Sulfitai: ar reikia jų bijoti?
Dažnai ant maisto pakuočių galima pamatyti įspėjamąjį užrašą „Yra sulfitų“. Kodėl jų dedama į maisto produktus ir kam reikėtų vengti šių maisto priedų?
Anot Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistų, sulfitų (tikslus pavadinimas – sieros dioksidas ir sulfitai) į maisto produktus dedama tam, kad jie ilgiau išsilaikytų, negestų, išsaugotų spalvą, aromatą ir pan. Sieros dioksidas ir sulfitai slopina bakterijų dauginimąsi. Jų dedama į vyną, kad pagerintų skonio savybes, neleistų vykti polifenolių oksidacijai, todėl pailgina vartojimo terminą. Sulfitų dedama beveik į visus vynus, gaminamus pramoniniu būdu. Beje, daugiau būna baltajame ir saldžiame vyne. Raudonajame sulfitų kiekis mažesnis, nes jame daugiau natūralių antioksidantų.
Taigi populiariai tariant, sulfitai yra konservantai ir antioksidantai, kurie žymimi: E220 (sieros dioksidas), E221 (natrio sulfitas), E222 (natrio bisulfitas), E223 (natrio metabisulfitas), E224 (kalio metabisulfitas), E226 (kalcio sulfitas), E227 (kalcio bisulfitas), E228 (kalio bisulfitas).
Kadangi sulfitai priskiriami alergenų grupei, reikalaujama, kad pakuotėse būtų nurodyta, jog produkte yra šių maisto priedų.
Kur yra ir koks poveikis
Sieros dioksidą ir sulfitus kaip maisto priedus leidžiama naudoti vėžiagyvių ir moliuskų, džiovintų pomidorų, grybų ir vaisių, grūdinių, konditerijos gaminių gamyboje. Taip pat gaminant alų, vyną, sidrą ir midų. Sulfitų (E220–227) yra konservuose, aliejuje, vyne, jūros gėrybių patiekaluose, jais gali būti apdorojami švieži vaisiai ir daržovės.
Tačiau kai kuriuose produktuose sulfitų gali būti randama natūraliai. Ypač vynuogėse, krevetėse, abrikosuose, apelsinų sultyse, žirniuose, česnakuose, svogūnuose ir daugelyje kitų augalinių produktų. Natūraliai maiste esantis sulfitų kiekis yra nedidelis ir nereikia baimintis, kad sukels alergiją. Kai šių maisto priedų į produktus dedama papildomai, jų kiekis būna didesnis, todėl alergiškiems žmonėms gali atsirasti sveikatos sutrikimų: atsirasti niežulys, bėrimas, dusulys, nosies gleivinės paburkimas ir kt. Tad sulfitų patariama vengti bronchine astma sergantiems asmenims, taip pat žmonėms, kurie yra jautrūs šiems maisto priedams.
! Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto duomenimis, visų maisto produktų, kuriuose yra daugiau kaip 10 mg/kg arba 10 mg/l sieros dioksido arba sulfitų (žymimas SO2), etiketėse turi būti nurodyta, kad yra sulfitų. Mažesnė sulfitų koncentracija, pasak specialistų, maiste nesukelia sveikatos sutrikimų net ir alergiškiems žmonėms.
Naudota Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto informacija