Šlapimo nelaikymas: veiksmai, kad nenukentėtų santykiai, savigarba ir pasitikėjimas savimi
Statistika negailestinga – kas ketvirta moteris skundžiasi šlapimo nelaikymu. Labai dažnai su šia problema susiduria gimdžiusios moterys: kas šešta trisdešimtmetė, kas ketvirta 45-erių metų moteris ir kas antra 50-metė. Moterys vis dar vengia prisipažinti turinčios šią bėdą, delsia kreiptis medikų pagalbos.
Kodėl ir kaip sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą šis negalavimas, kaip pagelbėti šioms moterims, aiškina Inkocentro direktorė, gydytoja Jurga Misevičiene.
Šlapimo nelaikymas yra dviejų pagrindinių tipų: įtampos ir skubos. Jeigu vyrauja abiem šlapimo nelaikymo tipams būdingi simptomai, diagnozuojamas mišrus šlapimo nelaikymas. Abiem atvejais labai dažnai skundžiasi jaunos moterys.
Kita vertus, jauno amžiaus grupėje dažniausiai pasitaikantis sutrikimas yra įtampos šlapimo nelaikymas. Gyd. J. Misevičienės žodžiais, bėda ta, kad moterys gėdijasi prisipažinti nelaikančios šlapimą. Net ir paklaustos, vengia tiesaus atsakymo: „Nebijokite pasakyti šeimos gydytojai, savo ginekologei. Paslėpta problema niekur nedings, ji tik dar labiau kartins gyvenimą. Pagalba yra, ir ji efektyvi“.
Beveik pusė moterų skundžiasi įtampos šlapimo nelaikymu
Įtampos šlapimo nelaikymo atveju šlapimas nevalingai išteka fizinio krūvio metu, taip pat juokiantis, kosint, čiaudint. Esant didesnio laipsnio šlapimo nelaikymui, tai gali nutikti keliant sunkų daiktą, keičiant kūno padėtį, bėgant į autobusą, šokinėjant ant batuto ir pan.
Pasak gyd. J. Misevičienės, dubens dugno raumenų funkcija – išlaikyti šlapinimosi sistemą teisingoje anatominėje padėtyje. Šiems raumenims nusilpus, jie nebepajėgia atlikti savo funkcijos, praranda įtampą. Fizinio krūvio metu silpnas dugnas tiesiog ima praleisti šlapimo lašelius.
„Labai dažnai smagiai besijuokianti moteris kryžiuoja kojas, kad išsilaikytų neprišlapinusi kelnaičių. Jai atrodo, kad tai yra normalu. Tačiau kiekviena turėtų suprasti, kad tai rimtas signalas, perspėjantis apie gresiančią problemą“, – aiškina gydytoja.
Net 49 proc. moterų, besiskundžiančių šlapimo nelaikymu, ši būklė yra dėl įtampos.
Įtampos šlapimo nelaikymo priežastys
Įtampos šlapimo nelaikymo atveju šlapimas nevalingai išteka fizinio krūvio metu, taip pat juokiantis, kosint, čiaudint. Esant didesnio laipsnio šlapimo nelaikymui, tai gali nutikti keliant sunkų daiktą, keičiant kūno padėtį, bėgant į autobusą.
Dubens raumenys dažniausiai nusilpsta nuo sunkaus fizinio darbo, gali būti pertempti profesionaliai sportuojant, taip pat nėštumo bei gimdymo metu, taip pat kilnojant sunkius daiktus, kaip antai vežimėlį kartu su kūdikiu, iškart po gimdymo, kuomet dubens raumenys yra itin jautrūs.
Dar labiau rizikuoja tos moterys, kurioms buvo kirpta tarpvietė, pagimdžiusios didesnio nei įprasta svorio kūdikį, gimdant buvo naudotos replės. Kiekviena siūlė tarpvietėje ir makštyje gali turėti įtakos šlapinimosi sistemos pažeidimui.
Kita vertus, net ir normaliai, sklandžiai gimdžiusi moteris pirmąją parą negali pajudinti tarpvietės raumenų. Per porą mėnesių po gimdymo jų tonusas grįžta į pradinę būseną. Kad šis procesas vyktų be trikdžių, tiesiog privalu vengti bet kokio sunkaus fizinio darbo.
Su metais situacija komplikuojasi dar labiau
Bėgant metams, visos organizmo funkcijos kinta. Klimakterinio periodo metu persitvarko moters hormonų veikla, kuri turi įtakos raumenų funkcijos silpnėjimui. Raumenų tonuso mažėjimui įtakos turi ir antsvoris. Papildomas svoris apkrauna pagrindinę kūno atramą – dubens dugną. Lėtinių ligų vystymasis dar labiau skatina šlapinimosi sistemos sutrikimus. Pora lašelių nesulaikyto šlapimo nejučia padidėja iki šaukšto, dviejų, o galiausiai sulaukusi solidaus amžiaus moteris nė nepajunta, kaip visas šlapimo pūslės turinys atsiduria jos šlepetėse.
