimas. Ar jie turės keisti mokyklą, ar neteks jų „dalytis“ ir broliai su seserimis neišsiskirs? Ar jie galės lankti senelius? Ar nereiks jiems išvykti į užsienį?
4. Ar noriu jį „nubausti“?
Dažnai žmonės skiriasi tik todėl, kad nori „nubausti“ prasikaltusį sutuoktinį. Tai nėra pakankama priežastis. Skyrybos reiškia, kad jums turės neberūpėti to žmogaus tolesnis gyvenimas. Vadinasi, ir jo liūdesys suirus šeimai, ir jo galbūt nauja laimė turėtų likti anapus jūsų ambicijų ir jausmų. Ar esate pasirengusi jį paleisti?
5. Gal tai būdas gauti dėmesio?
Neretai moterys būtent taip tikisi iš vyrų išsireikalauti daugiau dėmesio, supratimo ir pagalbos. Tačiau grasinimai skyrybomis dar nei vienos moters nepadarė labiau geidžiamos, o vyro – supratingo. Todėl visus savo nepasitenkinimus reiktų gražiai išsakyti ir jų nesinešioti giliai širdyje. Metų metus besikaupiančios „smulkmenos“ jums gali būti paskutinis kantrybės lašas, o jis – nė neįtarti, kad jų esama. Paprastas ir banalus patarimas – kalbėtis apie savo jausmus, bet nekaltinti kito (net jei vyras yra kaltas) – vienas iš santuokinės laimės receptų.