„Socialinės pagalbos namų“ įkūrėja Sandra Norbutaitė: „Mūsų teikiamas paslaugas gali gauti visi“
Dažnai matau klausimą mane supančių žmonių akyse „kodėl pasirinkau būtent šią veiklos sritį?“ – šypsosi VšĮ „Socialinės pagalbos namai“ įkūrėja ir vadovė Sandra Norbutaitė. Ne retam nepažįstamajam atrodau „kieto“ charakterio, tačiau puikiai save pažinodama visada žinojau, kad esu labai jautri skriaudžiamų, vienišų tiek žmonių, tiek gyvūnų problemoms.
Senjorai mano gyvenime atsirado sąlyginai neseniai. Prie šios veiklos teko prisidėti dirbant kitoje organizacijoje, kuri mano nuomone buvo šiek tiek stovyniuojanti vietoje paslaugų teikimo organizavimo prasme. Nepaisant to, ten įgijau vertingos patirties ir ypač suvokimo kaip galima šią veiklą vystyti sparčiau ir padėti kuo didesniam pagalbos laukiančiųjų ratui.
Papasakokite apie Jūsų organizacijos teikiams paslaugas plačiau.
Mes teikiame dvejopas – dienos socialinės globos ir pagalbos į namus – paslaugas. Kokia paslauga yra reikalinga klientui sprendžia specialistai, dažniausiai t. y. savivaldybės administracijos socialiniai darbuotojai. Abi šios paslaugos yra panašios, skiriasi tik savo apimtimi ir laiko trukme.
Mūsų tikslas yra ne tik padėti žmogui buityje (sutvarkyti jo gyvenamąją aplinką, pasirūpinti jo higiena, pagaminti maistą, palydėti į gydymo įstaigą ar padėti apmokėti mokesčius), mums labai svarbu, kad mūsų klientai nesijaustų vieniši.
Savo globojamus senjorus skatiname prisiminti pamirštus pomėgius, įsitraukti į įvairias mūsų organizuojamas veiklas, bendrauti su bendraamžiais. Net jei žmogus ir sunkiai vaikšto ar visai nebeturi jėgų pakilti iš lovos, tai nereiškia, kad jo nejaudina fone grojanti muzika ar balsu skaitoma knyga.
Kas yra Jūsų klientai?
Pagalbos į mus dažniausiai kreipiasi senjorų artimieji, kurie dėl laiko stokos patys neturi galimybių tinkamai jais pasirūpinti. Pasitaiko atvejų, kai skambučių sulaukiame net iš senjorų kaimynų. Tokių senjorų vaikai paprastai gyvena užsienyje ir ne visada žino, kad jų tėvams jau yra pakankamai sunku patiems savimi pasirūpinti.
Be to, ir patys tėvai kuo ilgiau nori išlikti savarankiškais ir neapkrauti vaikų savomis problemomis. O kiek dar tokių, kurie artimųjų net neturi.
Kalbėdama su žmonėmis, globojančiais senyvo amžiaus artimuosius, visada skatinu juos pagalbą buityje patikėti mums, o patiems skirti laiką bendravimui su jais.
Dažnai prisimenu kaip mano pačios mama kartą sakė, kad jai atėjus aplankyti savo mamą, pastaroji ištarė „aš visą dieną tavęs laukiau“. Ir ko vertas tas laukimas, jei aplankę savo artimuosius, mes randame laiko tik buities darbams nudirbti, kai tuo tarpu vienišam artimajam labiausiai trūksta draugijos ir bendravimo?
Mūsų tikslas yra padovanoti Jums laiko pokalbiams, prisiminimams, pasivaikščiojimams ar arbatos puodeliui su Jums brangiais žmonėmis. Laiko, kuris taip greitai senka...
Kas gali gauti Jūsų teikiamas paslaugas?
Mūsų teikiamas paslaugas gali gauti visi, kam jos yra reikalingos. Nemaža dalis žmonių iki šiol nežino, kad klientams mūsų teikiamos paslaugos tekainuoja 20-30 proc. nuo jo gaunamų mėnesio pajamų, o likusią dalį kainos finansuoja savivaldybė. Itin mažas pajamas gaunantiems klientams paslaugos yra visiškai nemokamos.
Reikia pažymėti, kad norint gauti savivaldybės finansavimą, procesas gali užtrukti net iki 2 mėnesių, todėl kilus pirmai minčiai apie tokių paslaugų poreikį, raginčiau nedelsiant pradėti dokumentų tvarkymo procesą. Deja, labai dažnai pasitaiko atvejų, kad dokumentai pradedami tvarkyti, kai paslaugos jau yra reikalingos.
Kuo Jūsų organizacija skiriasi nuo tokias pat paslaugas teikiančių kitų organizacijų?
Nesu įsigilinusi į visų kolegų darbo specifiką. Tačiaus norėčiau išskirti dvi kategorijas žmonių, kurie mums yra labai svarbūs ir kuriuos mes labai vertiname – tai yra mūsų klientai ir darbuotojai.
Norėdami suteikti kokybiškas paslaugas savo klientams, keliame aukštus reikalavimus ir savo darbuotojams. Bet tuo pačiu stengiamės jiems sudaryti teisingas ir komfortiškas darbo sąlygas. O suprasdami pagalbos besikreipiančiųjų situaciją, stengiamės paslaugas klientams pradėti teikti kaip galima greičiau.
Be to, mūsų darbo valandos yra ilgesnės nei kitų organizacijų. Dirbame savaitgaliais, švenčių dienomis, o esant poreikiui ir naktimis.
Ką patartumėte žmonėms, turintiems senyvo amžiaus artimuosius?
Branginkite laiką su jais ir leiskite jį kokybiškai, su meile ir jautrumu.