Stano per atostogas vaikus nusivežė ten, kur vengia dažnas tėvas: „Pasaulis nėra vien pūkuotas“

Stanislavo Stavickio šeimos išvyka į Lenkiją / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
AA

Atlikėjas, muzikos prodiuseris Stanislavas Stavickis-Stano savo trims vaikams suplanavo turiningą kelionę į Lenkiją. Tiesa, tarp įprastų turistinių atrakcijų, čia gausu ir istorijos pamokų – šeima susiruošė aplankyti vietas, į kurias net kai kuriems suaugusiems įžengti emociškai sudėtinga.

„Vaikams reikia parodyti, kad pasaulis nėra vien pūkuotas ir kad egzistuoja absoliutus blogis. Jis gi neatsiranda iš niekur nieko“, – portalui Žmonės.lt sakė apie kelionę sutikęs papasakoti S.Stavickis-Stano.

Vaikų pavasario atostogų metu S.Stavickis-Stano su žmona Indre ir trimis atžalomis – Ričardu, Adomu ir Joana – išvyko į Lenkiją. Per savaitę truksiančias atostogas šeima yra pasiruošusi susipažinti su gražiąja kaimyne. 

„Visuomet rinkdamiesi atostogas keliaudavome kur nors toliau, Lenkijos, kaip atostogų krypties, niekada nesirinkdavome. Dabar suprantu, kad stipriai klydome – ši šalis patinka tiek mums, tiek vaikams“, – nusišypsojo jis.

Stanislavas Stavickis su vaikais / Asmeninio albumo nuotr.

Trumpų atostogų metu Stavickiai aplankys gražiausias Lenkijos vietas – šeima jau spėjo pamatyti įspūdingą Krokuvą, nuostabias pilis, žavų senamiestį, o netrukus žada vykti ir į kalnuotąją Zakopanę. Vis dėlto tuo kelionė neapsiriboja – su savo vaikais Stanislavas ir Indrė nuvyko ir į objektus, menančius žiaurią žydų genocido istoriją. Šeima jau aplankė Aušvico koncentracijos stovyklos muziejų, kadaise gausiai žydų apgyvendintą Balstogę, Šindlerio fabriko muziejų.

„Dabar yra tokie laikai, kai vaikai užduoda daug klausimų – kas yra karas, kas yra fašizmas, kodėl taip elgiasi rusų kariuomenė Ukrainoje. Jie apie tai nugirsta. Kadangi pasaulyje vyksta tokie dalykai, manau, kad kelionės metu galima suderinti ir atostogas, ir pažinti istoriją, nes tas absoliutus blogis juk neatsiranda iš niekur. Jei tu darželyje skriaudi mažesnį, tai tau pradeda atrodyti, kad tu stipresnis, geresnis, gali sau leisti viską. Čia, manau, ir yra blogio šaknys, tad svarbu apie tai kalbėti nuo mažens“, – įsitikinęs Stano.

Aušvico koncentracijos stovykla / Stanislavo Stavickio nuotr.

Aušvico koncentracijos stovykla laikoma viena kraupiausių vietų pasaulyje. Be jokios abejonės, lankydamasis žmogaus žiaurumą menančioje stovykloje S.Stavickis su mažiausiais šeimos nariais atsakingai rinkosi, į kurias muziejaus vietas eiti.

„Kas buvo muziejuje, žino, kad jis yra labai didelis. Ten jokiu būdu negalima leisti vaikams lakstyti vieniems ir žiūrėti viską, kas papuola. Mes su žmona pasiskirstėme – vyresnis sūnus Adomas ėjo pagal bendrą programą, o aš su mažiukais ėjau ten, kur, mano nuomone, galima eiti tokio amžiaus vaikams. Aš pats buvau jų gidas, viską pasakojau. Mes nėjome ten, kur jiems būtų baisu“, – su portalu Žmonės.lt dalijosi S.Stavickis.

„Aš pats pasakojau mažiesiems, va, čia atveždavo žmones, pasakojau, kodėl taip darydavo, kaip blogai žmonės elgėsi. Tikiuosi, tas patyrimas jiems buvo naudingas. Tiesa, Adomas po apsilankymo Aušvice nenori imti į rankas net savo žaislinio šautuvo. Privertė susimąstyti, kokie blogiai su tuo vyksta“, – pridūrė jis.

Stanislavo Stavickio šeima Balstogėje / Asmeninio albumo nuotr.

Savo šeimos kelionės planą S.Stavickis išdėsė ir feisbuko paskyroje. Tiesa, S.Stavickio užmojis atžalas supažindinti su žydų genocido istorija buvo suprastas ne visų jo sekėjų. Kai kurie teigė, kad vaikams žiaurią praeitį menančiose vietose lankytis nederėtų – atžalos yra per mažos pažinti tokią istorijos pusę. Paklaustas, ką mano apie tokias kitų tėvų įžvalgas, Stano tik nusišypsojo:

„Mane tai šiek tiek juokina. Be abejo, aš suprantu tų tėvų, kurie buvo šioje stovykloje, nerimą, nes tikrai paleisti vaikus lakstyti čia vienus būtų labai blogai. Bet jei yra tėvai šalia, manau, viskas yra gerai – juk renkiesi, kur eiti, ką pasakoti. O tiems, kurie sako, kad savo vaikams gyvenime reikia rodyti tik gerus dalykus, tai galiu sakyti, jog tai – neregėta nesąmonė. Gyvenimas yra visoks, nėra vien rožinis“, – sakė S.Stavickis-Stano ir pridūrė, kad paskutines atostogų akimirkas su šeima žada praleisti Zakopanėje.

„Regėsime kalnus, vaikai galės mėgautis vandens atrakcionais. Tikrai neišvykome rodyti tik baisumų“, – pokalbį užbaigė muzikos prodiuseris.

O mes per vaikų atostogas leidomes į kelionę po Lenkiją :) Bet tai ne šiaip kelionė. Mes norim jiems parodyti ir patys...

Posted by Stanislavas Stavickis on 2022 m. balandžio 19 d., antradienis
Skaitykite daugiau