Šokėja Elena Uksaitė: „Bėgti – tai malonumas!“

Elena Uksaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Elena Uksaitė / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Profesionali šokėja, o dabar jau ir trenerė, tarptautinių varžybų nugalėtoja ir prizininkė, šokių projektų dalyvė ir kineziterapeutė Elena Uksaitė pasakoja, kad bėgioti pradėjo trylikos – ištvermei didinti: šios šokėjams reikia ne mažiau negu kitiems profesionaliems sportininkams. Šiais metais Elena nusprendė pirmą kartą sudalyvauti „Danske Bank Vilniaus maratone“. Pradės nuo mažiausio – „Rimi šeimos 4,2 km“ bėgimo – kad būtų malonu ir liktų vietos kur tobulėti kitiems ir dar kitiems metams. Elena Uksaitė apie...

... tai, kad bėgioti ne tik pareiga. Man tai malonumas. Bėgimas gerina bendrą raumenų būklę, įdarbinami ne tik kojų ir sėdmenų raumenys, bet ir pilvo presas, rankų, nugaros, kaklo raumenukai. Bėgimas tai pomėgis, kuris padeda ne tik palaikyti gerą fizinę formą, bet ir suteikia teigiamų emocijų. Dažniausiai bėgioju aplink ežerą, kuris yra netoli namų. Kompaniją kartais palaiko kaimynė arba keturkojis draugas. 

... apie didžiausią savo iššūkį. Taip pat susijęs su bėgimu. Buvau penkiolikos metų, su kitais šokėjais išvažiavome į sportinių šokių treniruočių stovyklą Slovėnijoje, Liublijanoje. Įprastai šokėjų dienotvarkė treniruočių stovykloje susideda iš aerobikos, gimnastikos, technikos tobulinimo pamokų, privačių pamokų ir praktikų, tempimo pratimų. Tačiau vieną dieną darbotvarkė buvo pakeista ir šokėjai turėjo bėgti maratoną. Pamenu, kad bėgome apie penkias valandas. Liublijana įkurta kalnuotoje vietoje, tad netrūko nei įkalnių, nei nuokalnių. Pamenu, kaip žiūrėjau į Liublijanos centre ant didelės kalvos pastatytą pilį, o lauke buvo taip karšta, prakaitas žliaugė upeliais. Tačiau galiausiai šis bėgimas paliko įspūdį, kad esame labai ištvermingi. Visi didžiavomės įveikę tokią distanciją.

...apie „Rimi šeimos 4.2 km“ distanciją. Pasirinkau lengviausią distanciją, kad turėčiau kur tobulėti. Bėgti bus smagu ir lengva, nes toks atstumas yra mano bėgimo norma. Be to, nereikės atskiro pasiruošimo, nes reguliariai sportuoju dar ir vesdama treniruotes.

Patarimai: kad bėgti būtų malonu

Kaip pradėti? Svarbiausia nepradėkite bėgti iškart pakilę nuo darbo stalo ir be jokio pasiruošimo. Savo kūną privalu tinkamai paruošti. Teisingai įvertinkite savo galimybes ir neviršykite jų – atminkite, kad svarbiausia kokybė, o ne kiekybė. Jeigu niekada nebėgiojote, pradėkite pasiruošimą nuo lengvo ėjimo, pasivaikščiojimo ilgesnėmis distancijomis palaipsniui didinant ėjimo greitį, kuris ilgainiui pereitų į bėgimą. 

Kaip išsirinkti avalynę? Visų pirma, nebėgiokite su laisvalaikio avalyne – jos paskirtis ne tokia. Rinkdamiesi avalynę bėgimui atkreipkite dėmesį į jos lengvumą ir lankstumą, pasirūpinkite, kad pėda nebūtų suspausta, deformuota bate. Bėgant jūsų pėdai ir čiurnai tenka didelė apkrova, tad stenkitės, kad bėgimas būtų kuo natūralesnis kūnui, suteikite pėdai basumo pojūtį. 

Kur bėgti? Jeigu tik galite, venkite bėgiojimo asfaltu, geriau rinkitės minkštesnę dangą: miško keliukus, stadioną ir t.t., taip pat keiskite bėgimo vietas. Pasistenkite rinktis tokį maršrutą, kuriame būtų ir įkalnių, ir nuokalnių. Taip pat nepamirškite, kad prieš bėgimą reikia atlikti apšilimą, o  prabėgus – tempimo pratimus. 

Su ausinukais ar be jų? Šiuos siūlau padėti į šoną. Neblokuokite savo klausos. Aukšti decibelai kenkia klausai, be to galite neišgirsti atlekiančio dviratininko, mašinos ar keturkojo! Geriau pasiklausykite aplinkos garsų.

Naujame „Danske Bank Vilniaus maratono“ leidinyje – naudingi patarimai bėgikams, trasų žemėlapiai, pramogų stotelės, renginio programa ir kita naudinga informacija. Skaityti čia.