SPA terminų žodynėlis. Ką verta žinoti?

Baseinas / Fotolia nuotr.
Baseinas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Kai į kūną ima skverbtis rudens žvarba, o į sielą kėsinasi slogutis, verta rasti laiko pasilepinti SPA malonumais. Kad išsirinktumėte tikrai tai, kas suteiktų maksimaliai naudos ir malonumo, verta žinoti vieną kitą SPA procedūrų pavadinimą.

Algoterapija

Sveikatą gerinančios ir kūną gražinančios procedūros atliekamos naudojant įvairiausių mineralų, jodo, aminorūgščių bei vitaminų turtingus jūrų ir okeanų dumblius bei purvą. Viso pasaulio kosmetologai dažniausiai jas rekomenduoja organizmo detoksikacijai ar odos gyvybingumui atkurti. Algoterapija labai veiksminga siekiant įveikti celiulitą, sumažinti riebalų sankaupas ant kūno, pagražinti kūno linijas. Moksliškai įrodyta, kad procedūros su jūriniais dumbliais teigiamai veikia ir žmogaus nervų sistemą (ramina, atpalaiduoja), gerina miegą, nuotaiką, darbingumą.
Algoterapija apima tokias procedūras kaip vėsūs ir šilti kūno įvyniojimai, eteriniais aliejais prisotintų atskirų kūno dalių kompresai bei kaukės, vonios, masažai su jūrinės kilmės kosmetika.    

Verta žinoti
Kovojant su celiulitu bei antsvoriu, labai efektyvūs yra jūrinių dumblių įvyniojimai.

Balneoterapija

Gydymas ir organizmo gyvybinių galių stiprinimas mineraliniu vandeniu. Paprastai balneoterapijos procedūras skiria gydytojas, įvertinęs žmogaus organizmo būklę.

Daugelyje SPA centrų galima paplaukioti mineralinio vandens baseine, pagulėti skirtingo gydomojo poveikio vonioje (perlinėje, vaistažolių, angliarūgštės, sūkurinėje, purvo, vertikaliojoje ir kt.), pamirkyti galūnes vonelėje su mineraliniu vandeniu, pasilepinti gydomuoju dušu (cirkuliaciniu, Šarko, škotišku ar kt.), kvėpavimo takus dezinfekuojančiomis inhaliacijomis, sveikatą stiprinančia bei odą gražinančia garų kapsule ir t. t.

Mineraliniu vandeniu SPA centruose organizmas stiprinamas ir iš vidaus – čia siūloma organizmo skysčių atsargas papildyti įvairios mineralizacijos vandeniu, su juo ruoštais vaisių bei daržovių kokteiliais ir kitais sveikais gėrimais. 

Verta žinoti
Suglebusią kūno odą ypač palankiai veikia angliarūgštės ir papildomai jūros druskos prisotintos mineralinio vandens vonios.

Chiromasažas

Ši veidui ir kūnui tinkama procedūra susieja klasikinio ir rytietiško masažų technikas, chiropraktikos ir kineziologijos metodus. Padeda atkurti veido ovalą ar pagražina kūno siluetą, gerina odos elastingumą, suteikia jai deguonies, skatina pasišalinti iš giliausių odos sluoksnių toksinus, skatina ląsteles atsinaujinti.

Pagal šią techniką, veidas paprastai masažuojamas pirštais ir delnais, o kūnas – net ir dilbiais bei alkūnėmis. Per procedūrą dominuoja atpalaiduojamieji judesiai, todėl ji nesukelia jokių nemalonių pojūčių. Svarbiausia, chiromasažas palankiai veikia ne tik veido ar kūno raumenis, bet ir kraujotaką, limfos apytaką bei nervų sistemą.

Verta žinoti
Chiromasažas ypač veiksmingas, kada oda yra labai išsausėjusi, suglebusi ir papilkėjusi.

Fitobaras

Tai vieta SPA centre, kur galima mėgautis ne tik kvapiomis įvairiai organizmą veikiančiomis žolelių arbatomis ar kitais būdais paruoštais žoliniais gėrimais, bet ir paskanauti sveikų šviežių daržovių, vaisių ir kitų gamtos gėrybių valgių. Dažniausiai fitobaro valgiaraštį sudaro vegetariški patiekalai.

Hamamas

Tai – turkiška pirtis, jos tradicijos siekia Osmanų imperijos laikus (1299–1923). Drėgnoje patalpoje, kurios temperatūra 60–80°C, ant specialaus marmurinio gulto gulintį žmogų specialistas lepina kūnui ir sielai maloniomis procedūromis: nušveičia kūną specialia kempine, masažuoja su muilo putomis, įtrina kūną aukštos kokybės augaliniu aliejumi. Pirties ritualas užbaigiamas vėsiu arba šiltu dušu ir puodeliu kvapios žolelių arbatos.

Hamamas teigiamai veikia kraujo ir limfos apytaką, puikiai atpalaiduoja viso kūno raumenis bei nervus, po pirties oda tampa švelni it šilkas.

Karštų akmenų masažas

Maloniai nuteikianti, gyvybinės energijos tekėjimą organizme harmonizuojanti procedūra. Masažuojama rankomis ir karštais šlifuotais įvairaus dydžio bei formų vulkaninės kilmės akmenimis. Pirmiausia švarus kūnas ištepamas natūralios kilmės aliejumi, paskui refleksogeninėse zonose išdėliojami specialioje krosnelėje iki kūnui malonios temperatūros pašildyti daug mineralų turintys akmenys. Dėl jų skleidžiamos terminės energijos suaktyvėjus visiems gyvybiniams procesams, kūnas kurį laiką masažuojamas rankomis, paskui vėl lepinamas karštų akmenų skleidžiama šiluma.

