S.Loznicos filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ pelnė pagrindinį IDFA apdovanojimą

Prodiuserė Marija Choustova, režisierius Sergejus Loznica, profesorius Vytautas Landsbergis, prodiuserė Uljana Kim, rašytojas Vytautas V. Landsbergis / IDFA nuotr.
Prodiuserė Marija Choustova, režisierius Sergejus Loznica, profesorius Vytautas Landsbergis, prodiuserė Uljana Kim, rašytojas Vytautas V. Landsbergis / IDFA nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-11-26 17:05
AA

Tarptautiniame kino festivalyje IDFA pagrindiniu festivalio prizu vakar buvo apdovanotas režisieriaus Sergejaus Loznicos filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“.

Anot festivalio komisijos, režisieriaus S.Loznicos filmas nugalėjo visuose amato lygmenyse. „Tai didžiulis laimėjimas. Režisierius visapusiškai ištiria vieno žmogaus, vienos tautos ir vieno istorinio momento vaidmenį vis dar besiskleidžiančiame pasaulinės kovos už laisvę kontekste“, – pranešė IDFA žiūri.

Filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ IDFA festivalyje iš viso pelnė net du apdovanojimus. Už geriausią montažą buvo apdovanotas ir filmo montuotojas Danielius Kokanauskis, šį kartą dirbęs su 1000 valandų archyvinės medžiagos.

Režisierius S.Loznica festivalyje pelnė ir specialų IDFA žiuri prizą už ankstesnį savo filmą „Babi Yar. Context“.

„IDFA festivalyje turėti režisieriaus S.Loznicos filmus mums visada yra didžiulis laimėjimas. Todėl be galo džiaugiuosi, kad būtent S. Loznica šiemet gavo iš mūsų visus šiuos apdovanojimus ir pagrindinį festivalio prizą. Galiu drąsiai sakyti, kad jo filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ – tai išskirtinis vieno didžiausių mūsų laikų kino kūrėjų filmas apie unikalų lietuvių tautos istorijos momentą, kuris visiems laikams liks įamžintas kino istorijoje,“ – sako IDFA meno vadovas Orwa Nyrabia.

Režisierius Sergejus Loznica Landsbergis / IDFA nuotr.

Svarbiausiame ir didžiausiame dokumentikos festivalyje pasaulyje, atsiimdamas pagrindinį apdovanojimą, režisierius S.Loznica neslėpė susijaudinimo, nes tai, anot jo, svarbus įvykis ne tik jam, bet ir lietuvių tautai, kurios istoriją jis pasakoja savo dokumentinėje kino juostoje.

„Kita vertus, aš manau, kad šis filmas, kuris pasakoja apie lietuvių tautos duotą laisvės pamoką pasauliui, svarbus ne tik Lietuvai, ne tik buvusioms Sovietų Sąjungos šalims, Rytų Europai ar tik Europai. Jis svarbus visam pasauliui, kaip priminimas, kad drąsa yra svarbiausias ginklas net mažos tautos rankose, pajėgus sugriauti blogio imperiją,“ – sako režisierius S.Loznica.

Anot režisieriaus, dabar, kai dar vis egzistuoja autoritariniai režimai, kai pavienės tautos dar vis tebekovoja su diktatoriais – šis filmas yra ypatingai aktualus.

IDFA apdovanojimų ceremonija / IDFA nuotr.

„Tai prasmingas filmas. Dėl to ypatingai džiaugiamės, kad jis sulaukė pasaulinio dėmesio. Kad lietuvių tautos kelio į laisvę istorija, kurią taip meistriškai dekonstruoja režisierius S.Loznica, padedamas vieno iš nepriklausomybės judėjimo pradininkų – profesoriaus Vytauto Landsbergio jau yra išgirsta Vakaruose,“ – sako filmo prodiuserė Uljana Kim.

Profesoriaus prisiminimus apie to meto įvykius filme papildo S.Loznicos atrasta unikali, lietuviams dar nematyta, archyvinė medžiaga apie penkerius, be galo svarbius Lietuvos istorijos metus – nuo 1988 m. įvykusio pirmojo Sąjūdžio mitingo iki 1993 metų, kai iš Lietuvos teritorijos buvo išvesta Sovietų armija.

Filmas „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ Lietuvos kino teatrų žiūrovams bus pristatytas sausio mėnesį.

Filmą prodiusavo „Studio Uljana Kim“ ( Lietuva) kartu su „Atoms&Void“ ( Olandija).

Pagrindinis IDFA apdovanojimas – S.Loznicai už filmą „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ / IDFA nuotr.