Stomatitas: simptomai bei natūralūs gydymo būdai
Stomatitas – tai burnos gleivinės (minkštųjų audinių) uždegimas, kuris pasireiškia paburkimu, paraudimu, opomis, pūlinukais, blogu burnos kvapu ir skausmingumu.
Stomatito atsiradimo priežastys
Stomatitas išsivysto dėl daugelio priežasčių: nuo virusų ir grybelių, sukeliančių savarankiškas ligas, pavyzdžiui, tymus, skarlatiną, gripą, širdies, kraujagyslių ir odos ligas, avitaminozę, iki mechaninių, terminių ar cheminių burnos gleivinės pažeidimų.
Stomatitą gali sukelti netgi pernelyg karštas maistas, bloga burnos higiena, ilgalaikis vaistų, ypač antibiotikų vartojimas. Tačiau dažniausiai stomatitas atsiranda dėl infekcijų: burnos ertmėje yra apie 200 rūšių mikroorganizmų, kurių dauguma yra vadinamieji saprofitai (ligų nesukeliantieji), bet kai organzimas nusilpsta, pervargsta, paršalimo ar vitaminų trūkumo atveju, šie ligų nesukeliantieji mikroorganizmai gali virsti ligą sukeliančiais (patogeniniais).
Taip pat skaitykite: Blogas kvapas iš burnos: kaip jį pastebėti ir pašalinti
Manyti, kad stomatitas yra nerimta liga, negydyti jos ir tikėtis, kad viskas praeis savaime, tikrai nedera. Stomatitą būtina gydyti, nes esant opelėms ir pūlinukams, tampa skausminga valgyti ir gerti, padidėja limfmazgiai, kyla temperatūra (ypač vaikams), o ir bendra žmogaus savijauta pastebimai pablogėja.
Stomatito simptomai
Paburksta ir parausta burnos gleivinė, atsiranda pūslelių, kraujuojančų opelių, dantenos ir liežuvis apsitraukia apnašomis, atsiranda skausmas, dėl kurio tampa sunku nuryti maistą.
Jeigu pastebėjote stomatito požymius, būtinai kreipkitės į gydytoją. Svarbu pažymėti, kad sergant stomatitu, būtina didelį dėmesį skirti ne tik jo gydymui, bet ir profilaktikai:
- tinkamai rūpintis burnos higiena: valyti dantis su kartus per dieną, po valgio skalauti burną, laiku gydyti sugedusius dantis;
- stiprinti bendrąją sveikatos būklę, imuninę sistemą;
- tinkamai maitintis ir vengti stresų.
Svarbu: jeigu sergate stomatitu, po to, kai jį išgydysite, būtinai pakeiskite dantų šepetėlį.
Liaudiškos stomatito gydymo priemonės
• Siekiant sumažinti burnos gleivinės skausmą, burną galima skalauti vandenilio peroksido tirpalu (1 arbat. š. pusei stiklinės vandens).
• Stomatito gydymui tinka alijošiaus lapai: juos galima kramtyti, tepti dantenas, išspausti sultis ir skalauti jais burną.
• Paimkite 3 česnakų skilteles, sutrinkite jas ir sumaišykite su 2 arbat. š. jogurto arba rūgpienio. Mišinį šiek tiek pašildykite ir laikykite burnoje, liežuviu stengiantis masę paskirstyti po visą burnos ertmę.
Procedūra gali deginti, tačiau pakartoti ją reikėtų per 2 dienas, bent kelis kartus per dieną.
• Sutarkuokite arba supjaustykite griežinėliais žalias bulves ir uždėkite ant dantenų.
• 3 kartus per dieną skalaukite burną šviežiomis morkų arba kopūstų sultimis, atskiestomis vandeniu santykiu 1:1.
• Paruoškite jonažolių ir degtinės tinktūrą santykiu 1:5. Skalaukite burną įlašinę 30–40 lašų tinktūros į pusę stiklinės vandens.
• Užpilkite 15–20 g vaistinių ramunėlių žiedų 1 stikline karšto vandens. Leiskite kiek pastovėti, atvėsinkite ir skalaukite burną.
• Užpilkite 1 valg. š. medetkų žiedų 1 stikline verdančio vandens, pavirkite 10 min., po to nukoškite ir skalaukite burną.
• Užpilkite 1 arbat. š. sidabražolių šakniastiebių arbatos 1 stikline vandens, palaikykite 5 val., po to užvirinkite, atvėsinkite ir skalaukite burną.