Jei vyras ir moteris santykius palaiko per atstumą, jų santuoka yra nebe pirma, o amžiaus skirtumas didelis, yra rizika, kad ryšys nebus toks tvirtas, kaip norėtųsi. Tačiau santykius visada norisi išsaugoti. Šeimos santykių psichologė Giedrė Gutautė-Klimienė sako, kad problemas galima išspręsti, jei šiek tiek pasistengsime.
Amžiaus skirtumas: svarbu stengtis suprasti esantįjį šalia
Amžiaus skirtumas tarp mylimųjų dabar vis rečiau stebina. Tačiau į šį niuansą nereikėtų numoti ranka, nes tai turi reikšmės santykiams, ypač jei amžiaus skirtumas yra didelis. Psichologė primena, kad kiekvieno žmogaus gyvenime yra tam tikrų augimo laikotarpių, vystymosi krypčių, poreikių, siekių.
„Kai amžiaus skirtumas didelis, poreikiai ir siekiai gali visiškai nesutapti. Galbūt yra momentų, kai jie yra tokie patys, bet vėliau vėl išsiskiria. Pavyzdžiui, gali nesutapti požiūris, kai vienas iš poros yra jaunas, todėl jam reikia daug aktyvios veiklos, o kitam norisi gyventi ramiau, nes jis savo aktyvų periodą jau praėjo. Kai tarp žmonių didelis amžiaus skirtumas, yra didelė tikimybė, kad siekiai ir norai labiau išsiskirs nei bendraamžių poros.“
Kai tarp žmonių didelis amžiaus skirtumas, yra didelė tikimybė, kad siekiai ir norai labiau išsiskirs nei bendraamžių poros.
Patarimas. Labai svarbu vienam į kitą įsiklausyti, stengtis suprasti artimo žmogaus situaciją. „Reikia bandyti suvokti, kad jaunesnis sutuoktinis turi vienokių, o vyresnis – kitokių poreikių. Skiriasi ne tik amžius, bet ir pasaulio suvokimas, įgyta patirtis. Skirtybės gali būti susijusios tiek su amžiumi, tiek su asmenybe. Būtina įsiklausyti ir išgirsti vienam kitą, kaip kiekvienam svarbu realizuoti save. Tačiau reikia ieškoti ir bendrų sąlyčio taškų, kurie galėtų jus jungti“, – pataria psichologė.
Santykiai per atstumą. Planuokite laiką kartu – tai išsaugos artimą ryšį
Atrodytų, jei myli, joks atstumas ir negandos nebaisios, tačiau psichologė verčia susimąstyti, nes santykiai per atstumą turi net didesnę grėsmę. „Juk žmonės kuria skirtingus gyvenimus, atskirai leidžia laiką“, – perspėja psichologė. Rizikuojama nutolti, sukurti kitus santykius. Dažnai būtent taip ir būna. Tai įvyksta, nes žmonėms trūksta artimo ryšio. Tada, aišku, iškyla didelė skyrybų rizika.
Patarimas. Norint išsaugoti santykius, labai svarbu susiplanuoti darbus taip, kad žmonės galėtų dažnai susitikti. „Bendravimas internetu, aišku, gerai, bet būtina palaikyti ir fizinį kontaktą: kaip galima dažniau matytis, kartu leisti laiką, pramogauti. Neužtenka vien pasikalbėti per „Skype‘ą“, kad artimas ryšys būtų pakankamai puoselėjamas“, – aiškina psichologė.
Svarbu aiškiai žinoti, kada susitiksite, tam tikra prasme net turėti tvarkaraštį. „Nėra gerai tik abstrakčiai pasakyti, kad tai įvyks kada nors, kai turėsite laiko. Numatykite konkrečią datą, nusipirkite bilietus, kad negalėtumėte atšaukti susitikimo. Juk ne tik žmona ir vyras vienas nuo kito atitolsta, bet ir vaikai.“
Šeima ir laikas, skirtas jai, turi būti prioritetas. Jeigu pagailėsite laiko ar pinigų, finansų gal ir turėsite daugiau, bet darnūs santykiai gali nutrūkti. „Ilgesys gali dingti, nes žmogus pripranta būti be savo antrosios pusės“, – susimąstyti verčia psichologė.
Jei tuokiatės ne pirmą kartą, turite išmokti priimti kitą šeimą
Tikriausiai rasti porą, kuri visą gyvenimą būtų kartu, dabar labai sudėtinga. Tuokdamiesi antrą ar trečią kartą kai kurie žmonės kaip tik būna padarę išvadas, paprasčiau moka spręsti kylančias tam tikras situacijas. „Kita vertus, jei žmonės turi skaudžios patirties, pavyzdžiui, patyrė išdavystę, gali jausti nepasitikėjimą“, – pasakoja psichologė.
Svarbu būtų atkreipti dėmesį ne tik į tai, kaip jaučiatės patys, bet ir į tai, kaip reaguoja vaikai. Juk nemaloni atmosfera tarp šeimos narių gali sugriauti net tvirčiausius poros ryšius. „Dažniausiai tokių šeimų vaikų santykiai su patėviu ar pamote būna komplikuoti. Procesas, kaip visus integruoti, yra sudėtingas. Net kurdami antrąją santuoką, žmonės tam ne visada skiria pakankamai dėmesio. Juk yra ne tik du vienas kitą mylintys žmonės, bet ir jų vaikai. Reikia suvokti, kad svarbu kurti ne tik tarpusavio ryšį, bet įtraukti ir vaikus, nes šeimą sudaro visi nariai. Beje, tą ryšį turi kurti suaugusysis, o ne vaikas.“
Patarimai
- Psichologė pataria pirmiausia suvokti savo jausmus (jei esate tėtis ar patėvis, mama ar pamotė) ir apie juos kalbėtis. Tačiau būtina kalbėti ir apie vaikų jausmus, nes jiems neretai yra sunku priimti svetimą suaugusįjį. Vaikai gali įvairiai reaguoti į pasikeitusią situaciją: priešintis, užsiverti savyje, specialiai elgtis priešingai, nei prašo suaugusieji. Todėl pora turi kartu nuspręsti, kaip padėti vaikams išgyventi šį pereinamąjį periodą.
- Asmeninį ryšį su vaikais kurti padės kartu leidžiamas laikas (būkite visi kartu, tik su savo mama / tėčiu, tik su patėviu / pamote). Dažnai patėvis ir pamotė kalba su vaiku per mamą ar tėtį, bet nekuria tiesioginio ryšio.