Svajones verčiantys pastatais: metų architektūrinio objekto kūrėjai sujungė technologijas ir gamtą

Ricardo Paternina ir Ulrikas Raysse’as
Ricardo Paternina ir Ulrikas Raysse’as
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Natūrali šviesa tol, kol trunka lietuviška diena, gamtai nekenkiantis geoterminis šildymas, tvarios technologijos, modernus dizainas, dėl kurio didelis – net devynių tūkstančių kvadratinių metrų – verslo centras „Green Hall 2“ natūraliai įsilieja į Neries vingio Žvėryne panoramą. Metų architektūros kūriniu pripažintu darbu patenkinti ir danų architektai Ulrikas Raysse’as bei Ricardo Paternina iš „ARROW Architects“, ir jo užsakovai – SBA grupė.

„Green Hall 2“, kurį danai kūrė drauge su lietuviais Edimtu Šimeliūnu ir Antanu Gvildžiu iš architektūros studijos „Archinova“, neseniai įvertintas Aplinkos ministerijos apdovanojimu už geriausią metų architektūrinį darbą. Pirmojo Lietuvoje A+ energinės klasės reikalavimus atitinkančio biurų pastato su jaukiai sutvarkyta aplinka, įrengtomis poilsio zonomis, dviračių takais kūrėjai varžosi ir tarptautinėje erdvėje – pretenduoja į prestižinę Mieso premiją, dėl kurios kas antri metai rungiasi šimtai architektūros objektų, suprojektuotų Europoje arba Europos architektų sukurtų kitur.

Kuo „Green Hall 2“ išskirtinis Lietuvai ir jiems patiems, pasakoja architektai Ricardo Paternina ir Ulrikas Raysse’as.

Kiek jums svarbus Lietuvoje skirtas geriausio metų kūrinio įvertinimas?

Ulrikas: Tai puiku! Gal biure Kopenhagoje ne iškart suvokėme jo svarbą. Bet dabar jau oficialiai žinome, jog prisidėjome prie Vilniaus gražinimo. Siekiame, kad mūsų sukurti pastatai būtų reikšmingi, išskirtiniai, o šis apdovanojimas yra mūsų pastangų įvertinimas. Gyvename vieną kartą, todėl man ir mano bendradarbiams itin svarbu išnaudoti šį laiką prasmingai.

Užsakovai norėjo, kad pastatas darniai įsilietų į aplinką, išsaugotų teritorijos vientisumą. Toks pageidavimas jums – įprastas?

Ricardo: Visuomet svarbu derėti su aplinka. Kiekvienas naujas pastatas ką nors joje pakeičia, tad siekiame kraštovaizdžiui duoti daugiau, nei iš jo paimame.

Ulrikas: Užsakovas norėjo sukurti harmoningą trijų „Green Hall“ verslo centrų slėnį. Lemiamą įtaką turėjo upės vingis ir palei jį besidriekianti gatvė, o „Green Hall 1“ yra visai greta jos. Taigi, pagalvojome, šioje vietoje labiausiai derėtų pastatas, atkartojantis Neries vingį. Jo dizainas tapo nemenku iššūkiu, nes detaliajame plane nustatytos griežtos ribos, kurių turėjome laikytis. O dar pastate naudojamos naujausios, aplinką tausojančios technologijos... Bet šiandien turime ką švęsti – rezultatas, galima sakyti, prilygsta stebuklui. Be to, ir klientas turėjo didelį norą sukurti išskirtinį pastatą, o tai gana reta.

Green Hall
Green Hall

Kokias moderniausias technologijas sudėjote į „Green Hall 2“?

Ulrikas: Jų – daugybė, dėl to pastatas ir priskiriamas A+ energinio naudingumo klasei. Dinamiška ir lanksti horizontali pastato forma, parinktos medžiagos, pavyzdžiui, ypač skaidrus dvigubas fasado stiklas, leidžiantis sukurti šviesias ir jaukias darbo erdves. Jis buvo specialiai gaminamas Vokietijoje. Bet aš paprastai labiau akcentuoju ne tai, o poveikio aplinkai beveik nedarantį geoterminį šildymą. Kad jį įrengtume, turėjome išgręžti keturiasdešimt gręžinių, kurių gylis – iki šimto metrų.

