Su „Draugystė veža“ nugalėtojais susitikęs „The Roop“ lyderis V.Valiukevičius: „Tai – eurovizinės kelionės pabaiga“
Kauno botanikos sode vyksta grupės „The Roop“ koncertas, publika šėlsta, o nuo scenos skamba grupės lyderio Vaidoto Valiukevičiaus žodžiai: „Šį vakarą mes turime ypatingų svečių, kurie turėjo kartu su mumis vykti į „Euroviziją“. Tai iniciatyvos „Draugystė veža“ nugalėtojai. Kai kas sako, kad tai žmonės su negalia, bet aš nenoriu taip sakyti, nes mes visi kažko negalim. Todėl sakau, kad tai žmonės, kurie laimėjo kelionę į „Euroviziją“! Bet dėl pandemijos jie negalėjo atvažiuoti nei pernai, nei šiemet. Labai smagu buvo juos pakviesti į šitą koncertą, paplokime jiems, kad jie pagaliau galėjo atvykti! Po dvejų metų laukimo!“
Šie ypatingi „The Roop“ svečiai – tai Erika Ambrazevičiūtė ir Mantas Karpavičius, Kauno „Arkos“ bendruomenės nariai, o ši bendruomenė jungia ir globoja žmones, turinčius psichosocialinę bei intelekto negalią. Ir Kasparas Dučinskas, kuris į susitikimą su „The Roop“ atvyko iš Klaipėdos.
Autizmo spektro sutrikimą turintį Kasparą atlydėjo jo tėveliai, kurie buvo nepaprastai laimingi matydami, kaip nuoširdžiai „The Roop“ grupės koncerte linksminasi jų sūnus kartu su savo bičiuliais Erika, Mantu ir visa iniciatyvos „Draugystė veža“ komanda.
Kaip pasakoja komandos vadovė Žydrė Gedrimaitė, Mantas ir Kasparas laimėjo 2020-ųjų metų „Draugystė veža“ projektą, ruošėsi vykti kartu su grupe ir su milžinišku sirgalių būriu šokti pagal „On fire“ dainą, bet tada Eurovizijos konkursas pirmą kartą jo gyvavimo istorijoje visai neįvyko dėl pandemijos. Svajonę nuvykti į Roterdamą bičiuliams teko atidėti kitiems metams.
Ir Mantas, ir Kasparas gyvenime užsiima panašia veikla. Kauno „Arkos“ bendruomenėje veikia socialinės dirbtuvės, kur jos bendruomenės nariai dirba nesudėtingus fizinius darbus – vienas jų tvarkyti aplinką, šluoti, šienauti. Mantas sako, kad iš pradžių jis „Arkoje“ jautėsi nedrąsiai, bet po to nusprendė, kad gana būti bailiu liūtu ir reikia drąsiai žengti koja pirmyn, o ne atgal. Nuo tada gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis: „Čia išdrąsėjau, nebebijojau, kad žmonės į mane žiūrės „kreivai“. Tada atsirado gyvenimo namai, pradėjau savarankiškai gyvent ir dirbt socialinėse dirbtuvėse – prie molio, virtuvėj, žolę pjaut...“
O Kasparas, padedamas savo tėvelių, netgi įkūrė individualią įmonę „Nepyksti“ ir dabar yra jos direktorius! „Esu augalų direktorius“, – juokiasi Kasparas ir prisimena, kaip laukdamas grupės „The Roop“ pasirodymo Eurovizijos finale savo traktorių, su kuriuo šienauja žolę, buvo papuošęs geltona spalva. Ir toks įmonės pavadinimas sugalvotas ne šiaip sau. Visi, kas tik susipažįsta su vaikinu, būtinai išgirsta jo mėgstamiausią klausimą: „Nepyksti?“
„Šių metų iniciatyvos „Draugystė veža“ eurovizinis projektas buvo kitoks, jis vadinosi „Stipresni už virusą“, vyko internete. Žymūs Lietuvos žmonės priėmė iššūkius, kuriuos jiems sugalvojo mūsų žmonės: šoko, dainavo, kepė pyragus, kūrė pasakas, vaikščiojo ant rankų... Nors karantino gniaužtuose mes negalėjome susitikti gyvai, bet „Draugystė veža“ ir šiame projekte griovė atskirties sienas, kurias buvo dar labiau užauginęs karantinas. Mums užvėrė duris, tai mes bendravome pro langus, juk taip svarbu pasakyti, kad esame visi kartu ir mums vieniems kitų labai reikia“, – pasakoja projekto vadovė Ž.Gerimaitė.