Taip pat skaitykite: Kitokia svorio metimo strategija: sutvarkykite kepenų veiklą
Stiprinti raumenis galima nematomais pratimais
„Visoms moterims, kurioms nėra problemų dėl šlapimo nelaikymo, arba toms, kurios planuoja nėštumą, patariu profilaktinius dubens dugno stiprinimo – Kėgelio pratimus. Juos ir kitas mankštas galima rasti įvairiuose interneto portaluose (pavyzdžiui, corewellness.lt). Pastarajame publikuojamas profesorės Kari Bø – Norvegijos sporto mokslų mokyklos Osle kūno lavinimo mokslų specialistės ir fizioterapeutės – metodas ir vaizdo medžiaga. Ji pati atlieka ir aiškina, kaip atlikti pratimus, galima mankštintis kartu su profesore“, – informacija dalijasi gyd. J. Mickevičienė.
Kėgelio dubens dugno stiprinimo pratimus moterys gali atlikti bet kur ir bet kada, jie nematomi aplinkiniams: darbo vietoje, važiuojant autobusu, stovint automobilių spūstyje, kepant blynus ir pan. Dubens dugno raumenys sutraukiami, palaikomi dešimt sekundžių ir atleidžiami. Pratimus reikia kartoti dešimt kartų mažiausiai tris kartus per dieną. Mankštinamas dubens dugno raumenynas puikiai sulaiko šlapimą, taip pat pagerina seksualinį moters gyvenimą, pagreitina ir palengvina gimdymą.
Gelbsti chirurgai
Jau turinčioms šlapimo nelaikymo problemų, rekomenduojami tie patys pratimai ir gydymo tikslu. Padirbėjus porą trejetą mėnesių, efektas akivaizdus: sumažėja išskiriamų lašelių kiekis, ilgainiui galima puikiai atstatyti šlapinimosi funkciją.
Kita vertus, jeigu dubens dugno pratimai nepadeda, galima įtampos šlapimo nelaikymą gydyti chirurginiu būdu. Per mažą priekinės makšties sienelės pjūvelį implantuojami specialūs pošlapliniai raiščiai. Operacija trunka iki pusvalandžio, yra techniškai nesudėtinga, mažai traumuojanti. Pošlapliniai raiščiai atstato šlaplės ir šlapimo pūslės kaklelio anatomiją, palaiko tam tikrą anatomiškai teisingą kampą, ko negali padaryti nusilpę dubens dugno raumenys. Pasiekiamas labai geras operacijos efektas.
Santariškių urologų duomenimis, iki 95 proc. moterų visiškai pasveiksta. Vidutiniškai moteris šlapimą laiko penkerius metus. Vėliau gydymo eigą sprendžia gydantis gydytojas, operacijos gali būti kartojamos.
Taip pat galima implantuoti tinklelį į dubens dugno raumenis.
Skubos šlapimo nelaikymui neegzistuoja „palauk“
Dar kitaip ši būklė vadinama „dirgli pūslė“. Ši būklė diagnozuojama įvairaus amžiaus moterims, net ir mergaitėms. Esant Parkinsono ligai, dirgli pūslė išsivysto kaip minėtos ligos simptomas.
Šlapinimasis yra valingas procesas, kurį galima atidėti iki patogaus laiko. Tačiau esant dirgliai pūslei, joks „palauk“ neegzistuoja.
Skubos šlapimo nelaikymas išsivysto dėl to, kad šlapimo pūslė „nesusikalba“ su smegenimis. Nepilnai prisipildžius pūslei, į smegenis pasiunčiamas signalas, kad ji yra pilna. Smegenys savo ruožtu siunčia signalą šlapimo pūslės raumeniui atsidaryti sfinkteriui. Šis procesas tampa nevalingas, jo neįmanoma kontroliuoti. Šlapimo pūslės raumuo susitraukinėja, šlapimo neįmanoma sustabdyti jokiomis valios pastangomis.
Dirgli pūslė gadina ir lytinius santykius
Šlapintis užsimanoma staiga: čia ir dabar. Kuo arčiau yra tualeto durų rankena, tuo didesnė tikimybė, kad šlapimas pasipils nespėjus pasiekti tualeto. Kai tai įvyksta, pūslė nebūtinai yra ištuštinama, tačiau kelnaitės sušlampa, moterys jaučiasi labai nejaukiai.
Gyd. J. Misevičienės žodžiais, turinti dirglią pūslę moteris vengia nepažįstamų situacijų, vietų, maršrutų, kelionių. Jai labai keblu vykti į komandiruotes. Viskas yra dėl vienos priežasties: ji nežino, kur ji galės nueiti į tualetą. Todėl dažniausiai tokia moteris renkasi galimybę niekur nevykti.
