Supertrąšos iš dilgėlių ir mielių: pasigaminkite jų gėlėms ir daržo kultūroms

Jurginai. / Fotolia nuotr.
Jurginai. / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-07-27 14:06
AA

Daugybė gėlininkų žino, kad pradėjus tręšti mėgiamas gėles cheminėmis trąšomis, ilgainiui jos darosi lepesnės, ne tokios atsparios temperatūrų pokyčiams, o ir trąšų reikia nuolat, jos nemažai kainuoja, jų padauginus gėles galima ir pražudyti. Tokių problemų nesukelia natūralios trąšos.

Jų galite pasigaminti patys, nekainuos brangiai, o ir perdozuoti beveik neįmanoma.

Gėlėms trąšos labiausiai reikalingos spartesniam augimui, žiedo formavimui ir ilgesniam žydėjimui. Tinklalapis daržininkams ir sodininkams ogorod.ru siūlo trąšoms naudoti augalus, kuriuos vadiname piktžolėmis ir be gailesčio rauname.

Vadinamosios žaliosios trąšos darže padeda pagerinti auginamų daržovių derlingumą bei prisideda prie bendro dirvos gerinimo. Jos gali pasitarnauti ir kaip puiki trąšą žydinčioms gėlėms. Tokiomis trąšomis gali tapti dilgėlės, kitos piktžolės bei mielės. Pasiaiškinkime išsamiau.

Dilgėlės

Mielėms tirpstant vandenyje susidaro junginiai, padedantys augalams formuoti šaknų sistemą bei padedantys augalui įsisavinti vitaminus.

Dilgėlių sudėtyje yra tokių cheminių elementų kaip kalis (34 proc.), kalcis (37 proc.), magnis (6 proc.), vitaminų A, B, E, K, organinių rūgščių, taninų, fitocidų ir kt. Kalis, kalcis ir magnis būtini visų rūšių augalams, kad jie gerai vystytųsi.

Be to, šiuos elementus žalieji augintiniai labai gerai įsisavina. Dilgėlių lapuose esantis vitaminas K dalyvauja svarbiame fotosintezės procese ir didina augalo imunitetą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip įveikti įkyrų augalą – dirvinį asiūklį?

Kiti elementai maitina augalą, pagerina jo augimą (tai ypač aktualu, kai, pavyzdžiui, norime pagreitinti jurgino augimą bei sužydėjimą) ir sustiprina, pailgina žydėjimą.

Iš dilgėlių daromi nuovirai, tiksliau raugai. Į juos neretai dar dedami papildomi ingredientai poveikiui pastiprinti. Egzistuoja nemažai dilgėlių raugų receptų, mes siūlome išbandyti patį populiariausią, paprastą ir laiko patikrintą klasikinį variantą.

Dilgėlių raugo receptas

Dilgėlių kotai ir lapai, ant kurių dar nepasirodė sėklos, susmulkinami ir sudedami į plastikinį indą. Žalioji masė turi užpildyti daugiau nei pusę indo. Metalinio kibiro geriau nenaudokite, nes dilgėlės gali pradėti reaguoti su metalu, ir daugybė naudingų elementų tiesiog suirs.

Tada į plastmasinę talpą supilkite šiltą (ar verdantį) vandenį, uždenkite dangčiu ir palikite stovėti 14 dienų. Kasdien pamaišykite.

Jeigu indą paliksite saulėje, rūgimo procesas bus trumpesnis. Jeigu norite pagreitinti procesą, galite pridėti mielių. Pradėjusios rūgti dilgėlės skleidžia labai nemalonų kvapą. Jį gali panaikinti valerijono šaknis.

Kai pasibaigs rūgimo procesas, nuoviras taps tamsus ir nustos putoti. Gautą trąšą skieskite vandeniu 1:10 ir tręškite augalus.

Kiti nuovirai su dilgėlėmis

Pavasarinės dilgėlės / Thomas Dahms, Flickr.com

Trąšoms paruošti galima naudoti ir kitus augalus, ne tik dilgėles. Galima naudoti taukes, dilgėlių nuovirą praturtins varnalėša, pienės (naudokite augalą iki sėklų susiformavimo), kietis, kraujažolė, varputis, šalpusnis, ramunėlės ir kt.

