Specialistė: „Kilimą rinkitės ne tik pagal grožį“

Interjeras / Shutterstock nuotr.
Interjeras / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Kilimai namuose atlieka ne tik praktinę paskirtį – jie taip pat gali tapti pagrindiniu akcentu, kuriančiu namų jaukumą, išryškinančiu arba susiejančiu kambario detalių, baldų, tekstilės spalvas į harmoningą visumą. Kilimai taip pat padeda suskirstyti didesnes patalpas į atskiras zonas – sumažinti erdves arba jas padidinti.

Konsultavo architektė Ligita Ažukaitė-Lileikė

Šiuo metu ypač populiarūs natūralaus pluošto kilimai – vilna, šilkas, linas ir kt.

Šiuo metu ypač populiarūs natūralaus pluošto kilimai – vilna, šilkas, linas ir kt.

Tokia tendencija atspindi šiuolaikinių žmonių norą kurti namus iš natūralių ir kokybiškų medžiagų. Natūralaus pluošto kilimai atrodo ne tik stilingai, bet ir pasižymi ilgaamžiškumu bei tvirtumu.

Taip pat vis dažniau renkamasi kilimus, kurie išmarginti išskirtinėmis geometrinėmis formomis, rytietiškais raštais. Derinami su industrinio dizaino elementais, jie sukuria jaukumo ir šiltumo jausmą. Kitaip tariant, pagyvina daugelį šiuolaikinio interjero būstų, kuriuose dominuoja loftų, visuomeninių patalpų stilistika – plikos nuogo betono sienos, metalo konstrukcijos ir pan.

Svetainė – namų ašis

Kilimų kilimėlių parduotuvėse ir interjerų salonuose devynios galybės. Pamatę jų margumyną, be abejo, renkamės gražiausią. Vis dėlto pirmiausia turėtume tiksliai žinoti, kurioje namų zonoje jį tiesime. Nuo to priklausys jo dydis, spalva, raštai, medžiaga. Pavyzdžiui, rinkdamiesi kilimėlį, kuris puoš svetainę, turime prisiminti, kad šis kambarys yra namų ašis, čia vakaroja šeima, renkasi draugai, švenčiamos šventės. Todėl kilimas bus svarbus bendros erdvės akcentas, be to, dažnai mindomas. Taigi reikėtų pasidomėti jo atsparumu, praktiškesnėmis medžiagomis. Štai vilnos kilimas laikomas pačios geriausios kokybės gaminiu, jis būna ilgaamžis ir patvarus. Sintetinio pluošto kilimai taip pat tvirti, atsparūs dėmėms, ir pigesni.

Svetainėje kilimas gali būti tiesiamas ant visų grindų. Jei ir jūs svajojate apie didesnį, nepamirškite tarp jo ir sienų palikti 50–60 cm tarpą. Tai svarbi taisyklė, kad baldai, stovintys prie sienų, ir kilimas nekonkuruotų dėl dėmesio. Norėdami tiesti mažesnį kilimėlį, dydį derinkite prie sofos matmenų. Žinoma, jis turėtų būti didesnis už sofą. Kai šio baldo kojos stovi ant grindų už kilimėlio ribų – nei gražu, nei praktiška (gali subraižyti grindis).

TAIP PAT SKAITYKITE: Interjero dizainerė: kilimai su gamtos motyvais bus populiarūs ilgai

Interjeras
Interjeras / „Fotolia“ nuotr.

Paskirstyti erdves

Kilimas yra puiki erdvės formavimo priemonė. Dideliu galima sujungti dvi namų zonas, pavyzdžiui, svetainę ir valgomąjį, dviem mažesniais – patalpą suskaidyti. Tarkim, jei viename kambaryje tenka ir miegoti, ir dirbti, darbo vietą nuo miegamosios nesunkiai atkirsite dviem kruopščiai parinktais kilimėliais. Dažniausiai šis triukas taikomas didelėms erdvėms, tokioms kaip svetainė, dalyti į funkcines zonas. Čia gali būti apibrėžta pietų stalo, maisto ruošimo vieta, net darbo ar vaikų žaidimų kampelis.

Ką reikėtų žinoti renkantis valgomojo kilimą? Jo dydis turėtų būti 60–75 cm didesnis nei stalo plotas, kad būtų galima laisvai pastatyti kėdes. Kai stalas stovi ant kilimo, ypač malonu vakarieniauti basomis, braukant pėdas per jo paviršių. Tiesa, reikėtų nepamiršti, kad po stalu kaupiasi ir daug nešvarumų: čia nubyra trupiniai, nuvarva padažai, išsilieja gėrimai. Todėl ypač svarbu pasirinkti lengvai valomas medžiagas. Tą patį galima pasakyti ir apie maisto ruošimo zoną. Jei čia norisi kilimėlio, rinkitės tik nediduką, kurį bus nesunku prižiūrėti.

