Studentė greitąją madą iškeitė į dėvėtus drabužius: „Gali nusipirkti ne tik derinį, bet ir vertę“
Ekologija ir lėtoji mada – vis labiau populiarėjantis požiūris aprangos pramonėje. Laikai, kai vartotojišką visuomenę tenkino greitoji industrija, pakeitė polinkis į individualumą ir gamtos puoselėjimą. Dėl to neretai lėtosios mados gamintojai gamina iš audinio likučių, remiantis „upcycling“ principais, o ir patys lėtosios mados ženklai bando įvairiais būdais sutaupyti ir žmonių, ir gamtos resursus. Dažnai tokius drabužius randame dėvėtų drabužių parduotuvėse ar butikuose.
Greta Bertauskytė (19) – tikra lėtosios mados šalininkė. Pravėrus studentės drabužių spintos duris, kyla klausimas: kuriame laikmetyje ši mergina gyvena? „Mėgstu maišyti modernizmą su vintažu“, – užbėgant įvykiams už akių atsako Greta.
Kada ir kaip susidomėjai lėtąja mada?
Lėtąja mada pradėjau domėtis pamačiusi dokumentiką „The True Cost“. Filmas sudėliojo taškus ir leido pradėti sąmoningai mąstyti apie mados industriją. Visi žinome, kad didžiausi žemės priešai ir teršėjai yra plastikas, nafta, maistas, tačiau apie madą susimąsto retas. Drabužių industrija yra antroje vietoje pagal labiausiai teršiamą produkciją pasaulyje. Pamačiusi visus katastrofiškai žiaurius šios industrijos padarinius, žmonių išnaudojimą trečiose šalyse, supratau, kad turiu keisti savo vartojimo įpročius mados srityje.
Kokį stilių mėgai iki tol, kol susipažinai su lėtąja mada?
Visda buvau žmogus, kuris seka tendencijas. Mano stiliuje atsispindėjo greitosios mados bruožas. Susipažinus su lėtąja mada reikėjo galvoti kaip taupiai, neišleidžiant daug pinigų, įsigyti drabužius ir tuo pačiu susidraugauti su vartotojiškumu. Lėtoji mada susideda iš secondhand parduotuvių ir įvairiausių butikų, todėl kainos atžvilgiu pasirinkau pirmąjį variantą. Na, o stilių pakeisti paskatino tvarioji mada. Vėliau mano dabartinio stiliaus kryptį suformavo aplinka, žmonės ir dėvėtų drabužių parduotuvės.
Drabužius renkiesi pagal skonį, ar remiesi ir „upcycling“ principais?
Žinoma, atkreipiu dėmesį ir į kokybę, sudėtį. Tačiau dažniausiai drabužius perku pagal skonį. Domiuosi įvairiais laikmečiais – tai atsispindi mano stiliuje. Na, o įkvėpimas ateina iš knygų, filmų, muzikos, istorijų. Savo stiliumi noriu išreikšti tikrumą, laisvę, avantiūrą, drąsą.
Tavo mylimiausias pirkinys yra...?
Galiu pasakyti, kad mano visa spinta – Humana! Todėl didžiausi mano lobiai tik iš ten. Būtų labai sunku išskirti vieną variantą, kadangi kiekvienas mano pirkinys neša (savo) tam tikrą energiją ir nuotaiką. Man tai yra vienas sunkiausių klausimų. Bet.. gal būt keli mylimi paltai?
Minėjai, kad rinkdamasi drabužius didelį dėmesį skiri kainoms. Kiek vidutiniškai išleidi per vieną apsipirkimą?
Taip, kaina man yra svarbus aspektas renkantis drabužį. Gal dėl to ir renkuosi dėvėtų drabužių parduotuves. Dažniausiai apsipirkinėju per išpardavimus, kai kainos krenta 1,5 euro. Visada išeinu su pilnu maišu, už kurį sumoku iki 10 eurų. Tačiau dažnai tikrinu ir nežinomus brandus Ebay.com parduotuvėje. Taip sužinau realią daikto kainą ir nors kartais ta kaina gali pasirodyti gan nemaža, reali jo kaina gali būti keturgubai didesnė. Gali nusipirkti ne tik drabužį, bet ir vertę. Čia taip dažniausiai atsitinka su vintažu. Visiškas tvarumas!
Ar turi labiausiai pamėgtą dėvėtų drabužių parduotuvę?
Esu įsimylėjusi retro stiliaus dėvėtų drabužių parduotuves, ten atrasti didžiausi mano lobiai. Niekada neišeinu tuščiomis, rekomenduoju kiekvienam lėtosios mados pasekėjui. Kalbant ne tik apie drabužius, turiu didelę aistrą sendaikčių turgeliams. Ten ne tik savo piniginę palieku, bet ir širdį. Man labai žavu, kai dar senesnis už tave daiktas pasakoja istoriją.
Ar tavo spintoje ir širdyje dar lieka vietos greitosios mados drabužiams?
Paradoksas: esu prieš greitąją madą, tačiau pati dirbu greitosios mados parduotuvėje. Visgi, aš jos neremiu – neskatinu vartojiškumo iš savo pusės. Nors, kaip pažiūrėsi... Tiesiog įdomu buvo pamatyti kitą „virtuvės“ pusę: kaip viskas vyksta, ko žmonės čia ateina, kokie jų lūkesčiai ir įpročiai pirkti. Tačiau visiems jiems mielai patarčiau: užverkite pinigines ir keliaukite į dėvėtų drabužių parduotuves – ten susikursite individualumą.