TAIP PAT SKAITYKITE: Instrukcija: kaip sukurti terariumą augalams ir jį prižiūrėti

Įvairūs augalai puikiai vienas kitą papildo ir kartu sukuria polivitaminines trąšas, turinčias visus reikiamus gėlėms ir daržovėms elementus. O jeigu dar pridėtumėte medžio pelenų, tai tokioms natūralioms ir universalioms trąšoms jūs nerasite lygių varžovų.

  • Dėmesio! Žalių trąšų gamybai geriau nenaudoti tokių nuodingų augalų kaip dirvinis vijoklis.

Dilgėlių nuoviru augalus galite laistyti 1–2 kartus per savaitę, kai apsiniaukę, po lietaus ar laistymo metu. Taip pat dilgėlių nuoviru galima purkšti gėlių lapus, tą darykite kartą per mėnesį.

Mielės

Mielėmis galima maitinti visų rūšių sodo, daržo ir gėlyno augalus. Šioje pilkoje, labai neišvaizdžioje masėje glūdi dideli kiekiai naudingų medžiagų, mineralų ir vitaminų. Šios „gyvos“ trąšos visiškai nepavojingos žmogui ir augalams, o padeda susilaukti didelio, sveiko ir kvapniai žydinčio derliaus.

Mielių sudėtyje esantys grybai pagreitina organinių junginių skaidymąsi, teigiamai veikia dirvos mikroflorą ir saugo augalus nuo ligų bei kenkėjų. Mielėse yra taip reikalingų augimui ir vystymuisi baltymų, angliavandenių, mikroelementų, mineralų ir B grupės vitaminų. Visa tai labai padidina sodinukų šansus išgyventi pačiose nepalankiausiose sąlygose. Mielėms tirpstant vandenyje susidaro junginiai, padedantys augalams formuoti šaknų sistemą bei padedantys augalui įsisavinti vitaminus, reikalingus jo vystymuisi bei atsistatymui.

Ką galima tręšti mielėmis?

  • Kambarines ir lauko gėles,
  • Sodo ir daržo kultūras,
  • Dekoratyvinius uogų krūmus ir kt.

Mielių grybeliai yra gyvybingi organizmai ir, priešingai nei kitos trąšos, juos krituliai taip greitai iš dirvos neišplauna. Taip pat mielių grybeliai lengvai pakelia temperatūrų svyravimus, spaudimą ir purenimą. Vienintelis šių mikroorganizmų priešas – agresyvios bakterijos, kurios gali slopinti jų augimą.

Egzistuoja apie 1000 mielių rūšių. Gėlių tręšimui geriausiai naudoti tas, kurios tinka duonai kepti. Būtent jos yra geras augimo stimuliatorius, savyje turi visas medžiagas, reikiamas augalui ir gali būti taikomos kaip universalios trąšos.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pirmoji pagalba įgėlus bitei ir prasidėjus alerginei reakcijai. Specialistės patarimai

Trąšų iš mielių receptai:

  • 200 g kepimo mielių ištirpinkite 1 l šilto vandens ir leiskite pastovėti keletą valandų. Gautą mišinį supilkite į 10 l vandens ir laistykite gėles.
  • Paimkite 100 g šviežių mielių ir praskieskite 10 l šilto vandens. Leiskite tirpalui pastovėti visą parą, o tada laistykite.
  • 10 g mielių praskieskite 10 l šilto vandens ir pridėkite 2 šaukštus cukraus. Palikite pastovėti 2–3 valandas, tada tirpalą praskieskite vandeniu santykiu 1:5.
  • Geriausias gėlių trąšų receptas: į indą dėkite 10 g sausų mielių, 2 šaukštus cukraus, 2 g askorbo rūgšties ir viską užpilkite 10 l vandens. Leiskite tirpalui pastovėti porą valandų ir liekite juo kambarines ir lauko gėles.

Jeigu neturite namuose mielių – ne bėda. Puikiausiu trąšų komponentu gali tapti duonos kriaukšlelė, džiūvėsiai, bulvių lapai, apyniai. 200–250 g tokių liekanų užpilkite 1 l vandens ir po valandos jūs jau turite trąšas su mielėmis. Skieskite gautą mišinį vandeniu 1:10 ir laistykite gėles.