Ir šių metų vasario 6 d., tiesioginio nacionalinės „Eurovizijos“ atrankų finalo metu buvo paskelbta šių metų iniciatyvos „Draugystė veža. Stipresni už virusą“ nugalėtoja – ja tapo intelekto negalią turinti Erika Ambrazevičiūtė. O laimėti merginai padėjo jos porininkas projekte – nacionalinę atranką laimėjusios grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius. Dainininkui teko tikrai nelengvas iššūkis – jis turėjo nuspalvinti mandalą gražiau nei tą daro menininkės gyslelę turinti Erika. O Vaidotas tuomet prisipažino, kad mandalą spalvina pirmą kartą savo gyvenime.
O Erika apie galimybę susipažinti ir pabendrauti su Vaidotu svajojo labai seniai. Ir jai pavyko. Ne tik pažinti mylimą dainininką, bet ir laimėti su juo šių metų projekte. „Esu pakylėta iki dangaus. Už mane balsavo ne tik lietuviai, bet ir „Arkos“ bendruomenės nariai visame pasaulyje. Didžiausią džiaugsmą patyriau dalyvaudama projekte, nes „perlipau per save“, nugalėjau visokias baimes, iššūkius ir kad turėjau tam vidinės drąsos. Dabar galvoju, visgi, Dievas tikrai yra...“ – nežinodama verkti ar juoktis iš džiaugsmo tuomet kalbėjo Erika Ambrazevičiūtė. Mergina ir dabar kartoja, kad jai didžiausia dovana yra žmonės, su kuriais gali švęsti gyvenimą: „Turiu nedidelę intelekto negalią ir kojų defektą. Bet aš esu pilnavertis šios valstybės gyventojas.“
Grupės „The Roop“ lyderis Vaidas Valiukevičius sakė nenorintis savo svečių vadinti žmonėmis su negalia, nes „kiekvienas mūsų turime kažkokią negalią arba kažko negalime padaryti“ gal ir todėl, kad jo ir visos grupės narių pažintis su šia bendruomene prasidėjo gerokai anksčiau. Pirmasis vaizdo klipas, su kuriuo grupė „The Roop“ pasirodė muzikos pasaulyje buvo filmuojamas su Viktoru Topol, žmogumi ratukuose, kuris yra keturiskart Pasaulio lengvojo kultūrizmo čempionas neįgaliųjų kategorijoje. „Kaip tik per jį ir susipažinome su šia bendruomene, kuri yra tikrai nuostabi. Ir pirmą klipą mes darėme apie tai, kokia galėtų būti meilė tarp žmogaus, pavadinkim, su negalia ir žmogaus, kuris yra tiesiog paprastas. Mes norėjome pakalbėti apie tai, kad dažnai žmonės su negalia yra nurašomi, tarsi jie nebūtų visuomenės dalis, o kažkur šalia. Šią temą norėjome paliesti ir, atrodo, kad gražiai savaip tą ir padarėme“.
Nors jaudulio buvo daug, grupės „The Roop“ nariams pavyko sukurti tikrą šventę savo ypatingiems svečiams. „Roterdamas trumpam persikėlė į Kauno botanikos sodą“, – juokavo projekto vadovė Ž.Gedrimaitė. O grupės „The Roop“ lyderis Vaidotas Valiukevičius kalbėjo jaučiasi laimingas, kad pagaliau pavyko įvykdyti žmonėms duotą pažadą susitikti gyvai, o jam pačiam šis susitikimas yra prasminga eurovizinės kelionės pabaiga.
Fotogalerija: