Sutaupyti įmanoma, tik reikia žinoti, kaip tai daryti
Taupyti ar leisti? Tai yra klausimas, kuris kyla daugeliui. Klaidą daro tie, kurie vos sukaupę kokią nors sumą iškart ją išleidžia. Tačiau sutaupyti išties galima, net jei uždirbate nedaug.
Auksinė taisyklė – planuoti. Turbūt daugelis ne kartą pastebėjo, kad pinigai turi neįtikėtiną savybę dingti visai nepastebėti. Tačiau jums tik taip atrodo, nes jie dingsta ne be jūsų žinios.
Turbūt daugelis ne kartą pastebėjo, kad pinigai turi neįtikėtiną savybę dingti visai nepastebėti. Tačiau jums tik taip atrodo, nes jie dingsta ne be jūsų žinios.
Kad viską pastebėtumėte, svarbu imtis biudžeto planavimo. Ir, beje, būtina fiksuoti ne tik tada, kaip parduotuvėje išleidžiate 50 ar 100 eurų, bet net tada, kai perkate vos už eurą ar keliasdešimt centų, pavyzdžiui, autobuso bilietą, vandens buteliuką – per mėnesį iš tokių nedidelių išlaidų susidaro nemenka suma. Tik tada, kai fiksuosite visas išlaidas, galėsite matyti, kur dingsta pinigai.
Specialistai teigia, kad didelė dalis lietuvių nemoka planuoti savo biudžeto. Tačiau tai padaryti ne taip jau sudėtinga, tereikia išmokti teisingai paskirstyti prioritetus. Beje, planuoti biudžetą reikia nepriklausomai nuo to, pajamos didelės ar mažos. Dalį pajamų atidėkite komunaliniams mokesčiams, už buto nuomą, kitą dalį – maistui, trečią – kreditams ir paskoloms padengti, kurui, vaikų poreikiams. Tik tada, kai suplanuojate būtiniausias savo biudžeto dalis, žiūrėkite, kiek lieka pramogoms, naujiems pirkiniams, drabužiams.
20 proc. – į taupyklę. Net suplanavus visas biudžeto dalis, būtina atidėti kažkiek pinigų taupyti. Vienas paprasčiausių būdų sukaupti santaupų – atidėti 10 proc., o dar geriau 20 proc. Atidėkite ir įsivaizduokite, kad tų pinigų net nebuvo – gyvenkite iš likusių 80 proc. pajamų. Patikėkite, tai pasitvirtina.
TAIP PAT SKAITYKITE: Norite būti sveikesni? Užteks tik 5 minučių kasdien!
Trijų mėnesių pajamų santaupos. Santaupos – daugeliui skaudi tema, nes susitaupyti iš atlyginimo yra gana sudėtinga. Visgi finansų specialistai siūlo stabilų darbą turintiems žmonėms turėti trijų mėnesių išlaidų santaupų. Tai pravers, jei neteksite darbo, susirgsite ar nutiks kas nors nenumatyto. Dar geriau, jei šis rezervas bus 6 mėnesių išlaidų santaupos. Visgi jei jūsų pajamos nėra stabilios, geriausia kaupti rezervą, iš kurio galėtumėte ramiai gyventi devynis mėnesius.
Įtraukite visas pajamas. Yra žmonių, kurių pajamos ne tik mėnesinis atlyginimas. Žmonės gauna kitų įvairių pajamų, pavyzdžiui, vaiko išlaikymo pašalpą, stipendiją, būsto nuomą ir pan. Šias ir panašias pajamas irgi būtina įskaičiuoti į mėnesines pajamas. Jei jų nereikia ir galite gyventi ir atlyginimo, panašių pajamų geriausia nejudinti ir taupyti.
Pradėjote daugiau uždirbti? Svarbu nepradėti daugiau išleisti. Kuo daugiau uždirbate, tuo daugiau išleidžiate. Kai didėja pajamos, didėja ir įgeidžiai, norai, poreikiai. Jei uždirbate minimalų atlyginimą, jį išleidžiate būtiniausioms reikmėms. Uždirbdami daugiau leidžiate sau nusipirkti brangesnių drabužių, išvažiuojate ilsėtis į užsienį, leidžiate sau daugiau pramogų. Tačiau netaupantys žmonės dažniausiai turi skolų. Tad pradėjus daugiau uždirbti būtina daugiau ir taupyti, kad nereikėtų skolintis. Svarbiu atminti: vieną dieną galime turėti daug, kitą – mažai, tad būtina tam ruoštis, nes gyvenimas yra kaip amerikietiškieji kalneliai.
Taupumas yra turtuolių savybė: garsūs įmonių įkūrėjai norėjo tapti turtingi. Štai, pavyzdžiui, Stevas Jobsas yra pasakęs: „Aš savo noru buvau neturtingas, kai studijavau ir keliavau į Indiją, ir net dirbdamas gyvenau labiau paprastai. Todėl gana iš neturtingo, o tai buvo puiku, nes nereikėjo rūpintis pinigais, tapau neįtikėtinai turtingu, ir tada taip pat nereikėjo rūpintis pinigais.“
Naudingi patarimai
- Sutaupėte kokią nors pinigų sumą? Elkitės protingai – nepradėkite jų švaistyti vėjais. Savo pirkinius gerai apgalvokite.
- Einate į parduotuvę? Turėkite su savimi pirkinių sąrašą. Beveik visada pirkinių krepšelyje atsiduria nereikalingų produktų, brangesnių pirkinių, kuriems paprasčiausiai negalite atsispirti. Turėdami sąrašą, matysite, kiek išleidžiate neplanuotiems pirkiniams, todėl bus paprasčiau save kontroliuoti.
- Niekada nepirkite to, ko jums iš tikrųjų nereikia. Atminkite, kad net iš mažų sumų susidaro didelės, kurios vėliau priverčia griebtis už galvos ir klausti, kur dingo pinigai. Patinka koks nors daiktas? Palaukite keletą dienų, o jei ir toliau norėsite, tada įsigykite.
TAIP PAT SKAITYKITE: Profesorius: valgant duoną galima numesti svorio
Sekite naujienas ir mūsų „Facebook“ puslapyje!