Sudužus lėktuvui prie Maskvos žuvo 10 žmonių: tarp jų – Jevgenijus Prigožinas
Rusijos Tverės srityje, į šiaurę nuo Maskvos, sudužus privačiam lėktuvui žuvo 10 žmonių. Pranešama, kad juo skrido neseniai prieš Kremlių maištą surengęs privačios karinės kompanijos „Wagner“ lyderis Jevgenijus Prigožinas ir jo dešinioji ranka Dmitrijus Utkinas. Po nepavykusio maišto J.Prigožinas nebuvo nubaustas, jam nurodyta pasitraukti į Baltarusiją, tačiau užsienio apžvalgininkai neabejojo, kad Rusijos lyderis Vladimiras Putinas jam neatleis.
Rusija patvirtino, kad sudužusiame lėktuve buvo J.Prigožinas ir „Wagner“ vadas D.Utkinas.
Federalinė oro transporto agentūra paskelbė sudužusio lėktuvo keleivių sąrašą. Pranešama, kad be J.Prigožino ir D.Utkino lėktuve buvo Sergejus Propustinas, Jevgenijus Makarianas, Aleksandras Totminas, Valerijus Čekalovas, Nikolajus Matusejevas bei trys įgulos nariai – pilotas Aleksejus Levšinas, antrasis pilotas Rustamas Karimovas, skrydžio palydovė Kristina Raspopova.
Kiek anksčiau grupės lyderio žutį patvirtino su „Wagner“ grupuote susijęs „Telegram“ kanalas „Grey Zone“.
„Jevgenijus Viktorovičius Prigožinas, „Wagner Group“ vadovas, Rusijos didvyris, tikras Tėvynės patriotas, žuvo dėl Rusijos išdavikų veiksmų. Bet net ir pragare jis bus geriausias! Šlovė Rusijai!“ – paskelbta kanale.
Vienas iš oficialių „Wagner“ kanalų „Telegram“ platformoje paskelbė nuotrauką, kurioje, kaip tvirtinama, matyti pėdsakai, panašūs į skyles nuo priešlėktuvinių raketų smūgių.
Su „Wagner“ susijęs „Telegram“ kanalas „Grey Zone“ skelbia, kad, preliminariais duomenimis, lėktuvas buvo numuštas raketos.
Lėktuvas „sudegė“ nuo smūgio, išbuvęs ore maždaug pusvalandį, pranešė TASS. Vėliau pranešta, kad rasti jau 8 kūnai.
Antrasis J.Prigožinui priklausantis lėktuvas, pakilęs iš Maskvos, apskriejo virš sostinės ir, pagal vieną informaciją nusileido Vnukovo oro uoste, pagal kitą – Ostafjevo.
Rusijos naujienų portalas „Fontanka“ pranešė, kad neatskleidžiami šaltiniai patvirtino jog sudužusiame lėktuve buvo verslininkas J.Prigožinas. Taip pat, „Fontankos“ šaltinių teigimu, lėktuve dar buvo kiti privačios karinės grupuotės „Wagner“ vadai.
Kaip skelbia Ukrainos naujienų agentūra „Unian“, remdamasi „Telegram“ kanalu „Baza“, sudužo lėktuvas „Embraer ERG 135“, kurio registracijos numeris RA-02795, priklausantis J.Prigožinui. Jis, pakeliui iš Maskvos į Sankt Peterburgą, gabeno septynis keleivius ir tris įgulos narius.
Rusijos agentūra TASS praneša, kad Federalinė oro transporto agentūra pradėjo tyrimą dėl avarijos.
„Dėl šiąnakt Tverės srityje įvykusios lėktuvo „Embraer“ katastrofos pradėtas tyrimas. Pagal keleivių sąrašą tarp jų yra Jevgenijaus Prigožino vardas ir pavardė“, – pažymėjo departamentas.
Pranešama, kad lėktuvas turėjo numerį RA-02795. Lėktuvui JAV sankcijos taikomos nuo 2019 metų dėl ryšio su J.Prigožinu, skelbia „The Guardian“. Buvo pranešta, kad „Wagner“ vadovas naudojosi lėktuvu, taip pat netrukus po nepavykusio maišto, kai lėktuvas birželio 27-osios rytą išskrido iš Sankt Peterburgo į Baltarusiją.
Pranešama, kad tuo pat metu skrido ir antras J.Prigožino kompanijai priklausantis lėktuvas „Embraer 600“. Jis skrido į Maskvą iš Sankt Peterburgo ir nusileido netoli Maskvos esančiame Ostafjevo verslo aviacijos oro uoste. Kol kas nėra informacijos apie tai, kas buvo lėktuve. Keliuose „Telegram“ kanaluose spėliojama, kad J.Prigožino galėjo nebūti sudužusiame lėktuve ir jis keliavo antruoju lėktuvu. Esą jis ne kartą taip elgėsi, kai užsiregistruodavo į vieną lėktuvą, bet skrisdavo kitu.
„Telegram“ kanalas „Baza“ praneša, kad beveik visi žuvusieji buvo smarkiai apdegę, todėl norint nustatyti jų tapatybę greičiausiai reikės atlikti DNR ekspertizę,
Kanalo duomenimis, vienai iš aukų esą buvo nuplėšta galva, o kitai smarkiai sutraiškytas veidas.
Ši informacija nėra patvirtinta.
