Smilkalai – nuo liūdesio ir rudens slogučio
Kamuoja liūdnos mintys, baugina ateitis ar tiesiog niekas nebedžiugina?.. Vakaro prieblandoje patogiai įsitaisykite su puodeliu mėgstamos arbatos, užsidekite kelias žvakes ir kvapnią smilkalų lazdelę. Vakaras akimirksniu taps ramus ir romantiškas, o jūsų kūnas maloniai atsipalaiduos.
Žolelių, žiedų, dervų, lapų, spyglių smilkalų dūmai ne tik skleidžia malonų aromatą, smilkymas yra ir vienas seniausių žmonijos ritualų. Jis padeda sukurti darną ir harmoniją, pagerina savijautą ir pan.
Prieskoniai ir žiedlapiai
Beje, dauguma žolelių ir prieskonių, kuriais gardiname patiekalus, tinka ir smilkalams, tad po truputį juos galite išbandykite. Smilkyti tinka ir sode ar miške surinkti žievės gabaliukai bei žiedlapiai. O jei norite šio to egzotiškesnio, tarkim, smilkomos dervos, galite užsukti į ezoterikos krautuvėlę. Labai svarbu, kad smilkalai būtų kokybiški ir natūralus. Pigūs sintetiniai, nors ir skaniai kvepia, gali būti pavojingi sveikatai (plačiau apie tai čia).
Ezoterikos reikmenų krautuvėlėse arba prekybos centruose dar galite nusipirkti smilkymui tinkamų 2–5 centimetrų skersmens anglies tablečių. Dar reikės trupučio smėlio, ant kurio uždėsite anglis, tik nepirkite dažniausiai nepagrįstai brangaus „specialaus“ smilkalų smėlio. Puikiai tiks ir įprastas smėlis, pavyzdžiui, iš vaikų žaidimų dėžės ar parsivežtas iš pajūrio.
Laikas uždegti smilkyklę
Kai jau viską susirinksite, galite pasinerti į malonų procesą – uždegti smilkyklę. Į smilkalų indą įpilkite daugiau nei du tris centimetrus smėlio, dėkite anglių tabletę ir vieną jos kraštą uždekite. Kai anglis sudegs ir apsitrauks pilkšvu pelenų sluoksniu (tam gali prireikti kelių minučių), ant jos uždėkite pasirinktų smilkalų: džiovintų žiedlapių, prieskoninių žolelių ir pan. Neprikraukite per daug – smilkyklėje paprastai susidaro šiek tiek daugiau dūmų nei smilkant lazdeles.
PAŽINKITE SMILKALUS
Bažnytiniai smilkalai
Tai žinomiausios aromatinės dervos. Tačiau jos smilkomos ne tik per aukojamas mišias bažnyčioje. Juos naudoja ir kai kurie ezoterikai, praktikuojantys meditaciją, nes šios dervos, sakoma, atveria vartus į dvasių pasaulį. Salsvas smilkalų kvapas šiek tiek svaigina, todėl nereikėtų jais piktnaudžiauti, ypač jei šalia yra vaikas.
Benzoino derva
Šios dervos aromatas švelnus ir malonus. Daug kam (ypač vaikams) patinka jos kvapas, panašus į vanilės. Šis kvapas puikiai atpalaiduoja, suteikia palaimos pojūtį. Pasak žinovų, ypač tinka smilkyti po barnio, susipykus, kai namuose tvyro įtampa. Ši derva taip pat yra tinkamiausi smilkalai, jei norite jaukiai praleisti valandėlę su mylimuoju po lietingos, išties bjaurios dienos.
Bičių pikis
Pikį suneša bitės – tai medžių pumpurų išskiriami sakai. Sumaišytas su vašku ir bičių seilėmis pikis virsta tiršta mase, kuria šios darbštuolės klijuoja avilio plyšius. Pikis dezinfekuoja ir stabdo visus irimo procesus. Egipto faraonai ne tik būdavo balzamuojami pikiu, bet ir gyvi liepdavo naudoti jį daugelyje sričių kaip labai veiksmingą vaistą. Šiuo metu gydomoji pikio galia šiek tiek nuėjo užmarštin. Kaip smilkalai pikis, taip pat, atrodo, prarado kažkada turėtą populiarumą. Jei nerandate bičių pikio parduotuvėse, pasiteiraukite turguje. Smilkomas pikis skleidžia šiltą, sodrų ir šiek tiek medumi dvelkiantį aromatą. Žinoma, jis yra pirmasis smilkalų krepšelyje, jei užpuola peršalimo ligos.