Kiti kambariai

Miegamajame gali būti klojamas didelis kilimas ir ant jo statoma lova, arba tiesiami du nedideli abipus lovos. Juk daug smagiau ryte nubudus ir išsilukštenus iš šiltų patalų pėdas statyti ne ant plikų grindų, bet ant malonaus minkšto paviršiaus.

Kilimas yra puiki erdvės formavimo priemonė. Dideliu galima sujungti dvi namų zonas, pavyzdžiui, svetainę ir valgomąjį, dviem mažesniais – patalpą suskaidyti.

Vonioje tinka specialūs nedideli kilimėliai, skirti drėgnoms patalpoms. Jie būna lengvai valomi. Vis dėlto jei namuose turite tikrai erdvų vonios kambarį, galite įsigyti ir didelį kilimą. Priderintas prie interjero, jis suteiks jaukumo ir šilumos.

Renkantis kilimą koridoriui, pereinamajam kambariui reikėtų rinktis nedidelį kilimą, kuris tik papildytų tos patalpos erdvę. Svarbu paminėti, kad ankštuose kambariuose dideli kilimai netinka, nes vizualiai jas dar labiau sumažina.

Kalbant apie skirtingas zonas, svarbu atkreipti dėmesį, kur vaikščiojama daugiau, o kur mažiau, ir pagal tai rinktis kokybę. Vidaus kilimai klasifikuojami nuo 1 iki 5 (aukščiausia klasė). 4–5 klasės kilimai tinkami dažniausiai naudojamiems kambariams (svetainė, valgomasis, vaikų žaidimų zona).

Triguba apsauga

Jei gyvenate nuosavame name ir norite, kad koridoriaus zona prie durų būtų kiek įmanoma švaresnė, galite pasinaudoti patarimais, skirtais biurų patalpoms nuo purvo apsaugoti. Šios rekomendacijos padės ir daugiabučių gyventojams, kurie itin rūpinasi bendros laiptinės švara.

Ekspertai tvirtina, kad įėjimui reikia trijų skirtingo tipo kilimėlių. Prie durų iš lauko pusės klojamas storesnis guminis su skylutėmis arba metaliniu tinkleliu. Tuomet didžioji dalis purvo lieka lauke. Lauko koridoriuje tinka tiesti kilimėlį, kuris turi gremžimo funkciją. Žinoma, jis taip pat turėtų sugerti purvo ir drėgmės perteklių. Toks bus ir minkštesnis kojoms, ir sulaikys purvą. Trečiasis kilimėlis paprastai tiesiamas viduje prie pat durų. Jis privalo veiksmingai sugerti drėgmę. Kai žmogus, eidamas iš lauko, iš eilės užlipa ant trijų kilimėlių, tiek jo batai, tiek grindys viduje lieka švarios.

Žinoma, paprastai vos įžengę į nuosavą būstą, mes, skirtingai nei visuomeninėje patalpoje, dar ir nusiauname batus. Taigi namų grindys, nuo purvo saugomos net trijų kilimėlių, spindėte spindės. Be to, švaresnė bus ir laiptinė bei lauko koridorius, ir batai.

Kaip derinti

1. Atsižvelgiant į kambario sienų ir detalių spalvas, kilimas gali būti labai ryškus kontrastingas arba, atvirkščiai, ramių, pastelinių spalvų. Jeigu namuose yra daug ryškių akcentų, įvairių įmantrių formų baldų, geriau rinktis paprastą, į akis nekrintantį patiesalą. Tačiau kai erdvėje vyrauja ramūs tonai, ryškesnės spalvos ar raštuotas kilimas taps skoningu akcentu.

2. Erdviam kambariui tinka spalvingas, didelių ornamentų ar įdomios grafikos didelis kilimas. Ankštame reikėtų mažesnio ir šviesesnių, blyškesnių atspalvių.

3. Prie blizgaus parketo dera plonas ir ryškus kilimas, prie plytelių – minkštas su tankiais ir aukštais šeriais.

Priežiūros atmintinė

* Naują kilimą iš pradžių valykite vien šepečiu. Po pusmečio, kai jis kiek susiplos, galite siurbti siurbliu.

* Kartkartėmis jį vis pasukiokite. Taip kilimas mažiau susidėvės.

* Šepečiu braukite tik šerelių kryptimi. Siurbkite ir iš išvirkščiosios pusės.

* Kilimą galima išvalyti ir pakaitinta druska ar pjuvenomis. Apibarstykite ir po valandėlės kitos drėgna šluotele viską sušluokite.

* Dėmėms valyti tinka ir bulvių lupenos ar krakmolas. Puikus būdas, pavyzdžiui, šlapimo, kvapui sugerti taip pat yra paprasčiausia druska. Gausiai jos paberkite ir po kurio laiko sušluokite.

* Vasarą būtina kilimus išnešti į lauką ir išmušti dulkes. Žiemą tai geriausia atlikti gerąja puse juos paklojus ant sniego.

TAIP PAT SKAITYKITE: 3 dalykai, į kuriuos turėtume atkreipti dėmesį pirkdami kilimą