Sodo kalendorius. Kokie darbai laukia rudenį?

Moteris renka obuolius / Fotolia nuotr.
Moteris renka obuolius / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-09-05 07:00
AA

Nors visą vasarą sode ir darže darbų nestinga, tačiau ir rudenį dar tenka paplušėti iš peties, kad pasiruoštume artėjančiai žiemai. Nuo ko pradėti? Paprastas planas gali išgelbėti nuo tokių galvosūkių.

RUGSĖJIS

 

Šiuo metu oro temperatūra dar nėra itin žema, pasitaiko nuostabių saulėtų, šiltų dienų, tad darbas darže ir sode suteikia tikrą malonumą. Dar žydi daugybė daugiamečių rudeninių gėlių, džiuginančių, ir akį, ir širdį. Taigi, gerą orą išnaudokime praktiškai.

 

♦ Ar derliaus aruodai jau suvežti? Rugsėjis – metas, kai kasamos bulvės, raunamos morkos, burokėliai, renkami obuoliai, pomidorai, agurkai, aguročiai, moliūgai, cukinijos, slyvos, avietės ir daugybė kitų rudens gėrybių. Taigi, pasiraitokime rankoves.

 

♦ Derlių naudokite praktiškai – marinuokite, konservuokite, džiovinkite, šaldykite, sudėkite į dėžes, nuneškite į rūsį... Ką skanaus pasiruošti žiemai? Idėjų ir naudingų patarimų galite rasti šiuose mūsų straipsniuose:

 

DARŽOVIŲ KONSERVAVIMO ABĖCĖLĖ

KONSERVUOTOS IR RAUGINTOS DARŽOVĖS. SVEIKA AR NE?

KULINARINĖS IDĖJOS: KĄ GAMINTI SU KONSERVUOTAIS POMIDORAIS

RUOŠKITE ATSARGAS ŽIEMAI

RAUGIAME AGURKUS

KONSERVUOJAME DARŽOVES. 15 GARDŽIŲ RECEPTŲ

 

♦ Pasirūpinkite, kad ir kitais metais jūsų sodas šviestų spalvingomis gėlėmis. Rudenį sodinamos ir dauginamos dauguma svogūninių, daugiamečių gėlių nuo narcizų iki tulpių, krokų, hiacintų ir pan.

 

♦ Sodinkite braškes bei žemuoges, o rugsėjo pabaigoje – žieminius česnakus.

 

Prieskonius, kurie auga lauke galite persodinti į vazonus – juk ir žiemą norėsite džiaugtis gardžiais ir kvapniais patiekalais.

 

♦ Nupjaukite žolę, apgenėkite medžius, apkarpykite gyvatvores, pašalinkite nužydėjusias gėles, lapus.

 

♦ Grėbkite krentančius lapus – kiemas atrodys ne tik tvarkingiau, bet juos dargi galėsite panaudoti ir kompostui.

 

♦ Visus kambarinius augalus, kurie mėgsta šilumą, perneškite atgal į namus, kad užklupus pirmajam rudens šaltukui, šie nesušaltų. Patariama ir laistyti šiek tiek mažiau nei įprastai.

 

SPALIS

 

Rudens viduryje dažniausiai tęsiami rugsėjo mėnesio darbai ir toliau ruošiamasi žiemai. Šiuo metu prasideda tikras lapų kritimas, medžiai nusidažo pačiomis gražiausiomis spalvomis. Ką verta nuveikti?

 

♦ Specialistai sako, kad tinka sodinti avietes, lazdynus, šilauoges, obelaites, kriaušaites...

 

♦ Ir toliau kruopščiai tvarkykitės sode bei darže: grėbkite nukritusius lapus, kad šie nepadėtų pūti ir ilgai neužsigulėtų ant vejos (gali ją sugadinti), genėkite medžius, krūmus...

 

♦ Laikas sodinti vienmetes, šalčio nebijančias aguonas, medetkas, juodgrūdes, taip pat rožes. Vėliau nepamirškite rožių, taip pat ir hortenzijų, pridengti eglių šakomis, kad ištvertų šalčius. 

 

♦ Apgenėkite daugiamečius krūmus ir juos pamulčiuokite.

 

♦ Iškaskite gladiolių svogūnėlius praėjus 35-50 dienų po žydėjimo. Nepamirškite ir jurginų.

 

♦ Kai derlius nukastas, daržą taip pat paruoškite žiemai: pašalinkite piktžoles, sukaskite, galite patręšti.

 

♦ Šiltnamyje taip pat reikėtų imtis darbo: dezinfekuoti, pašalinti nereikalingas augalų liekanas, piktžoles, sukasti, patręšti.

 

LAPKRITIS

 

Jau žiemai beldžiant į langą, atrodo, kad darbų turėtų būti daug mažiau, ar ne? Tam galima pritarti, mat dauguma jų jau atlikote per pirmuosius, labiausiai darbingus rudens mėnesius.

 

♦ Laikas pagalvoti apie mažuosius mūsų draugus paukštelius ir paruošti jiems lesyklėles. Kaip tą padaryti, skaitykite straipsnyje „LESYKLĖLĖ SPARNUOČIAMS“.

 

♦ Nepamirškite aprišti medelių ir jų apsaugoti ne tik nuo šalčių, bet ir nuo graužikų.

 

♦ Sugrėbkite paskutinius likusius lapus ir juos panaudokite kompostui.

 

♦ Apžiūrėkite sukauptas rudens gėrybes, kad galėtumėte pašalinti supuvusias ir nebevalgomas. Tai svarbu atlikti ir todėl, kad kiti vaisiai ir daržovės gestų kuo mažiau.

 

♦ Taip pat atkreipkite dėmesį, ar sode ir darže pašalintos daržovių ir vaisių liekanos, sugrėbti lapai, nuo šalčio apdangstyti jam jautresni augalai.

 

♦ Jeigu dar nesunešėte lauko baldų į nuo vėjo ir lietaus apsaugotą patalpą, laikas tai padaryti.