Rudolfas Nurejevas – Skrajojantis Čingischanas

Legendinis šokėjas 1980-aisiais / Getty nuotrauka
Legendinis šokėjas 1980-aisiais / Getty nuotrauka
JULĖ ŠIURKUTĖ
Šaltinis: Žmonės
2022-08-30 22:58
AA

Rudolfas NUREJEVAS (1938–1993) vadinamas geriausiu pasaulio šokėju, garsiausiu planetos gėjumi, gražiausiu vyru. Be to, jis buvo pirmas menininkas, parodęs Sovietų Sąjungai špygą ir paprašęs politinio prieglobsčio Vakaruose.

PABĖGIMAS. Imulsyvus, karšto būdo šokėjas (totorių ir baškirų kraujo) nemokėjo planuoti, viską darė spontaniškai. Todėl ir Prancūzijoje likti sugalvojo staiga. 1961-ųjų birželio 16-ąją garsi Kirovo baleto trupė po gastrolių Paryžiuje rengėsi skristi į Londoną, tačiau gavo įsakymą, kad „nevaldomas“ Nurejevas keliautų tiesiai į Maskvą.

Paskutinę akimirką, jau sėdėdamas ant lagamino (laimei, lėktuvas vėlavo porą valandų), Rudolfas paskambino draugei Clarai Saint, kad šioji atvyktų į „Le Bourget“ oro uostą, ir pasakė, jog nenori grįžti į SSRS. Clara kreipėsi į vietos policiją: ką tokiu atveju daryti? Pareigūnai paaiškino. O paskui viskas vyko kaip kine.

Apsiašarojusi Clara pareikalavo leisti atsisveikinti su „mylimuoju“ ir, puolusi jam į glėbį, pakuždėjo, ką sužinojusi. Šokėjas liuoktelėjo nuo kėdės ir metėsi link policininkų: „Noriu likti Prancūzijoje!“ Nurejevą lydėjo saugumiečiai, bet jis šuoliavo geriau už juos. Vienas iš agentų sugebėjo jį sugriebti už skverno, tarp rusų ir prancūzų net įvyko mažutė kova, bet greitai baigėsi, nes šokėjo persekiotojai buvo svetimoje šalyje.