Slaptųjų agentų ir kitų panašių šešėlyje veikiančių profesijų atstovų prisiminimai dažniausiai pasirodo tik po mirties. Bet buvusi CŽA agentė Amaryllis FOX (40) sulaužė šią tradiciją.
Neseniai ir lietuviškai išleista knyga „Gyvenimas po priedanga. 10 metų elitiniame CŽA padalinyje“ pasirodė 2019-ųjų rudenį. Ji sukėlė skandalą dėl valstybės paslapčių išdavimo: Fox nesuderino rankraščio su Centrinės žvalgybos agentūros Leidinių peržiūros tarnyba.
Reta darbovietė susižavėtų buvusio darbuotojo mintimi rašyti atsiminimus. Ką jau kalbėti apie tokią kaip CŽA, kur spaudas „visiškai slaptai“ dedamas kone ant visko. Agentūra teigė, kad išleisdama knygą Amaryllis galėjo pažeisti susitarimus dėl informacijos neatskleidimo. Už panašią nuodėmę kitas buvęs CŽA darbuotojas Edwardas Snowdenas apkaltintas šnipinėjimu bei valstybės nuosavybės vagyste (nutekino Nacionalinio saugumo agentūros duomenis) ir iki šiol negali grįžti į tėvynę.
Galbūt Fox pasikėsino į menkesnes Amerikos paslaptis, galbūt leidėjų „Knopf Doubleday“ advokatas buvo geresnis. Amaryllis atstovavo Markas Zaidas – garsus teisininkas, išmanantis nacionalinio saugumo įstatymus ir žodžio laisvės konstitucinius reikalavimus, vadovaujantis organizacijai, siekiančiai sumažinti valdžios struktūrų slaptumą.
Teisininkas įrodinėjo, kad rankraštį Fox derino. Taigi, dėl visko kalta ne ji, o Leidinių peržiūros tarnybos nerangumas ir nenoras raštu patvirtinti leidimą skelbti. Ir apskritai – dėl žvalgybos šaltinių bei metodų apsaugos vardai, pavardės, vietovių pavadinimai ir operatyvinės detalės tekste pakeistos. Pati Amaryllis interviu „NBC News“ tvirtina, kad žmogaus, rimtai besidominčio žvalgybos veikla, knyga nenustebins, tačiau ji taikliai atspindi tikrovę.