Staigmena režisieriaus Stanley Kubricko gerbėjams – į kino ekranus sugrįš net du jo šedevrai
Prieštaringojo režisieriaus Stanley Kubricko gerbėjai savo kalendoriuose gali pasižymėti dvi datas – spalio 31-ąją ir lapkričio 21-ąją. Helovino vakarą bus rodomas pagal kultinį Stepheno Kingo romaną sukurtas siaubo filmas „Švytėjimas“ (The Shining, 1980), o praėjus mažiau nei mėnesiui po šio didžiajame ekrane suksis vienas iš prieštaringiausių filmų apie smurtą ir prievartą – „Prisukamas apelsinas“ (Clockwork Orange, 1971).
Paskelbus apie filmo „Švytėjimas“ seansą Vilniuje, kino gurmanai ilgai nesnaudė. Visi bilietai buvo parduoti vos per vieną savaitę. Dėl kilusio didelio susidomėjimo „Pamatyk kine“ organizatoriai nedelsdami paskelbė papildomą seansą vėlesniu laiku. Kuo vėliau, tuo baisiau. Juk Helovinas!
Filmo žiūrovų laukia siurprizas. „Švytėjimo“ seansą papildys Matto Wellso trumpas dokumentinis filmas „Darbas ir žaidimas: trumpas filmas apie „Švytėjimą“ (Work and Play: A Short Film about The Shining, 2017), atskleidžiantis, kaip buvo kuriamas siaubo klasika tapęs filmas.
Norėjo sukurti patį baisiausią filmą
Nesugyvenamas, pamišėlis, diktatorius, perfekcionistas, ne visiems suprantamas, viską pastebintis, manijų apsėstas keistuolis… Epitetų, apibūdinančių Stanley Kubricką, daug. Režisieriaus filmografija nėra gausi – tik 13-ka pilnametražių juostų ir trys trumpieji filmai. Tai tik patvirtina kalbas apie jo perfekcionizmą, kuris kišo koją kurti greitai ir dažniau. Teigiama, kad S. Kubrickas galutiniam filmo „Švytėjimas“ variantui panaudojo tik 1 proc. nufilmuoto turinio.
Kino meistras buvo vienas iš galimų kandidatų režisuoti dabar siaubo klasika vadinamą „Egzorcistą“. Įdomu, kas būtų, jeigu būtų… Jis pats yra sakęs, kad visuomet norėjo „sukurti patį baisiausią pasaulyje filmą, kuris sutaptų su žiūrovų košmariškomis baimėmis“. Daugelis sutinka, kad jam tai pavyko – „Švytėjimas“ ne kartą buvo išrinktas baisiausiu siaubo filmu kino istorijoje.
Filme pasakojama istorija apie tai, kaip rašytojas Džekas Torensas (akt. Jackas Nicholsonas) su savo šeima sutinka kelis mėnesius prižiūrėti viešbutį kalnuose, kuris žiemos laikotarpiu nedirba. Po kurio laiko čia pradeda dėtis keisti dalykai – Džekas pradeda medžioti savo šeimą, norėdamas juos nužudyti.
Kilus audringoms reakcijoms ir grasinimams, pats uždraudė rodyti filmą
Iš visos S. Kubricko kūrybos kritikai išskiria 6-erius metus kurtą mokslinės fantastikos filmą „2001 m. kosminė odisėja“ (2001: A Space Odyssey, 1968) bei jau minėtus siaubo trilerį „Švytėjimas“ ir žiaurumu persmelktą „Prisukamas apelsinas“. Pastarojo keturiems „Oskarams“ nominuotame filmo centre – jaunimo gauja, kuri pramogai užsiima prievarta ir smurtu.
Prievarta, žiaurumas ir Bethovenas – taip filmas pristatomas plakate. Nenuostabu, kad po šios juostos premjeros kilo audringos diskusijos. Jas paaštrino Didžiojoje Britanijoje paauglių įvykdytas nusikaltimas, kurio kaltininkai buvo apsirengę kaip ,,Prisukamo apelsino“ veikėjai. Juosta iki 2000-ųjų buvo uždrausta Airijoje ir režisieriaus iniciatyva Didžiojoje Britanijoje, vėliau kitose šalyse kaip Singapūras, Malaizija, Pietų Korėja, Ispanija.
S. Kubrickas teigė, kad „kiekvieną vilioja smurtas. Žmogus yra laisviausias nuo sąžinės priekaištų žudikas, koks tik kada vaikščiojo žeme. Potraukis į smurtą tik įrodo, kad mūsų pasąmonė nepasikeitė nuo neolito laikų“.
Filmo „Švytėjimas“ seansai vyks spalio 31 d. Filmo „Prisukamas apelsinas“ lapkričio 21 d. kino teatruose „Forum Cinemas“ Vilniuje ir Kaune. Bilietų skaičius ribotas.