Specialistai perspėja: su pirotechnika elkitės atsargiai

Fejerverkai / Shutterstock nuotr.
Fejerverkai / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Didžiosios metų šventės neįsivaizduojamos be fejerverkų. Skirtingo galingumo spalvotųjų sprogmenų galima įsigyti kone kiekviename prekybos centre. Kaip elgtis, kad noras pažiūrėti į danguje sprogstančias liepsneles nesibaigtų ligoninėje?

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) primena, kad saugus elgesys su pirotechnika prasideda ją perkant. Nerizikuokite pirkti priemonių iš įtartinų asmenų, turgavietėse, kioskuose ar savivaldybių uždraustose vietose. Jokiu būdu nerekomenduojama naudoti savadarbių pirotechnikos gaminių, nes bandymas juos pasigaminti gali baigtis rimtomis traumomis, retesniais atvejais ir mirtimi. Pirotechnikos gaminius pirkite prekybos centruose įrengtose specialiose prekyvietėse arba specializuotose parduotuvėse.

Bene daugiausia nelaimių nutinka tada, kai laiku nesprogus petardai prie jos prisiartinama ar bandoma uždegti antrą kartą.

Laikykitės instrukcijos

Atidžiai perskaitykite instrukciją ir su pirotechnikos gaminiais elkitės tik taip, kaip joje nurodyta. Šventinius sprogmenis naudokite tik lauke, išskyrus mažiausio galingumo, kurias galima naudoti ir namuose, jei taip nurodyta instrukcijoje. Uždekite juos kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių.

Žmonių susibūrimo vietose naudojamų fejerverkų negalima nukreipti į žmones. Jei matote, kad fejerverko nepavyks saugiai paleisti, geriau to sumanymo visai atsisakyti.

Pirotechnikos priemones statykite tik ant lygaus, nedegaus paviršiaus. Jei įmanoma, patartina specialiu smaigaliu įbesti jas į sniegą ar žemę, kad būtų kuo stabilesnės, neparvirstų ir nenukreiptų degančių dalelių į žmones. Prieš sprogdindami, nukreipkite jas į viršų ir atsitraukite saugiu atstumu. Neleiskite pirotechninių gaminių naudoti vaikams ir neblaiviems asmenims.

TAIP PAT SKAITYKITE: Metas lankyti Kalėdų muges! Rekomenduojame vietas, kur patirsite daugiausiai įspūdžių

Jei nesuveikė, išmeskite

Bene daugiausia nelaimių nutinka tada, kai laiku nesprogus petardai prie jos prisiartinama ar bandoma uždegti antrą kartą. Jeigu pirotechninis gaminys neiššovė, vadinasi, jis yra nekokybiškas ir bandyti dar kartą įžiebti yra pavojinga.

Prie neiššovusios petardos nesiartinkite mažiausiai 15 min. arba tiek, kiek nurodyta instrukcijoje. Nebandykite jos ardyti arba uždegti iš naujo. Kad sprogmuo nekeltų pavojaus, neužsidegusį ar neiššovusį gaminį reikia atsargiai paimti, nevartant ir nespaudžiant panardinti į vandenį, įdėti į maišelį, gerai užrišti ir išmesti į šiukšlių konteinerį. Kad Naujųjų naktį neatsargiai kitų žmonių paleistos pirotechnikos priemonės nesukeltų gaisrų, balkonuose nepalikite degių, greitai užsiliepsnojančių medžiagų.

Faktai

  • Iš viso yra keturios fejerverkų kategorijos. F1 – mažo galingumo pirotechnikos gaminiai, pavyzdžiui, šaltosios ugnelės. Jas galima įsigyti nuo 14 metų.
  • F2 kategorijos fejerverkų Lietuvoje galima nusipirkti nuo 16 metų. O specializuotose, pavyzdžiui, ginklų parduotuvėse, parduoda F3 kategorijos pirotechnikos gaminius, kuriuos galima įsigyti nuo 18 metų.
  • F4 kategorija yra aukščiausia. Ją gali naudoti tik pirotechnikai2016 m. naudodamiesi pirotechnika nukentėjo 85 žmonės.
  • Užfiksuota 14 atvejų, kai buvo sužeistos akys, 49 atvejai, kai sužalotos rankos, ir 22 atvejai, kai sužeistos kitos kūno dalys.

Paramedikų asociacijos prezidentas Rytis Malašauskas: „Gaila, bet nelabai mokame švęsti“

„Saugiausia būtų nenaudoti pirotechnikos, tačiau jau tampa tradicija, kad iki švenčių likus bent dviem savaitėms galima išgirsti sproginėjimų. Dažniausios traumos, kai neatsargiai elgiamasi su pirotechnika, yra nutraukti pirštai. Jei įvyko tokia nelaimė, pirmiausia reikia užspausti kraujuojančią vietą, o nutrauktą pirštą įdėti į maišelį su sniegu ar ledo kubeliais bei tuoj pat kviesti greitąją arba patiems vykti į ligoninę. Tokių žaizdų negalima kišti po tekančiu vandeniu. Pasitaiko, kad įvairių sprogmenų smulkios detalės ar žiežirbos sužeidžia akis. Tada reikia užmerkti akį ir užrišti, kad nebūtų mirksima ir labiau nepažeistume akies audinių, ir tuoj pat skubėti į gydymo įstaigą arba kviestis greitąją pagalbą.

Būna, kad pirotechnika nudegina. Nudegintų vietų negalima stipriai šaldyti sniegu ar ledu, kad dar labiau nepažeistume nudegusių audinių.

Būna, kad pirotechnika nudegina. Nudegintų vietų negalima stipriai šaldyti sniegu ar ledu, kad dar labiau nepažeistume nudegusių audinių.

Geriausia būtų pakišti po tekančiu kambario temperatūros vandeniu. Jei tokios galimybės nėra, galima pašaldyti sniegu ar ledu, bet tik per kokią nors medžiagą, ne tiesiogiai.

Plėštinių ar kitų pirotechnikos padarytų žaizdų geriau negydyti namuose, jos linkusios supūliuoti, be to, dažną reikia susiūti, kad neliktų didelio rando. Bet kuriuo atveju, be medikų pagalbos neišsiversite.

Visgi dažniau žmones į ligoninę švenčių metu atveja apsinuodijimai. Gaila, bet nelabai mokame švęsti. Pirmiausia suvalgome visus 12 Kūčių patiekalų namuose, visko primaišome, tada dar užsukame pas draugus, prisideda alkoholis ir organizmas apsinuodija. Labai norėčiau palinkėti visiems ramiai sutikti Kūčias nepersivalgant ir nevartojant jokio alkoholio. Per Kalėdas pas bičiulius ar artimuosius vaišinkitės saikingai, kad šventinės linksmybės nesibaigtų ligoninėje.“

TAIP PAT SKAITYKITE: Į viešbutį ar kavinę – su augintiniu!