Stano: „1000 kartų rodysiu dokumentą, jei tai sugadins „pachmelą“ nors vienam turinčiam priklausomybę“
Nuo rugsėjo prekybos centruose įsigaliojus tvarkai dėl privalomo asmens dokumento rodymo perkant alkoholį, iki šiol nerimsta aršių kritikų aistros. Prodiuseris, atlikėjas Stanislavas Stavickis-Stano sako, galima ilgai kalbėti, kad kiekvienas yra stiprus pasirinkti, vartoti alkoholį ar ne, tačiau kiek yra tokių, kuriems išlipti iš alkoholizmo liūno nėra lengva. O tokiems reikia pagalbos.
„Pagrindinė pagalba – visuomenė. Vieni klausia, kodėl aš negaliu pirkti alkoholio tuomet, kai jo noriu, kodėl negaliu pirkti naktį, kodėl negaliu pirkti degalinėje, kodėl turiu mokėti brangiau? Visuomenė nenori solidarizuotis ir suprasti, kad dėl tokių sprendimų priėmimo mums visiems tik geriau“, – Žmonės.lt sakė Stano.
Jau geriau 1000k parodysiu savo dokumentą, jei tai sugadins „pachmelą“ nors vienam iš turinčių priklausomybę. Nes tik bent trumpam išsiblaivęs žmogus turės galimybę kažką pakeisti.
Jis įsitikinęs, kad kuo įvairių draudimų daugiau, tuo labiau auga žmonių sąmoningumas, atsakomybė prieš kitus ir prieš patį save.
„Viskas susideda iš smulkmenų, tačiau atimkime visas smulkmenas, grįžkime dešimt metų atgal ir prisiminkime, kad buvo laikai, kai kiekvienoje degalinėje naktį galėjai nusipirkti alkoholio. Pats prisimenu, kaip devintoje ar dešimtoje klasėje prie mokyklos kioske galėjome nusipirkti cigarečių po vieną – jokių problemų. Dabar viskas pasikeitė“, – kalbėjo pašnekovas.
Stano neatmeta galimybės ir pats atsisakyti alkoholio, tokiam sprendimui jį įkvepia jau kurį laiką nevartojantys artimi bičiuliai.
„Geriausias draugas Deivydas Zvonkus jau trejus metus nevartoja. Tai labai graži iniciatyva. Tačiau, pripažinkim, labai mažai žmonių atsisako tik tam, kad atsisakytų, dauguma taip pasielgia, kai susiduria su kokia nors problema. Aš vartoju retai ir mažais kiekiais, nors nuolat pagalvoju apie tai, vien dėl noro solidarizuotis“, – Žmonės.lt sakė jis.
Savo mintimis jis pasidalijo feisbuke:
Kai girti policininkai pražudo vaikus, kai iš šulinių traukiami naujagimiai, kai Lietuva puikuojasi daugiausia išgeriančių valstybių trejetuke – apsiputoję politikai staugia, kad reikia riboti alkoholio prieinamumą ir t.t. Kai prekybos tinklai įveda apribojimus perkantiems, tie patys gaidžiai rėkia apie sąmokslą, nepagarbą žmogaus teisėms, konstituciją.
Mes Lietuvoje visi turim giminių ar pažįstamu kenčiančių nuo priklausomybės alkoholiui, arba patys tokie esame. Todėl atmetę emocijas ir nuoskaudas suprantam, kokia tai klastinga liga. Sąmoningesni anksčiau ar vėliau suranda jėgų kovai ir gyvena amžiname pralaimėjimų ir pergalių cikle.
Silpnesni niekada neatsigręžia veidu į savo problemą ir, deja, tokių labai daug. Jiems reikia pagalbos. Ir kaip gražiai beskambėtų kalbos apie laisvą valią, sąmoningumą, pasirinkimą – pirmas žingsnis yra apriboti prieinamumą. Sukelti maksimaliai daug problemų norintiems įsigyti. Mažinti pardavimo valandas, reikalauti dokumento, naikinti reklamą, didinti akcizus.
Nuo to kentės didesnioji visuomenės dalis. Ir aš asmeniškai ir daugelis Jūsų. Bet jau geriau 1000k parodysiu savo dokumentą, jei tai sugadins „pachmelą“ nors vienam turinčių priklausomybę.
Nes tik tada, bent trumpam išsiblaivęs tas žmogus turės galimybę kažką pakeisti. Aš nepamirštu, kad kalba eina ne apie kelis žmones, o apie kelis šimtus tūkstančių žmonių, mano kaimynių, draugų, giminių.
Nereikia dabar išvedžiojimų apie tai, kad „Ir taip suras, kur įsigyti“, „Ką čia tas prekybininkų susitarimas keičia“ ir panašiai.
Aš dirbau su benamiais, turėjau subūręs chorą. Daug laiko praleidom kartu ir dauguma tų žmonių buvo su priklausomybėm. Net ir jie patvirtins, kad pirmas žingsnis – tiesiog atimti iš rankų butelį.