Į ką projektuodami verslo centrus labiausiai kreipiate dėmesį: šiuolaikišką dizainą, estetiką, juose dirbsiančių žmonių komfortą, ekologiją, inovatyvumą?

Ulrikas: Visai „ARROW Architects“ ir man asmeniškai architektas nėra žmogus, paskendęs savo fantazijose, kuriam nerūpi kitų poreikiai. Geras architektas – lyg dirigentas orkestro, kurio muzikantai iš anksto nėra sutarę, kokį kūrinį gros. O kad melodija suskambėtų, reikia stiprios koncepcijos, visus vienijančios idėjos. Būtina, kad kiekvienas ja patikėtų ir norėtų dirbti, nes pastatas – tik kantriems muzikantams pasiduodanti simfonija. Nuo idėjos iki rezultato reikia ne vienų metų.

Mūsų darbe visi minėti komponentai yra svarbūs, bet be idėjos nebus nieko.

Iš kur „Green Hall 2“ idėja? Kas jus įkvepia kuriant projektus?

Ulrikas: Smalsumas! Būtent jis yra svarbiausias variklis. Taip pat – gebėjimas klausytis, išgirsti, pajusti, nes juk mūsų darbas – klientų svajones paversti pastatais.

Ricardo: Kalbant apie „Green Hall 2“, reikėtų pabrėžti aplinką. Dėl jos pastatas yra toks išskirtinis ir organiškai įsiliejęs į peizažą.

Green Hall
Green Hall

Varžysitės dėl prestižinio Mieso apdovanojimo. Ką jums reiškia būti Europos architektų elite?

Ulrikas: Mūsų kompanija tokia neįprasta ne tik Europoje, bet ir, ko gero, pasaulyje, nes šimtu procentų savo darbą eksportuojame. Paaiškinsiu: paprastai architektūros bendrovės pradeda dirbti savame krašte, vietos rinkoje, o tik paskui, kai pakankamai užauga, bando brautis į užsienį. Mes – visiškai kitokie: jauni, mobilūs ir paskleidę darbus po platų pasaulį. Tai, kad pretenduojame į Mieso apdovanojimą, tik patvirtina, jog judame tinkama linkme.

Green Hall
Green Hall

Koks bus jūsų „Green Hall 3“?

Ricardo: Šis biurų pastatas skambiai užbaigs „Green Hall“ verslo slėnį ir bus išskirtinis. Nekantrauju kuo greičiau išvysti plastiškų formų pasvirusį jo fasadą (rytinė dalis nuleista, o vakarinė pakelta). Pažadame, dėl nuotraukų instagrame pamišę vilniečiai turės naują tašką fotografuotis.

Jums patiko dirbti Vilniuje? Kaip Lietuvos verslo centrų architektūra atrodo pasauliniame kontekste?

Ulrikas: Vilnius mums labai patiko – ir maistas, ir alus. Pastaraisiais metais šis miestas tapo antraisiais namais. Jūsų sostinėje ryškus senosios architektūros ir moderno kontrastas, bet miestas nepaverstas muziejumi, užtat nebaisu jame darbuotis, kurti.

Per šį dešimtmetį Vilnius, o ir jo verslo centrų architektūra, gerokai paaugo. Jį palyginčiau su Kopenhaga, kurioje gyvenu. Žinoma, nereikėtų jo gretinti su Londonu ar Niujorku, bet, jei kalbėtume apie didesnius Europos miestus panašios ekonomikos šalyse, Vilniui sekasi ypač gerai. O „Green Hall 2“ – ir pasaulio kontekste – ryškus bei išskirtinis verslo centras. Drąsus žingsnis pirmyn.