Turint dirglią pūslę, vargina dažnas (daugiau nei 8 kartus) šlapinimasis nedideliais kiekiais, naktį šlapinamasi daugiau nei kartą ar du. Šlapimas nesulaikomas ir lytinių santykių metu. Būklė nemaloni, gerokai komplikuojanti ne tik darbo kokybę, bet ir apkartinanti asmeninius santykius.
Maždaug 22 proc. šlapimo nelaikymu besiskundžiančių moterų turi dirglią pūslę. Polinkis šiai būklei gali būti paveldimas, tačiau tikslios priežastys nėra aiškios.
Efektyvios šlapimo pūslės treniruotės
Skubos šlapimo nelaikymą arba dirglią pūslę galima gydyti. Vienas iš būdų – treniruotės.
Turinti dirglią pūslę moteris vengia nepažįstamų situacijų, vietų, maršrutų, kelionių. Viskas yra dėl vienos priežasties: ji nežino, kur ji galės nueiti į tualetą. Todėl dažniausiai tokia moteris renkasi galimybę niekur nevykti.
„Siūlyčiau treniruoti šlapimo pūslę. Reikia eiti šlapintis reguliariai, kas porą valandų, nesvarbu, pacientas to nori ar ne. Ilgainiui pūslė išmoksta nebesiųsti klaidingų signalų į smegenis. Kai pasiekiami sausi periodai, tuomet reikėtų intervalą tarp šlapinimųsi ilginti po 15 minučių, kol bus pasiektas trijų valandų sausas periodas.
Padirbėti teks ilgokai, maždaug pusę metų. Norint pasiekti teigiamą rezultatą, reikia save sekti, kontroliuoti. Stengtis tikrai verta, nes šių pratimų efektas tikrai didžiulis“, – patirtimi dalijasi gydytoja.
Jeigu šių pratimų nepakanka, galima skirti medikamentinį gydymą. Taip pat galimos botulino toksino injekcijos į šlapimo pūslės raumenį. Tai invazinė procedūra, atliekama cistoskopo pagalba. Injekcijos pagalba paralyžiuojami nevalingi šlapimo pūslės susitraukimai. Efektas išlieka maždaug 8 mėnesius, kartais iki metų. Vėliau procedūrą galima kartoti.
Taip pat skaitykite: 5 inkstus valantys kokteiliai
Specialūs įklotai sugeria šlapimą ir naikiną jo kvapą
Nuolat išsiskiriantis šlapimas pažeidžia lytinių moters organų odą. Atsiranda paraudimai, vargina niežulys, vystosi iššutimai. Kiekviena moteris stengiasi spręsti šią problemą kaip moka, kaip supranta, kiek tiri informacijos ir žinių.
Gyd. J. Misevičienė pabrėžia, jog tokiais atvejais svarbu, kad moterys naudotų specialiai šlapimui sugerti skirtas priemones – įklotus. Jokiu būdu netinka nei kasdienės higienos, nei menstruacijų įklotai. Šlapimas teka aštuonis kartus greičiau nei menstruacijų kraujas, todėl toks įklotas nesugeba sugerti šlapimo taip greitai, kad jis nepratekėtų pro šoną, o paviršius liktų sausas.
Reikia nepamiršti, kad šlapimo nelaikanti moteris skleidžia nemalonų kvapą, kurio pati nejaučia, tačiau jį iškart užuodžia aplinkiniai. Todėl būtina naudoti tik specialiai šlapimui sugerti skirtus įklotus. Juos patartina pirkti vaistinėje. Jie pagaminti taip, kad greitai sugertų šlapimą, palikdami sausą paviršių, taip pat šie įklotai naikina šlapimo kvapą.
Parai pakanka trijų įklotų
Teisingai parinkti įklotai apsaugos moterį nuo šlapimo drėgmės ir blogo kvapo net aštuonias valandas! Norint saugiai, sausai, komfortiškai jaustis parai pakanka trijų tokių įklotų. Naudodamasi tiksliai pagal paskirtį parinktais įklotais, moteris nebijos išeiti į gatvę, nenukentės jos savigarba, grįš pasitikėjimas savimi, ji nebevengs bendrauti su žmonėmis, nesibaimins netyčia išsipilsiančio šlapimo, permirkusių drabužių.
Šlapimą sugeriančius įklotus galima naudoti ir gydymosi periodu, atliekant Kėgelio pratimus, specialias mankštas. Nereikia tikėtis, kad net ir paskyrus medikamentinį gydymą, būklė akimirksniu pagerės. Norint sustiprinti šlapimo pūslę, reikia daug kantrybės ir ryžto. Kita vertus, juk niekas kitas nepasirūpins asmenine higiena ir sveikata geriau nei pats pacientas.
Šaltinis – sveikas.lt