Spintos psichologija: ką apie jus sako jūsų drabužiai?

Kopenhagos gatvės stilius / Vida Press nuotr.
Kopenhagos gatvės stilius / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2015-08-16 18:54
AA

Kas ir ką sakytų skeptikai, mūsų apranga aplinkiniams siunčia labai paveikią pirminę žinią. Žinoma, vieni labiau pasiduoda madai, kiti išlieka atsparūs naujiems vėjams, dalis žmonių nemėgsta žaisti savo išvaizda, kitiems (bent jau tam tikru metu) – tai labai svarbi identiteto dalis. Kokias išvadas peržvelgę mūsų drabužines ir rengimosi įpročius padarytų psichologai?

Amerikiečių rašytoja Alison Lurie knygoje „Drabužių kalba“ taikliai apibūdina psichologijos ir aprangos stiliaus santykį: „Gatvėje, susitikime ar vakarėlyje nė nepriartėjusi prie jūsų tiek, kad galėčiau išgirsti, aš jau žinau jūsų lytį, amžių ir socialinę klasę. Visa tai man pasakote savo drabužiais. Jie išduoda (arba paslepia) ir kitą svarbią informaciją – jūsų užsiėmimą, kilmę, asmenybę, požiūrį, skonį, seksualinius troškimus ir nuotaiką.“

Tracy DiNunzio, įmonės „Tradesy“ įkūrėja ir savininkė, daktaro disertaciją rašiusi iš drabužių psichologijos, sako, kad reikia rengtis taip, lyg jau dabar gyventum gyvenimą, kurio trokšti.

Gatvės stilius / Vida Press nuotr.

Stiliaus psichologijos ekspertė prisimena, kaip dirbdama namie persirengdavo: vietoj pižamos užsivilkdavo dalykinius drabužius ir tada daug daugiau nuveikdavo. „Kai pradėjau rengtis taip, lyg dirbčiau tą darbą ir gyvenčiau tą gyvenimą, kurių trokštu, pamažu taip ir atsitiko“, – pasakoja moteris, kurios įmonė, pardavinėjanti dėvėtus dizainerių drabužius tiesiai iš moterų spintų, neša milijonų dolerių pelną.

Net jeigu kas nors teigia teieškantis patogaus ir nepretenzingo drabužio, tai tik patvirtina, kad žmogui apranga yra skydas, kuriuo jis ar ji saugosi nuo aplinkinio pasaulio.

Amerikiečių psichologė Tracey Cleantis teigia, kad drabužiai – toli gražu ne paviršutiniška tema, o domėjimasis aprangos stiliumi nėra banalus pomėgis. Drabužiais išreiškiame, kas mes esame ir kas norime būti. Viskas: nuo spalvų iki prekių ženklo – atskleidžia, kokias vertybes savo apranga norime parodyti aplinkiniams. Net jeigu kas nors teigia teieškantis patogaus ir nepretenzingo drabužio, tai tik patvirtina, kad žmogui apranga yra skydas, kuriuo jis ar ji saugosi nuo aplinkinio pasaulio.

Žmonės, mėgstantys ryškius drabužius, yra ekstravertai: jiems patinka būti dėmesio centre (ryški spalva traukia akį, žadina emocijas); moterys, dėvinčios drabužius, pabrėžiančius kūno formas, trokšta vyrų dėmesio; vyrai, atsiraitoję marškinių rankoves ir demonstruojantys įdegį ir raumenis, rodo, kad yra atviri pasiūlymams... Interpretuoti lengva. Tačiau ar visa tai gryna tiesa?

Dar viena melo rūšis

Vienoje iš filmo „Didysis Getsbis“ kulminacinių scenų Getsbio varžovas paniekinamai ištaria: „Vyrukas iš Oksfordo... Rožiniu kostiumu!“ Visa kruopščiai rengta maskuotė: žiedas su herbu, pilis pakrantėje, beprotiški vakarėliai ir kibirai šampano – po šios frazės ištirpsta. Vyruko iš Oksfordo kostiumas turėtų būti tamsiai pilkas ar tamsiai mėlynas, ne rožinis. 

Gatvės stilius / Vida Press nuotr.

Perdėta prabanga neretai slepia žemą savivertę, o perdėtas kuklumas – puikybę.

Psichologai teigia, kad būtent tokie drabužių stiliaus neatitikimai (prabangūs, bet nešvarūs drabužiai, brangūs papuošalai ir pigūs batai) leidžia suprasti, kad žmogus nėra tas, kas dedasi esantis. Perdėta prabanga neretai slepia žemą savivertę, o perdėtas kuklumas – puikybę. Jei tarp kolegų turite tokį, kuris demonstratyviai segi brangų laikrodį, vairuoja išskirtinės klasės automobilį, nors eina vidutines pareigas, galite įtarti, kad jis jaučiasi menkesnis už visus kitus ir privalantis nuolat įrodinėti savo vertę. Na, o kolegė, slepianti kelius nebemadingo ilgio sijonais ir užsisagstanti marškinius iki pat smakro, tikriausiai tylomis jus smerkia už neatsakingumą, lengvabūdiškumą, neprofesionalumą ar kokią kitą nuodėmę, kuri jai tai jau tikrai nebūdinga.

