Sukulentai – idealūs augalai nerūpestingiems šeimininkams
Garsus prancūzų botanikas ir vertikaliojo apželdinimo specialistas Patrickas Blancas teigia, kad sukulentai yra vieni universaliausių ir lengviausiai komponuojamų augalų. „Jie lyg chameleonai. Nuostabiai įsilieja į bet kurią aplinką ir atskleidžia naują savo veidą“, – sako augalų žinovas.
Kokie augalai vadinami sukulentais? Išskirtinė jų savybė – gebėjimas ilgą laiką savo audiniuose išlaikyti vandens atsargas. Pasaulyje yra apie 10 tūkst. sukulentų rūšių. Jų rasime, ko gero, visų augalų mylėtojų gėlynuose ir namuose.
Vis dėlto natūralios jų augimvietės plyti Pietų Amerikoje, Pietų Afrikoje, taip pat Arabijos pusiasalyje, Madagaskare. Nors žodis „sukulentas“ skamba šiuolaikiškai, o šių augalų mylėtojai kolekcijoms dairosi kuo egzotiškesnių pavyzdžių, kai kurių rūšių augalai jau puošė mūsų prosenelių palanges ir stalus.
Pavyzdžiui, vadinamasis pinigų medis yra kiekvienam žinomi ir liaudies medicinos žinovų vertinami alavijai, kalankės. Sukulentais vadinami ir visi kaktusai. Kaip sako jų gerbėjai: „Kiekvienas kaktusas yra sukulentas, bet ne kiekvienas sukulentas yra kaktusas.“
Taip pat skaitykite: Magiškos augalų galios: pritraukia pinigus, gerina intymų gyvenimą, harmonizuoja santykius
Nepretenzingi augalai
Sukulentai – vieni populiariausių kambarinių augalų pasaulyje. Jų gerbėjai buriasi į mylėtojų klubus, apie šiuos augalus diskutuoja forumuose, svetainėse, rengia parodas, aukcionus, mainų akcijas ir pan. „Pinterest“ ir kituose populiariuose socialiniuose tinkluose sukulentai taip pat karaliauja.
Galima išvysti daugybę išradingų idėjų, kaip įdomiai namuose įkurdinti savo sukulentų kolekcijas, kaip iš jų sukurti žavias kompozicijas ne tik vazonuose ar lauko alpinariumuose. Ar žinojote, kad tam tikrų rūšių žemaūgiais sukulentais galima apželdinti stogus ar įgyvendinti vertikaliosios augalininkystės idėjas?
Kodėl sukulentai tokie mylimi? Bene pati svarbiausia priežastis ta, kad juos nesudėtinga prižiūrėti. Sukulentai ramiai gyvena savo lėtą žaliąjį gyvenimą ir iš šeimininkų reikalauja tik šiek tiek dėmesio. Prižiūrėti šiuos augalus gali net tos, kurioms floros pasaulis – tamsus miškas. Augalų specialistai juokauja, kad sukulentai labiau mėgsta nerūpestingus šeimininkus nei pernelyg uolius.
Jei netyčia pamiršite turintys žaliąjį augintinį, sukulentas jūsų nedėmesingumą gan lengvai ištvers – savosios porcijos vandens jis gali kantriai laukti kad ir visą mėnesį. Tačiau, jei būsite pernelyg rūpestingi, įkyrėsite jam dažnu dėmesiu ir vis laistysite, augalui stipriai pakenksite. Nuolat drėgna žemė daugeliui sukulentų – tikra pražūtis.
Dar viena priežastis, kodėl sukulentai mylimi, – egzotiški augalai dera bet kokiame interjere. Juos galite įkurdinti biure, ištaigingoje svetainėje ar romantiškoje lauko verandoje. Svarbiausia, įsigyti tinkamą sukulentų rūšį, juolab kad rinktis tikrai yra iš ko.
Valo ir gaivina orą
Natūraliai gamtoje augantiems sukulentams likimas pagailėjo palankių sąlygų – jie veši ten, kur daugelis augalų žūtų akimirksniu. Dieną kaitinami dykumų saulės, naktį šaldomi žvarbaus oro, dažnai negavę pakankamai vandens, šie augalai taupiai naudoja turimus išteklius.
Sukulentai išsiskiria neįprasta medžiagų apykaita – daugelio jų kvėpavimo poros atsiveria tik naktį, kad prisisotintų anglies dvideginio. Taip sulaikydami kvėpavimą augalai praranda mažiau drėgmės karščiausiu paros metu. Būtent dėl šios priežasties sukulentus dera auginti miegamajame – naktį jie puikiai valo ir gaivina orą.
Taip pat skaitykite: Nuodingi kambariniai augalai: sužinokite, kaip apsisaugoti
Sukulentų priežiūros ABC
- Kad sukulentai gerai augtų, jiems ypač svarbi šviesa. Tad namuose juos įkurdinkite pietų ar pietryčių pusėje ant palangės arba netoli jos.