Masažas karštais akmenimis maksimaliai atpalaiduoja raumenis, suaktyvina kraujo ir medžiagų apykaitą, dėl to iš organizmo sparčiau pasišalina toksinai, stiprėja imunitetas.

Verta žinoti
Karštų akmenų masažas tinka žmonėms, kuriuos vargina nemiga, nuolatinis stresas, įvairūs nugaros ar sąnarių skausmai, šąlančios galūnės. 

Limfos drenažas

Ši procedūra dar vadinama grožio masažu, nes švelnus kūno ar veido glostymas rankomis ar specialia gumine taurele išilgai limfos kanalų ilgam pagerina ne tik bendrą savijautą, bet ir odos išvaizdą. Kūno limfos drenažas visada pradedamas nuo kaklo ir tęsiamas švelniais sukamaisiais ar glostomaisiais judesiais išilgai limfos kanalų iki pat pėdų ir atgal. Paprastai procedūra trunka 45–60 minučių.

Kada verta kreiptis į specialistą dėl limfos drenažo? Jei veido oda yra suglebusi ir praradusi sveiką spindesį, vargina papildomi kilogramai, akis bado „apelsino žievelė“ ant šlaunų ir sėdmenų.

Verta žinoti
SPA centruose ir grožio salonuose limfos drenažas atliekamas ir specialiu aparatu.

Parafino kaukė

Ja tinka lepinti veido, plaštakų, pėdų odą. Tokia kaukė atpalaiduoja raumenis, gerina odos kraujotaką, atkuria jos elastingumą, minkštumą ir švelnumą, skatina ląsteles atsinaujinti.

Parafino kaukės ypač naudingos šaltuoju sezonu, kada oda linkusi sparčiau sausėti, šerpetoti. Gerai odos būklei palaikyti rudenį ir žiemą parafino kaukėmis plaštakas bei pėdas patartina palepinti dusyk per mėnesį.

Shiatsu masažas

Tai yra japonų kūno gydymo menas, dar vadinamas kūno gimnastika. Siekiant atkurti žmogaus fizinę bei dvasinę pusiausvyrą, per procedūrą patyręs specialistas spaudo tam tikrus energinius kūno taškus pirštais, delnais, alkūnėmis, keliais ir net pėdomis (taip suaktyvinama chi energijos tėkmė meridianų kanalais). 

Shiatsu masažas ne tik puikiai atpalaiduoja viso kūno raumenis, šalina įtampą, bet ir efektyviai ramina nugaros, sprando, galvos, pečių juostos, pilvo, sąnarių skausmus, palengvina menstruacijų simptomus.

Tai įdomu

► Trijų didžiųjų raidžių junginys SPA turi net kelias kilmės versijas. Pagal pirmąją, toks grožio ir sveikatos centrų pavadinimas yra kilęs iš lotyniško posakio „sanitas per aqua“ (liet. k. „sveikata per vandenį“). Antroji skelbia, kad taip prieš kelis šimtmečius vadinosi vienas Belgijos teritorijoje esantis miestas, į kurį atgauti jėgų po nuožmių kautynių plūsdavo Romos imperijos kariai. Trečioji versija yra tokia: junginys SPA paimtas iš senosios anglų kalbos, jis reiškė poilsio ir malonių pojūčių vietą.
Anot daugelio šių laikų sveikatos ir grožio specialistų, labiausiai pagrįsta yra pirmoji kilmės versija.

► Pasaulyje SPA centrai pagal teikiamas paslaugas skirstomi į kelias kategorijas.

Poilsio centras („Destination SPA“). Skirtas tiems, kurie per kelias laisvas dienas siekia atkurti kūno ir sielos harmoniją. Tokiame centre galima klausytis paskaitų apie sveiką gyvenseną bei dvasinį tobulėjimą, mankštintis, pagerinti sveikatą, susipažinti su sveiko maisto gaminimo pagrindais.

Dienos centras („Day SPA“). Tokiame centre paprastai sudaroma galimybė per kelias valandas pasilepinti keliomis kūną gražinančiomis procedūromis (pavyzdžiui, veido masažu, koncentruotomis veido bei kūno kaukėmis, purvo vonia ar aplikacijomis ir t. t.). Čia, pasikonsultavus su specialistais, galima įsigyti kūno priežiūrai tinkamos kosmetikos, pasisemti žinių apie sveiką gyvenimo būdą.

Medicinos centras („Medical SPA). Jame siūlomos įvairiausios gražinamosios ir sveikatą gerinančios procedūros (daugiausia jų atlieka medikai ir medicininį išsilavinimą turintys kosmetologai), plastinės chirurgijos specialistų paslaugos.

Viešbučio ar kurorto poilsio centras („Resort and Hotel SPA“). Čia atvykstama praleisti nepamirštamų atostogų, t. y. pasilepinti grožio ir sveikatos teikiančiomis procedūromis bei pirties malonumais, pasimėgauti išskirtiniais vietinės virtuvės patiekalais, gėrimais, pasportuoti ir... tiesiog gerai praleisti laiką.