Mada – tai galimybė išmėginti naują aš

Drabužių pirkimas – tai kas kartą naujo savo įvaizdžio patikrinimas. Besikeičiančios mados tendencijos – ar tai būtų nėriniai, ar maksi suknelės, ar paaugliški šortai – leidžia pajusti skirtingas asmenybės dalis. Kai matavimosi kabinoje pasižiūrėjus į veidrodį kyla mintis: „O Dieve! Niekada gyvenime taip neapsirengčiau...“, verta pagalvoti, ką atstumiate – nuotykį, romantiką, nuobodulį... Ir kai išėjusi iš parduotuvės suprantate, kad išsirinkote lygiai tokį patį švarką, kokį jau turite, taip pat verta savęs paklausti, ką toks stilius jums reiškia – saugumą, gerus prisiminimus ar priklausymą tam tikrai grupei.

Gatvės stilius / Vida Press nuotr.

Stiliaus konsultantė ir knygos „Kaip nustoti dėvėti juodus drabužius“ autorė Jules Standish teigia, kad neretai pasitaiko, jog moterys ilgainiui nustoja dėvėti drabužius, kurie atspindi jų vidų. Pavyzdžiui, ryškių spalvų gali atsisakyti dėl sunkių išgyvenimų, kūno formas išryškinančių modelių – dėl darbo aplinkybių, amžiaus ar figūros pokyčių. Jei jaučiate, kad drabužiai ir jūsų asmenybė – nesusiję dalykai, trokštate atrodyti kitaip, tačiau permainoms lyg kažkas viduje priešinasi, mėginkite keistis po truputį. Jei manote, kad jūsų aprangai trūksta spalvų, pradėkite nuo spalvotų aksesuarų; jei atrodo, kad rengiatės nepakankamai seksualiai, – nuo seksualių apatinių. Net ir maži pasikeitimai atneš savijautos pokyčių.

Atsidarykite savo spintą ir kritišku žvilgsniu ją peržvelkite. Ką matote?

Jūsų spintoje vos telpa įžymūs vardai. Psichologai teigia, kad tai gali reikšti, jog firminiais daiktais mėginate nuslėpti savo tikrąją asmenybę. Dėl kažkokios priežasties norite, kad pasaulis jus tapatintų su garsiu (ne jūsų) vardu, o ne domėtųsi, kas ir kokia jūs esate.

Jūsų spinta pilna nedėvėtų drabužių (be etikečių). Tai rodo, kad niekaip nenorite paleisti praeities. Jums gaila išmesti drabužius, kurie primena studijų laikus, dienas, kai neturėjote vaikų arba gyvenote kitoje vietoje. Tikriausiai jums sunku paleisti ir savo jausmus – ilgai prisimenate, kas sukėlė pyktį ar išgąsdino.

Gatvės stilius / Vida Press nuotr.

TAIP PAT SKAITYKITE: 6 niujorkiečių stiliaus detalės, kurias verta pasiskolinti

Jūsų spinta pilna nedėvėtų drabužių (su etiketėmis). Norėtumėte gyventi kitą gyvenimą, svajojate apie tai, kaip jį gyvensite, tačiau nesiimate jokių konkrečių veiksmų tokiai ateičiai sukurti. Iš tiesų tereikia pradėti dėvėti drabužius, lyg jūsų trokštama ateitis jau būtų šiandien, ir prie jos priartėsite.

Jūsų spintoje trūksta spalvų. Jei mėgstate rengtis neutralių spalvų drabužiais, ko gero, jums patinka ištirpti minioje. Tai nebūtinai susiję su žema saviverte – gali būti, kad esate introvertė, kuriai siauras draugų ratelis malonesnis už dideles draugijas.

Gatvės stilius / Vida Press nuotr.

Jūsų spintoje vien kelnės. Tokią drabužinę yra susiformavusios pačios įdomiausios moterys, kurios dėl kokios nors priežasties jaučia, jog turi prislopinti savo seksualumą, kad pritaptų prie socialinės ar darbo aplinkos.

Jūsų spinta pilna vienodų drabužių. Tikriausiai sakote sau, kad tiesiog nemėgstate galvoti ir derinti, neturite laiko eksperimentuoti, todėl perkate to paties modelio megztinius, visada dėvite baltus marškinius arba juodas kelnes. Tiesa ta, kad jūs bijote permainų arba įsipareigojimų – asmeniniame gyvenime ar darbe.