Su Jacqueline Kennedy lyginama Kinijos pirmoji ponia vadinama tautos motina ir bijūnų fėja

Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.
Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
A
A

Ko gero, pirmąkart moderniaisiais laikais Kinijos Liaudies Respublika turi glamūrišką pirmąją ponią, lyginamą su pačia Jacqueline Kennedy. Peng LIYUAN (56), vadinama tautos motina ir bijūnų fėja, – ne tik šalies vizitinė kortelė, bet ir kinų numylėtinė.

Stebuklas jau tai, kad visi žino, jog Kinijos vadovas ir komunistų partijos lyderis Xi Jinpingas (65) apskritai turi asmeninį gyvenimą, žmoną ir suaugusią dukrą. Kinija ilgai buvo iš tų šalių, kurios vadui dera mylėti partiją ir marksizmo doktriną, koks jau ten asmeninis gyvenimas ar, atleisk Viešpatie, užuominos apie seksą. Tačiau Peng sugebėjo visa tai pakeisti vienu elegantiško sijono mostu.

Žavi, rafinuota, populiari draugo Xi sutuoktinė įkūnija kinišką svajonę – ambicinga, ryški mergina talentu ir darbštumu pasiekia viską, apie ką tik galima svajoti. Tėvai labai anksti pastebėjo Peng talentą dainuoti ir skatino jį (kas skaitė Amy Chuos knygą „Battle Hymn of the Tiger Mother“ („Motinos tigrės kovos himnas“) apie kinų vaikų auklėjimo tradicijas, gali įsivaizduoti, kaip atrodo toks skatinimas).

Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.
Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.

Aštuoniolikmetė Peng įstojo į Kinijos liaudies armiją ir netrukus gastroliavo su Šandongo apygardos kariuomenės dainų ir šokių ansambliu. Pradėjusi nuo eilinės, šiandien ponia Liyuan turi generolo majoro laipsnį.

Operos ir liaudies dainų atlikėja (kinų opera neturi nieko bendra su europietiška, taigi jokios prieštaros čia nėra) labai greitai tapo viena populiariausių Kinijos žvaigždžių. O tada draugai surengė jai aklą pasimatymą su politiku, Siameno vicemeru Xi Jinpingu. Peng buvo 23-eji, Xi – dešimčia metų vyresnis, išsiskyręs (santuoka tetruko trejetą metų: pirmoji ponia Jinping, buvusio Kinijos pasiuntinio Didžiojoje Britanijoje dukra, nepanoro grįžti į tėvynę).

Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.
Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.

Jauna, šlovės išlepinta Peng nesiveržė susitikti su „absoliučiai nepaprastu vyru“, kaip jį pristatė draugai, ir net atėjo į pasimatymą vilkėdama karinę uniformą, nepasidažiusi ir nepasipuošusi. Bet Xi pavyko sudominti merginą. O jis pats jau po 40 minučių supratęs, kad mato būsimą žmoną. Net oficialioje poros biografijoje teigiama, kad tai buvusi meilė iš pirmo žvilgsnio.

Šiaip ar taip, po pirmojo pasimatymo Peng ir Xi nebesiskyrė. Palaikyti ryšį nebuvo paprasta – pora gyveno skirtinguose miestuose, bet nepraėjus nė metams nusprendė susituokti.

Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.
Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.

Vestuvės 1986-aisiais buvo labai kuklios: registracija ir kvietimai Xi draugams ir kolegoms vakare susitikti pasivaišinti. Svečiai nustebo sužinoję, kad dalyvauja vestuvių vakarienėje ir kad nuotaka – ne kas kitas, o visų mylima bijūnų fėja (jau tada Peng taip švelniai vadinta). Medaus mėnuo buvo toks pat kuklus – viso labo keturios dienos. Dainininkės laukė gastrolės ir koncertai, jos vyro – darbas ir labai sėkminga politinė karjera. 2012 metų rudenį Jinpingas tapo Kinijos komunistų partijos generaliniu sekretoriumi, vėliau – šalies lyderiu. Aišku, kad tokios pareigos buvo sunkiai suderinamos su Peng muzikine veikla, – dainininkė nusprendė palikti sceną ir dirbti pirmąja ponia, nors Xi, dievinantis žmoną, nereikalavo tokios aukos.

Ponia Liyuan ne pakeitė Kinijos pirmosios ponios institutą – ponia Liyuan jį sukūrė. Ji puikiai laikosi karalių ir prezidentų akivaizdoje, idealiai rengiasi (pabrėžtinai – kinų kūrėjų apdarais, jos asmenine dizainere laikoma Ma Ke, pirmoji kinė, pasirodžiusi Paryžiaus aukštosios mados savaitėje), nekopijuoja vakariečių ir yra geriausia savo šalies vizitinė kortelė. Kinija, atstovaujama tokios gražios ir elegantiškos moters, atrodo žmogiškesnė ir suprantamesnė.

Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.
Peng Liyuan / „Scanpix“ nuotr.

Ji pripratino ir valstybės vyrus užsienio vizitams rinktis ne standartinius europietiškus kostiumus su kaklaraiščiais, o specialiai kuriamus apdarus su kiniškais elementais – pakankamai nacionalinius ir drauge ne per daug neįprastus Vakarų pasaulyje. 2014 metais „Vanity Fair“ pripažino ponią Peng geriausiai besirengiančia pasaulio moterimi. Ji moka dėvėti ir vakarietiškus, ir tradicinius kostiumus. Antai priėmime Nyderlandų karaliaus rūmuose Kinijos vadovai sužavėjo nacionaliniais apdarais, o per pastarąjį vizitą Ispanijoje smulkutė (165 centimetrų ūgio) kinė nenusileido stilingajai karalienei Letiziai.