Stepheną Hawkingą prisimenant: genijaus gyvenimas nuotraukose

Stephenas Hawkingas / Scanpix ir ViDA Press nuotr./Žmonės.lt montažas
Stephenas Hawkingas / Scanpix ir ViDA Press nuotr./Žmonės.lt montažas
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Kovo 14-ąją mirė kosmologas, fizikas ir vienas šviesiausių XXI amžiaus protų Stephenas Hawkingas. Genijus mirė sulakęs 76-erių.

„Liūdime ir gedime savo mylimo tėvo. Jis buvo nuostabus mokslininkas, kurio darbai ir palikimas gyvens dar daugelį metų. Jo drąsa ir puikus humoras įkvėpė žmones visame pasaulyje“, – pranešime spaudai rašė S.Hawkingo vaikai Lucy, Robertas ir Timas.

Garsiausias XXI amžiaus mokslininkas dar mokykloje išsiskyrė neeiliniais gebėjimais, vėliau baigė studijas Oksfordo ir Kembridžo universitetuose. Nesustabdė jo nė sunki liga.

Stephenas Hawkingas su žmona ir vaikais (1983)
Stephenas Hawkingas su žmona ir vaikais (1983) / Vida Press nuotr.

Pirmieji amorfinės lateralinės sklerozės požymiai S.Hawkingui pasireiškė, kai jis buvo 22-ejų. Tuomet gydytojai nedavė vaikinui daug vilčių – davė vos kelis metus gyventi. Vis dėlto S.Hawkingas nugyveno dar daugiau nei penkis dešimtmečius. Tiesa, sulaukęs 30-ies jis jau buvo beveik visiškai paralyžiuotas.

Net praradęs kalbos dovaną ir su aplinkiniu pasauliu galėdamas bendrauti tik spaudydamas kompiuterio klavišus S.Hawkingas tęsė mokslinius tyrinėjimus ir rašė knygas. Neįgalumas suvaržė S.Hawkingo judesius, bet jo proto aštrumas ir puikus humoro jausmas nulėmė tai, kad jam pačiam ir nereikėjo judėti – žmonės tiesiog lipte lipo prie jo. S.Hawkingo darbu žavėjosi ne viena iškili asmenybė – išskirtinį dėmesį mokslininkui skyrė buvę JAV prezidentai Billas Clintonas ir Barackas Obama, šviesaus atminimo PAR prezidentas Nelsonas Mandella, Jungtinės Karalystės Karalienė Motina, o vėliau ir jos dukra Karalienė Elizabeth II bei kiti. 2009-aisiais genijus buvo įvertintas aukščiausiu JAV apdovanojimu – Prezidento laisvės medaliu.

2009 m. JAV prezidentas Barackas Obama apdovanojo Stepheną Hawkingą Prezidento laisvės medaliu
2009 m. JAV prezidentas Barackas Obama apdovanojo Stepheną Hawkingą Prezidento laisvės medaliu / „Scanpix“ nuotr.

Vis dėlto abi S.Hawkingo santuokos baigėsi nesėkmingai. Pirmoji žmona Jane Wilde pagimdė tris jo vaikus. Su antrąja – Elaine Mason – išsiskyrė 2006-aisiais, po vienuolikos kartu praleistų metų.

Bet net ir po skyrybų S.Hawkingas su buvusiomis žmonomis palaikė gražius, draugiškus ryšius. Štai 2014-aisiais į biografinio filmo apie save „Visko teorija“ („The Theory of Everything“) premjerą S.Hawkingą atlydėjo jo pirmoji žmona Jane. Draugiją per premjerą jiems palaikė pagrindiniai filmo aktoriai Felicity Jones ir Eddie Redmayne'as.

Stephenas Hawkingas su buvusia žmona Jane ir aktoriais Felicity Jones bei Eddie Redmayne'u. 
Stephenas Hawkingas su buvusia žmona Jane ir aktoriais Felicity Jones bei Eddie Redmayne'u.  / „Scanpix“ nuotr.