Damara
Dar viena aromatinė derva, tiksliau, sakai, – iš Indijos kilusi damara. Žodis dammar reiškia „šviesa“. Iš tiesų šie smilkalai nuostabiai pakelia nuotaiką. Šviežių citrusinių vaisių aromatas žvalina, tarsi pakylėja. Jei dėl ko nors nerimaujate, šiuos smilkalus galite naudoti kartu su raminamąjį poveikį turinčia mira.
Jazminai
Geidulingas jazminų aromatas dažniausiai siejamas su afrodiziakais. Todėl jų ypač verta pasmilkyti, jei planuojate romantišką vakarą su mylimuoju.
Kadagiai
Kadagių uogos priskiriamos prie tradicinių smilkalų. Apskritai tai – seniausiai smilkomi augalai. Jie naudojame daugelyje įvairių kultūrų. Nuo seno yra tikima, kad kadagių smilkalai iš aplinkos išvaro blogą energiją ir apsupa žvalinančia apsaugine galia.
Kedrai
Šiltas, sodrus kedrų aromatas puikiai nuramina. Jis padeda sukaupti stiprybę ir pasitikėti savimi, ypač tuo metu, kai vienas gyvenimo etapas baigiasi ir prasideda naujas, taip pat patyrus netikėtą, skaudų įvykį ar išsiskyrimą. Be to, vasarą jis puikiai nubaido vabzdžius.
Kopalas
Kopalas – aromatinė derva, jos yra įvairių rūšių. Galima gauti ir auksinio, baltojo, juodojo kopalo ir panašiai. Rūšys skiriasi. Visi šie smilkalai nuskaidrina mintis, neleidžia apsnūsti, pažadina švelnumą ir atveria širdį.
Levandos
Levandos vardas kildinamas iš lotyniško žodžio lavare, reiškiančio „plauti“. Ir tikrai, pajutę levandų smilkalų kvapą, jaučiamės gaivūs ir švarūs, tarsi ką tik išsimaudę po dušu.
Rinkitės levandų smilkalus, kai kamuoja apatija, niūrios mintys, širdį spaudžia liūdesys, kai nesinori nieko, tik paverkti.
Mastika
Mastika irgi yra aromatinė derva. Jos dūmai labai gaivūs, truputį primena citrusinių vaisių aromatą ir padeda išlikti budriam, dėmesingam.
Miros
Aromatingas mirų kvapas ramina. Žmogus ima giliai kvėpuoti ir visiškai nurimsta bei atsipalaiduoja. Todėl šie smilkalai idealiai tinka po įtemptos darbo dienos, patyrus didelių išgyvenimų, užklupus stresui ir pan.
Rožės
Turbūt neverta nė sakyti, kad rožių žiedlapiai yra idealūs smilkalai, skleidžiantys meilės kerus. Rožių žiedlapių smilkalai dar įkvepia drąsos bei pasitikėjimo savimi.
Šalavijai
Šalavijai namie visada pravers. Tai puikus gydomasis augalas, kurio aromatas puikiai išvalo ir visą blogą energiją.
Šventagaršvės šaknys
Tai vienas stipriausių apsauginių augalų, jau viduramžiais naudotų kaip talismanas, saugantis nuo piktųjų dvasių. Smilkalams dažniausiai naudojamos džiovintos šventagaršvės šaknys. Jų aromatas slogus ir kvepia žeme, be to, yra labai stiprus, todėl juo piktnaudžiauti nevalia.
Vaistinės juozažolės
Juozažolės skatina sutvarkyti ir aiškiai sudėlioti mintis bei jausmus. Jos padeda lengviau susikaupti, todėl puikiai tinka ritualiniams smilkalams, palengvina namų darbų ruošą.