- Dar vienas nepaprastai svarbus dalykas, kurį turėtų žinoti kiekvienas sukulentų augintojas, – šie augalai nemėgsta drėgmės pertekliaus. Dėl to kai kurie jautresni žalieji draugai gali žūti vos per kelias dienas.
- Be abejo, laistymo ypatumais reikėtų pasidomėti įsigijus konkrečios rūšies sukulentą. Tarkim, dideliam alavijui vandens reikės gerokai daugiau nei mažyčiui litopui. Jei knieti uoliai rūpintis augalu, karštomis vasaros dienomis nupurkškite jį drungnu vandeniu.
- Kai kurie sukulentai primena medžius (pavyzdžiui, storalapis ar portulakarija). Todėl, jei norite, kad augalas gražiai atrodytų, jį reikia reguliariai genėti.
- Apie sukulentų tręšimą galite išgirsti daugybę skirtingų teorijų. Kai kurie augintojai sako, kad tręšti jų išvis nereikia. Vis dėlto daugelis pataria žaliąjį draugą patręšti, bet tik augimo metu ir būtent kaktusams bei sukulentams skirtomis trąšomis.
- Sukulentai – kantrūs augalai. Jie puikiai prisitaiko gyventi nedidelėse erdvėse. Tačiau persodinti juos kas kelerius metus vis dėlto būtina. Labai svarbu, kad vazonėlyje būtų geras drenažas.
- Pasak botanikų, sukulentams labiausiai patinka puri ir laidi žemė. Ją ruoškite iš vienos dalies velėninės, vienos dalies lapinės žemės, vienos dalies molio ir trijų dalių smėlio. Jei pirksite jau paruoštą substratą, rinkitės skirtą kaktusams.
- Vasaroti sukulentai mėgsta lauke. Taigi atšilus orams juos galite drąsiai išgabenti į balkoną ar kiemą. Jeigu augalas nuolat gyveno namie, prie naujų sąlygų jį pratinkite palaipsniui, pirmomis dienomis nepalikite visą dieną kepti saulėje. Derėtų pasirūpinti, kad lietingomis dienomis augalai negautų per daug drėgmės, o kai labai karšta, neperkeptų saulėje. Daugeliui sukulentų itin pavojingas drėgmės ir kaitrios saulės derinys. Taigi tokiu oru juos derėtų pridengti arba įnešti į patalpą.
- Sukulentai nuostabiai papuošia ir alpinariumus. Daugelio nuostabai, kai kurios jų rūšys gali žiemoti lauke ir pakęsti net 30laipsnių pagal Celcijų šaltį. Pasak botanikų, bene atspariausi šalčiui yra opuncijų šeimos augalai. Tačiau yra viena sąlyga – šaltis šių augalų nepakerta tik tada, kai yra stabiliai sausa.
- Drėgnos lietuviškos žiemos, kai šaltį staiga pakeičia atlydys ir, atvirkščiai, sukulentams nepatinka. Juos reikėtų apšiltinti, kad galėtų saugiai peržiemoti. Vis dėlto paprasčiausia į alpinariumą sukulentus įsodinti vazonuose ir, pasibaigus šiltajam sezonui, sunešti žiemoti į vėsias patalpas. Puikiai tiks įstiklintas balkonas, veranda ar pan.
Taip pat skaitykite: Nereiklūs kambariniai augalai: ir gražu, ir naudinga
Kokių sukulentų būna
Kaip minėjome, sukulentų rūšių pasaulyje yra devynios galybės. Norint visas jas išvardyti, prireiktų storiausio katalogo. Vis dėlto sukulentai yra klasifikuojami į tam tikras didesnes grupes.
Lapiniai sukulentai kaupia vandens atsargas storuose, sultinguose lapuose. Šiai grupei priklauso įvairių rūšių agavos, storalapiai, alavijai, kalankės, litopai ir kt. Augalai yra gana seniai paplitę ir gerai žinomi mūsų kraštuose.
Stiebiniai sukulentai savo stiebą naudoja kaip vandens kaupyklas. Būtent todėl jie paprastai būna stori ir mėsingi. Šiai grupei priklauso stapelijos, tukviai, daugelis kaktusų. Sakoma, kad šiai grupei priklauso daugiau nei 2 000 sukulentų rūšių. Kai kurie augalų tyrinėtojai tikina, kad šis skaičius yra daug didesnis.
Šakniniai sukulentai drėgmę saugo po žeme. Jie yra kilę iš karpažolių šeimos, apimančios net 7 500 rūšių augalų. Žinoma, ne visi karpažoliniai augalai yra sukulentai – pastariesiems priskiriama apie 650 rūšių. Beje, sukulentinių karpažolių būna įvairiausių dydžių ir formų, tarp jų esama ir spygliuočių. Būtent dėl to jos gana dažnai painiojamos su kaktusais.