Specialistų verdiktas: sportuojame dėl savęs ar dėl mados?
Maratonai, gatvės sporto varžybos, estafetės ir net įvairios ekstremalaus sporto šakos pastaruoju metu pritraukia vis daugiau lietuvių dėmesio. Net ir tie, kurie iki tol nesidomėjo jokia sportine veikla, stengiasi laisvalaikį leisti aktyviai. Ar judame sveikesnės gyvensenos link? O gal sportas tėra laikinas įvaizdžio ar mados reikalas?
„Ar populiarėjantis sportas yra mada, ar sveikos gyvensenos pradžia – galėsime išvysti tik po keleto metų. Norisi tikėti, jog po šio bumo tie, kurie sportavo ar pradėjo sportuoti, aktyvią gyvenseną palaikys ir toliau, – komentuoja sporto klubo „SuperGYM“ asmeninis treneris Mindaugas Seilius. – Net jeigu tai tėra mada, irgi nėra blogai, nes ir nejudantys žmonės įsitraukia į aktyvią aplinką.“
Tačiau treneris pastebi, jog į naują sportinę veiklą pasineriantys žmonės dažnai nežino taisyklingo sportavimo pagrindų. Dėl šios priežasties daliai pradedančiųjų sportavimas gali tapti ne tik neefektyvia, bet ir žalinga veikla.
Daugiau naudos ar žalos?
„Paliesiaus“ fizinio krūvio terapijos ir reabilitacijos klinikos specialistas Valdemaras Kavaliauskas laikosi požiūrio, jog pirmiausia Lietuvoje reikia kelti žmonių sąmoningumo lygį ir suvokimą, kas yra fizinis aktyvumas.
Tokia pati treniruotė vienam gali būti tinkama, kitam kenksminga.
„Esame kraštutinumų šalis – jeigu žmonės sportuoja, tai be proto – visi bėga maratonus, rungiasi...
Tačiau reikia suprasti, jog tokia pati treniruotė vienam gali būti tinkama, kitam kenksminga.
Būtina stebėti, kas vyksta su žmogumi, kaip jo organizmas reaguoja į vieną ar kitą apkrovą. Tą gali įvertinti tik specialistas“, – teigia pašnekovas.
Panašią mintį išsako iš sporto klubo treneris M. Seilius: „Pradedantysis, kuris niekuomet nėra prieš tai sportavęs, sporto klube be specialisto konsultacijos gali prisidaryti daugiau žalos nei naudos, todėl atvykus į sporto klubą pirmą kartą pirmiausia reikia kreiptis į sporto trenerį“.
Svarbiausia – atrasti sau tinkamą
Norintiems įsitraukti į aktyvią gyvenseną taip pat rekomenduojama iš pradžių patyrinėti, koks sportavimo būdas, sportavimo šaka teikia didžiausią malonumą.
„Siūlyčiau išmėginti kuo daugiau užsiėmimų, tarkime, vieną mėnesį bėgioti, kitą – važinėti dviračiu ir t. t. Geriausia, kai gali susipažinti su įvairiomis sporto šakomis, o šiandien yra daugybė galimybių tą padaryti, – pasakoja M. Seilius. – Pavyzdžiui, Vingio parke kartais yra organizuojami renginiai, kurių metu treneriai vykdo nemokamas treniruotes, gali pakonsultuoti atskirais klausimais. Paprastai informaciją apie šiuos renginius nesunkiai galima susirasti internete.“
Geriausia, kai gali susipažinti su įvairiomis sporto šakomis, o šiandien yra daugybė galimybių tą padaryti.
Pašnekovo teigimu, išmėginant naują sporto šaką svarbu pasitarti su atitinkamos srities specialistu, kuris patars ne tik, kaip sportuoti, bet ir kokią sporto įrangą įsigyti.
„Kiekvienai sporto šakai yra skirtas ir atitinkamas inventorius. Tačiau pradedančiajam nebūtina visos įrangos įsigyti vienu metu.
Mano manymu, pats svarbiausias dalykas – išsirinkti kokybišką, sporto šakai tinkančią avalynę, o sportinę aprangą ir kitus dalykus, pagal galimybes, galima pasirinkti žymiai laisviau“, – teigia treneris.
Pasirinkus tinkamiausią sporto inventorių, svarbu pasirūpinti ir jo priežiūra. Tinkama sportinės avalynės, aprangos bei sportinių krepšių priežiūra leidžia turimą inventorių išlaikyti žymiai ilgesnį laiką. Iš karto po treniruotės ar fizinių užsiėmimų sporto inventorių išpurškus dėmes ir kvapus naikinančiu valikliu su gerosiomis bakterijomis, veiksmingai panaikinsite prakaito kvapą ir kitas organinės kilmės dėmes, jo kas kartą neskalbdami. Valiklyje esančios gerosios bakterijos nemaskuoja kvapo, o jį efektyviai naikina.
Parengta bendradarbiaujant su projekto partneriu