Sudėtingiausia plastinė operacija: kada ji būtina, o kada tik neapgalvota užgaida?

Plastikos chirurgas Rokas Bagdonas/Asmeninio archyvo nuotr.
Plastikos chirurgas Rokas Bagdonas/Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Plastikos chirurgai nosies operaciją (rinoplastika) drąsiai vadina sudėtingiausia. Ir tai – nieko stebėtino, nes nosis yra centrinėje veido dalyje, todėl net ir menkiausia asimetrija aiškiai matoma. Vieni šiai operacijai ryžtasi dėl grožio, kiti dėl sveikatos problemų, tačiau abiem atvejais paciento lūkesčiai turi sutapti su chirurginėmis galimybėmis, kurios per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje ir pasaulyje stipriai padidėjo.

Kokia nosis vadinama tobula?

Eidami gatve netikėtai sutikote ne taip jau seniai matytą bendrakursį, tačiau jo iš karto nepažinote? Taip gali būti ir todėl, kad jam atlikta nosies korekcija. Tik nebūtinai teisingai. Plastikos chirurgai mėgsta kartoti, kad gerai atlikta operacija yra ta, kuomet kiti nepastebi, jog žmogaus išvaizda aiškiai koreguota skalpeliu. Bet nevisi šios srities specialistai geba saugiai ir gerai atlikti nosies korekciją, todėl labai svarbu žinoti, kur kreiptis, kiek medikas yra patyręs ir kaip gerai susipažinęs su rinoplastika. Visgi, nosies plastinei operacijai lietuviai ryžtasi vis dažniau.

„Aš ir pats neretai matau, kad vieno ar kito žmogaus nosiai kažkas daryta. Bet taip neturėtų būti. Tam, kad užtikrinti kokybę, prieš operaciją pacientas iš visų pusių nufotografuojamas ir tam tikromis programomis atliekamos vizualizacijos, leidžiančios matyti pasikeitimus. Taip gydytojas ir pacientas labiau supranta vienas kitą – ko žmogus pageidauja ir kiek jo norai gali virsti realybe. Vis pajuokauju, kad nosis – ne malka, ko nori iš jos neišdroši, būtina atsižvelgti į žmogaus anatomiją bei garantuoti pagrindines nosies funkcijas, leidžiančias kvėpuoti ir užuosti. Vis išgirstu klausimą, kokią nosį plastikos chirurgai laiko tobula. Ir tai – tikrai ne smaila nosis, kaip daugelis mano. Svarbiausia – išlaikytos veido proporcijos”, – sako estetinės ir plastinės chirurgijos klinikos „Clinicus“ plastikos chirurgas Rokas Bagdonas.

Plastikos chirurgas pastebi, kad lietuvių nosys nėra mažos, bet ir ne tokios išraiškingos, kaip, pavyzdžiui, afroamerikiečių, kurie į grožio chirurgus kreipiasi norėdami džiaugtis europiečiams būdinga nosimi. Išsiskiria ir azijiečių nosys o, tarkime, didžioji dalis turkų vyrų ir moterų turi nemažą kuprelę, kurią pageidauja pašalinti. „Operuojant nosį labai svarbu užtikrinti nosies funkcijas, todėl dviejų, o kartais ir daugiau, valandų operacija vyksta kartu su ANG – ausų, nosies ir gerklės gydytoju, kad nosis ne tik dailiai atrodytų, bet ir būtų užtikrintos visos jos funkcijos. Operacija yra atliekama bendrinėje nejautroje (narkozė), kuri irgi labai patobulėjusi, todėl po jos pacientas atsibunda šviežia galva, gerai išsimiegojęs“.

Operaciją neretai tenka kartoti

Nosis sudaryta iš kelių rūšių audinių – kaulo, kremzlės, odos. Pasaulinė statistika rodo, kad maždaug 20-30 procentų pacientų tenka dar sykį gultis ant operacinio stalo pakartotinai nosies korekcijai. Keliolika metų kartą per savaitę nosies operacijas atliekantis plastikos chirurgas R.Bagdonas tikina, kad tai – normali praktika, tačiau reikia žinoti, kad norimą rezultatą pasiekti geriausiai pavyksta per pirmąjį kartą, nes kitus kartus operacijos sudėtingesnės, ilgesnis gijimas. „Antro karto mano praktikoje prireikia 10-15 procentų pacientų. Į kabinetą atvykusiems pacientams visada užduodu klausimą, ar jie, jeigu prireiktų, pasiryžę nosies operacijai dar sykį. Būtina kruopščiai išsiaiškinti, koks rezultatas tenkina, ar tikimasi šimtu procentų idealios nosies jau po pirmojo karto. Tikrai nemaža dalis atvykstančių nori neįmanomų išvaizdos pokyčių, neadekvačiai įsivaizduoja galutinį rezultatą, rodo Holivudo žvaigždžių nuotraukas ir prašo būtent tokios nosies ir ne kitaip – tokių pacientų geriau neoperuoti, nes į viską gyvenime reikia žiūrėti blaiviai. Paciento psichologinis stabilumas yra labai svarbus. Beje, ar žinojote, jog pasaulyje daugiausia nužudoma plastikos chirurgų būtent dėl blogai atliktos nosies operacijos?“ – nustebina.

Neseniai iš ISAP kongreso Majamyje grįžęs plastikos chirurgas, kuriame šį kartą didžiausias dėmesys buvo skiriamas inovacijoms ir pacientų saugumui, pasakoja, jog garsiausi pasaulio plastikos chirurgai nosį operuoja atviru būdu – šitaip išvengiama netikslumų. Tokią praktiką propaguoja ir R.Bagdonas: „Po tokios operacijos vos matomas randelis lieka nosies apačioje. Kartais tenka įdėmiai įsižiūrėti, kad tą randelį išties pamatytumei.”