Žuvo ir D.Utkinas
Vienas iš oficialių „Wagner“ „Telegram“ kanalų pranešė, kad lėktuve buvo ir Dmitrijus Utkinas, pravarde Wagneris, Rusijos armijos karininkas, tarnavęs specialiųjų pajėgų karininku GRU, kur turėjo pulkininko leitenanto laipsnį. Teigiama, kad jis vienas „Wagner“ grupės įkūrėjų. D.Utkinas yra gavęs keturis Rusijos drąsos ordinus.
Rusijos žurnalistas Andrejus Zacharovas rašo, kad šiandien J.Prigožinas iš tiesų atskrido į Rusiją iš Afrikos (neseniai jis iš ten įrašė kreipimąsi), o kartu su juo buvo visas „Wagner“ štabas.
„Bus stebuklas, jei jis skrido kitu lėktuvu“, – teigia A.Zacharovo šaltiniai.
Nepavykęs maištas
Portalo „The Moscow“ times šaltinis Rusijos vyriausybėje įsitikinęs, kad tai, kas įvyko ir kur nukrito J.Prigožino lėktuvas, nėra nelaimingas atsitikimas, o greičiausiai simbolinė bausmė už maždaug prieš du mėnesius surengtą „Wagner“ maištą.
„Netoli prezidento rezidencijos Valdajuje stovi keturi S-300 divizionai, kurie saugo dangų virš rezidencijos. Birželio 24 d. surengtas žygis į Maskvą, po dviejų mėnesių, rugpjūčio 23 d., – dvi raketos. Visa tai turi prasmę. Lėktuvas nukrito tiesiog už 50 kilometrų nuo rezidencijos“, – sakė šaltinis.
Birželio 23 dieną J.Prigožino samdiniai įžengė į Rostovą prie Dono Rusijos pietuose, nepaleidę nė vieno šūvio užėmė karinį štabą ir priartėjo prie Rusijos sostinės per mažiau nei 200 kilometrų.
J.Prigožinas pareiškė, kad rengia „teisingumo žygį“, kurio tikslas – nušalinti gynybos ministrą Sergejų Šoigu ir kariuomenės generalinio štabo viršininką generolą Valerijų Gerasimovą, reikalavusius, kad „Wagner“ kariai pasirašytų sutartis su Gynybos ministerija.
„Wagner“ kovotojai nesulaukė didelio pasipriešinimo ir numušė mažiausiai šešis karinius sraigtasparnius ir vadavietės lėktuvą, žuvo mažiausiai 10 karių. Kai buvo sudarytas susitarimas, „Wagner“ bosas įsakė savo kariams grįžti į stovyklas.
Nepraėjus nė parai J.Prigožinas apgręžė savo pajėgas, judėjusias Maskvos link, ir susitarė su Kremliumi dėl pasitraukimo į Baltarusiją.
J.Prigožinas paskutinį kartą buvo matytas pirmadienio vaizdo įraše, kuris, atrodo, buvo nufilmuotas Afrikoje.
Užsienio apžvalgininkai skelbė, kad J.Prigožinas, nors Kremlius jo iš karto ir nenubaudė, tapo taikiniu, kurio dienos suskaičiuotos.
Kas galėjo nutikti lėktuvui?
BBC Rusijos tarnybos karinis apžvalgininkas Ilja Abiševas mano, kad, sprendžiant iš filmuotos medžiagos, lėktuvas buvo nevaldomas. Jo nuomone, taip lėktuvas krenta tik tuo atveju, jei visiškai ir staiga sunaikinamos pagrindinės valdymo sistemos.
Pavelas Aksionovas, karinis ekspertas, pažymi, kad, sprendžiant iš skrydžio trajektorijos, lėktuvas įjungė atsakiklį (prietaisą, leidžiantį sekti maršrutą) jau ore.
„Šernevo kaimo rajone atsakiklis nustojo siųsti signalą. Tuo metu orlaivis toliau didino aukštį – atsakiklis išsijungė skrydžio metu, nes trajektorija nerodo žemėjimo. Tai reiškia, kad įrenginys arba išsijungė, arba nustojo veikti dėl kokių nors kitų priežasčių, tačiau tai įvyko ore“, – rašė P.Aksionovas.
Karinis ekspertas Jurijus Fiodorovas sakė, kad, jo nuomone, lėktuve įvyko sprogimas. „Jei jį numušė priešlėktuvinės gynybos raketa, vaizdo įraše matytųsi dūmų pėdsakas, aš to pėdsako dar nemačiau. Nebent liudininkai matė raketos pakilimą ir pėdsaką, priešlėktuvinės gynybos versija kelia abejonių. Jei ji taip krenta, lėktuve galėjo įvykti sprogimas arba tai, ką galima pavadinti teroristiniu išpuoliu“, – sakė J.Fiodorovas.
Telegram“ kanalas „Mash“ rašo, kad prieš lėktuvui nukrentant Tverės srityje liudininkai išgirdo du stiprius sprogimus. Po to esą nukrito lėktuvo sparnas ir stabilizatorius.
Viena iš katastrofos versijų – teroristinis išpuolis lėktuve, teigia „Telegram“ kanalas.
V.Putinas tuo metu teikė apdovanojimus
J.Prigožino lėktuvas sudužo simbolinę dieną – praėjus lygiai dviems mėnesiams nuo jo nepavykusio žygio į Maskvą. Tuo metu, kai J.Prigožinui priklausęs lėktuvas sudužo, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas teikė valstybinius apdovanojimus Rusijos karo prieš Ukrainą dalyviams.
Pasak Rusijos valstybinės naujienų agentūros TASS, apdovanojimų ceremonija vyks Kursko srities Ponyrio gyvenvietėje.
Rusijos vadovas taip pat pasveikino šventės svečius su 80-osiomis pergalės Kursko kautynėse metinėmis.