Socialiniu projektu moterys sieks įrodyti, jog vaikai ne trukdo, bet įkvepia save atrasti

Deimantė Šmitė ir Simona Valentinavičienė/Organizatorių nuotr.
Deimantė Šmitė ir Simona Valentinavičienė/Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Vaikelio atsiradimas kiekvienos moters gyvenimą užverčia pokyčių lavina. Neretai priverčia savo poreikius atidėti į šalį, mažylio poreikius paverčiant prioritetu. Nuo pirmosios dienos, kai moteris supranta, jog laukiasi, pradeda kiekviename žingsnyje galvoti apie tai, kas geriausia ne jai, o jos įsčiose augančiam mažyliui. Tai – visai natūralūs, normalus ir netgi sveikintinas požiūris. Tačiau, mažyliui paaugus, dažna moteris pajaučia, jog motinystėje prarado save. Nebeliko hobių, pomėgių, užsiėmimų.

Net ir pokalbių su draugėmis temos sukasi vien apie sauskelnes, dygstančius dantukus ir košytes. Rutina ir motiniški rūpesčiai pasiglemžia moters pasitikėjimą savimi, ji pasijunta nebeįdomi, o neretu atveju atslenka ir pogimdyvinė depresija.

Dvi jaunos mamos, Deimantė ir Simona, augindamos mažylius, nusprendė užbėgti tokiems įvykiams už akių ir įkūrė savo verslą – pradėjo kurti drabužius, pritaikytus nėščiosioms ir žindančioms mamoms. Dėka šios veiklos, moterys jaučiasi neiškritusios iš darbo rinkos, nuolat gilinančios savo žinias, nes verslo kūrimas – joms abiems nauja sritis. Bet svarbiausia – derindamos motinystę ir darbą, jaučia augantį pasitikėjimą savimi, savo jėgomis ir pasitenkinimą, realizuojant save.

Savo kailiu patyrusios ką reiškia baimė pradėti kažką naujo, ypač, kai šalia – vos kelių mėnesių mažyliai, moterys nusprendė sukurti socialinį projektą, kuris ir kitoms moterims parodytų, jog motinystė ne tik netrukdo save realizuoti kitose srityse, bet netgi padeda save atrasti iš naujo. Projektas „Tapusi mama, atradau save“ kvietė moteris papasakoti savo istorijas, kaip jos, besilaukdamos, ar jau augindamos mažylius, išdrįso pažvelgti į save giliau ir atrasti naujas veiklas, hobius ar net profesijas.

„Pamenu, kai mano sūneliui buvo vos keli mėnesiai, pasakiau vyrui, kad man darosi nuobodu pačiai su savimi. Apart migdymų, maitinimų, sauskelnių keitimo ir maisto gaminimo, daugiau nieko neveikiu. nebeturiu apie ką galvoti ir kalbėtis su kitais žmonėmis. Kadangi visada buvau itin veikli, toks manęs pristabdymas kurį laiką džiugino, o paskui pradėjo dusinti. Tada pradėjau rašyti tinklaraštį apie motinystės džiaugsmus ir rūpesčius „Kai šypsosi tėvai, šypsosi vaikai“. Tai leido šiek tik prasiblaškyti, tačiau mintys vis tiek sukosi apie tą patį. Galiausiai, kai mano mažyliui buvo pusė metų, su gera drauge išsikalbėjome, kad abiems norisi daugiau veiklos, savirealizacijos galimybių ir nusprendėme, kad dviese pradėti kurti kažką naują – bus drąsiau.“ – pasakoja viena iš prekinio ženklo „Canywhere“ įkūrėjų Deimantė Šmitė.

Deimantė Šmitė ir Simona Valentinavičienė/Organizatorių nuotr.
Deimantė Šmitė ir Simona Valentinavičienė/Organizatorių nuotr.

„Kadangi auginu jau antrą dukrytę, buvau nusiteikusi tam, kas manęs laukia – motinystę pasitikti buvo lengviau. Tačiau noras savo idėjas ir laiką paversti kažkuo naudingu – visada kirbėjo. Net ir vyras sakydavo – eik, daryk, kurk, aš visada tave palaikysiu. Tačiau gal stigo idėjų, gal stigo pasitikėjimo savimi. Kol vieną dieną su Deimante išsikalbėjome apie tai, kad abiems kilo keblumų, perkant drabužius, su kuriais būtų patogu žindyti. Tada ir nusprendėm – juk su tokiomis problemomis susiduriame ne mes vienos – kurkim žindančioms tinkančias sukneles!” – apie verslo pradžią pasakoja Simona Valentinavičienė.

Suprasdamos, su kokiomis problemomis susiduria mamos, norinčios iš naujo save atrasti, moterys nusprendė, jog reikia apie tai kalbėti viešai. Reikia papasakoti daugiau sėkmės istorijų ir padrąsinti kitas. Parodyti, jog pradžia – visuomet bauginanti, tačiau viskas įmanoma, net ir su mažyliu ant rankų. Į projekto kvietimą įkvėpti kitas mamas, atsiliepė daugybė moterų, su įvairiausiomis istorijomis. O projekto organizatorės, atrinkusios, jų nuomone, labiausiai įkvepiančias šešias istorijas, jų autores pakvietė į profesionalią fotosesiją. Kurioms metu, mamos ne tik galėjo pailsėti nuo motiniškų rūpesčių, bet ir pasijusti tikromis deivėmis. Visa projekto organizacinė komanda, susidėjo iš moterų, kurių dauguma – mamos.

Du sekmadienius iš eilės būrys moterų rinkosi pasidalinti savo įkvepiančiomis istorijomis bei motinystės džiaugsmais. Kiekviena jų įsiamžino fotosesijoje „Charzima“ studijoje, o jų pasakojimus papasakosime straipsnių „Tapusi mama, atradau save“ cikle.