Plastikos chirurgas Rokas Bagdonas/Asmeninio archyvo nuotr.
Plastikos chirurgas Rokas Bagdonas/Asmeninio archyvo nuotr.

Ne tik dėl grožio, bet ir dėl sveikatos

Iki aštuoniolikos metų nosies operacijos nerekomenduojamos, nebent ji būtina užtikrinti paciento sveikatą. Jeigu nepilnamečiai kreipiasi dėl estetinių sumetimų, jiems visada patariama luktelėti. „Būna, mama atveda dukrą ir sako: „Mergaitė negali į save žiūrėti veidrodyje, užsidaro kambaryje ir niekur nenori eiti iš namų, labai kompleksuoja dėl savo nosies“. Stengiuosi mergaitę perkalbėti, įrodau, kad ta jos nosytė nėra tokia negraži, kaip atrodo, ir, jeigu tik dar norės, pasiūlau sugrįžti, kai bus šiek tiek vyresnė. Išties yra žmonių, kurie negali mėgautis visaverčiu gyvenimu būtent dėl nosies išvaizdos – nesifotografuoja profiliu, nes turi didele kuprelę. Štai kiti turi trumpą ar deformuotą, tarsi suknežintą nosį. Tokiais atvejais atliekama rekonstrukcinė nosies operacija, kuomet operacijos metu panaudojami natūralūs audiniai iš pačios nosies pertvaros, ausies ir šonkaulių kremzlės. Anksčiau pasaulyje buvo įprasta naudoti dirbtinius nosies implantus – nugarėles, kurie neretai sukeldavo nemažai komplikacijų, – patirtimi dalinasi plastikos chirurgas R.Bagdonas. – Jeigu pacientas turi tikrai labai didelę nosį ir pareiškia norintis smulkios nosytės, visada paaiškinu, kad yra tam tikros ribos. Kartais nuo operacijos ir visai atkalbu. Ateina pacienčių, turinčių minimalią kuprelę, bet vis tiek nori ją pašalinti. Yra atvejų, kai neverta to daryti. Operacija nėra lengva, galimos traumos, o didelio efekto nebus matyti. Kartais tiesiog užtenka pakoreguoti nosies galą. Plastikos chirurgas turi matyti visas galimybes. Atvyksta ir labai gražių merginų, bet vos joms įžengus į kabinetą matau, dėl ko kreipsis – stambios nosies nepastebėti neįmanoma. Tokiais atvejais operacijas pateisinu, bet prisiminkime dainininką Michaelą Jacksoną. Šis scenos dievaitis irgi norėjo europietiškos, smulkios nosytės, bet kas iš to gavosi? Nors M.Jacksoną anuomet operavo garsiausi pasaulio plastikos chirurgai, finale jo nosis atrodė apgailėtinai“, – visiems puikiai žinomą pavyzdį pateikia R.Bagdonas.

Nors antrai pagal populiarumą plastinei operacijai dažniau ryžtasi moterys, vyrų irgi kreipiasi ne tiek jau mažai. „Žmonos ima ir pasako: „Eik pas gydytoją ir susitvarkyk tą savo kreivą nosį“ (juokiasi). Kaip ten bebūtų, moterų apsilanko daugiau, o 40 procentų pacientų kreipiasi dėl su nosimi susijusių sveikatos problemų – trauminių ir įgimtų nosies pertvaros defektų, dėl sutrikusio kvėpavimo. Likusieji – dėl estetikos.“

Rinoplastikos pagalba, operuojant nosies pertvarą, gydomos ne tik kvėpavimo problemos, bet ir knarkimas bei nuolat kankinanti sloga.

Galutinis rezultatas matomas po metų

Gijimo metu vyksta randėjimo procesas, kurio metu nosis gali šiek tiek nukrypti į šoną. Jeigu buvo laužomi nosies kauliukai, koreguojama pertvara, nosis kelias dienas užkišama tamponais – ant veido atsiranda mėlynės, pati nosis irgi patinsta, kartais akyse susidaro kraujosruvos, kurios po kelių parų praeina. „Būtina nusiteikti, kad pirmos dienos po operacijos nebūna malonios. Tačiau jau po kelių dienų patinimas mažėja ir gyvenimas iš karto nusidažo šviesesnėmis spalvomis. Tiesa, savaitę reikia vaikščioti su specialiu nosies įtvaru. Po savaitės pašalinami siūlai, o po kokių dešimties dienų pacientas jau pakankamai neblogai atrodo. Į darbą rekomenduojama grįžti po dviejų savaičių, bet privalu saugotis: aktyviai nesportuoti, nesusižeisti, – pasakoja plastikos chirurgas R.Bagdonas. – Jeigu buvo operuojamas tik nosies galas, pooperacinis laikotarpis yra gerokai lengvesnis, o pacientas jau po keturių dienų gali atrodyti tikrai neblogai. Gijimo procesas visiems skirtingas, tačiau tam, kad sumažinti diskomfortą yra skiriami nuskausminamieji vaistai, lengvinantys nemalonius pojūčius. Galutinis nosies vaizdas pradeda ryškėti po pusmečio, tačiau vertinti, kaip pavyko, vertėtų po metų ar net pusantrų, mat operacijos metu keičiant nosies karkasą šis keičiasi palaipsniui.“