Švara kvepiantys namai: profesionalų patarimai ir tvarkymosi gudrybės
Švara kvepiančiuose namuose gyventi kur kas smagiau. Vis tik neretai gailime laiko ir manome, kad tam, jog kaip reikiant juos išsikuoptume, teks skirti daug laiko ir pastangų.
Nusiraminkite. Išduosime keletą slaptų metodų, kuriuos naudoja profesionalai, ir jūsų namai greitai blizgės švara.
Labai svarbu pasiruošimas
Neretai daug laiko sugaištama ieškant valymo priemonių ar įrankių, o jei dar paaiškėja, kad trūksta reikiamo valikio, visi darbai perkeliami į kitą dieną. Namų tvarkymas labai palengvės, jeigu visada atliksite šiuos darbus:
- Susitvarkysite valymo priemones. Nustebsite, kiek daug laiko galite sutaupyti žinodama, kur yra kiekviena iš jų.
- Įsitikinkite, kad turite reikiamų valymo priemonių: stiklo, plytelių ir vonios valiklių, taip pat priemonių kilimams ir baldams valyti, kempinėlių, šluosčių, šluotų plaušinių. Geriausias laikas viską peržvelgti, kai išvaliusi namus padedate įrankius ir priemones į vietas.
- Pasinaudojusi šluota, šiukšlių semtuvėliu ir šepečiais bei dulkių siurbliu, nepalikite jų kur papuolė, o sudėkite į vietas. Prieš tai valymo įrankius išvalykite. Švelniai perbraukite dulkių siurblio šepečio antgaliu per šluotos šerius, išskalbkite su muilu šluostes, plaušines.
5 profesionalų patarimai
Prieš pradėdama įprastus valymo darbus, minutėlę stabtelėkite ir pagalvokite: ar be reikalo nekartojate kai kurių darbų? Jeigu taip, jūs švaistote savo laiką ir pastangas. Kad taip neatsitiktų, pasinaudokite šiais valymo profesionalų patarimais.
1. Atlikite tuos pačius nemalonius darbus eidama iš kambario į kambarį. Pavyzdžiui, pereikite per kiekvieną kambarį, surinkite ir išmeskite šiukšles.
2. Visuose kambariuose nuvalykite dulkes nuo stalų ir staliukų, televizorių, paveikslų ar kitų kolekcionuojamų daiktų. Tada imkitės plytelių ir stiklinių paviršių.
3. Specialiu valikliu išpurkškite ir išvalykite virtuvės plautuvę ir vonioje esančią kriauklę, vonią ar dušo kabiną. Nuvalykite ir nublizginkite čiaupus bei veidrodį. Itin kruopščiai nuvalykite unitazo dangtį ir iššveiskite jo vidų.
4. Siurbti pradėkite nuo atokiausio kampelio ir judėkite durų link; tai padės įsidėmėti vietas, kurias jau valėte (ir nepalikti pėdų žymių ant kilimo). Tos pačios taisyklės laikykitės ir reikiamo drėgnumo plaušine ar specialiu šepečiu valydama grindis.
5. Galiausiai lieka maloniausi darbai: pakabinti švarius rankšluosčius; patikrinti, ar yra tualetinio popieriaus, servetėlių ir muilo; sutvarkyti ant sofos gulinčias pagalves; pamerkti gėlių ar pan.
Dar šis tas
- Švarindama namus įtraukite vyrą ir vaikus. Paveskite jiems atlikti konkrečius darbus.
- Tinkamas įrankis palengvina bet kokį darbą. Išleisti keli papildomi eurai geresnės kokybės šluotai atsipirks ilgesne naudojimo trukme ir švaresnėmis grindimis. Siurbimas bus daug lengvesnis įsigijus patogų ir kokybišką dulkių siurblį.
Šveičiame kriauklę
Jeigu jūsų virtuvėje nerūdijančiojo plieno kriauklė, ją išvalysite be didesnio vargo. Juolab jei turite specialų skystą ar tirštesnį valiklį, naikinantį ne tik nešvarumus, bet ir bakterijas bei kalkių nuosėdas. Tačiau, jei esate ekologijos šalininkė ar nenorite išlaidauti nepigiems valikliams, patarsime, kaip tai padaryti paprastomis ir tikrai kiekvienoje virtuvėje randamomis priemonėmis. Tad pasiruoškite.
Sudrėkinkite kriauklės paviršių šiltu vandeniu ir ištrinkite sodos milteliais. Kad būtų patogiau, galite pasiruošti jos košelę. Palikite 15–20 minučių pastovėti ir pradėkite šveisti šepetėliu ar kempinėle. Nustebsite – apnašas ir nešvarumus nuvalysite neįtikėtinai lengvai. Kriauklę gausiai apliekite vandeniu ir išplaukite. Kad įgautų papildomo spindesio, galite papoliruoti kūdikių aliejumi suvilgytu švelniu skudurėliu.
Akmens masės plautuvės pasižymi atsparumu karščiui, dėmėms, įbrėžimams. Jas prižiūrėti neužima daug laiko, tačiau norint, kad plautuvė būtų švari ir ja galėtumėte naudotis dar ilgai, tai reikia daryti reguliariai.
Nupilkite plautuvę šiltu vandeniu, labiau užterštas vietas galite patrinti švelnia kempinėle. Actą ir vandenį sumaišykite lygiomis dalimis (jokiu būdu nevalykite neskiestu actu, nes rūgštis gali nugraužti paviršių). Kad būtų patogiau naudoti, supilkite į buteliuką. Išpurkškite plautuvę paruoštu mišiniu ir trindama šluoste perliekite vandeniu. Likusias dėmes pašveiskite sodos ir vandens košele arba specialiu šios rūšies plautuvių valikliu ir gausiai nuplaukite vandeniu.
Nors akmens masės plautuvės atsparios įbrėžimams, nenaudokite aštrių šepečių, abrazyvinių medžiagų.
Beje, kartais iš nutekamųjų vamzdžių sklinda erzinantis nemalonus kvapas. Jį panaikinti galima specialiomis priemonėmis arba soda ir actu. Pusę puodelio sodos suberkite į kanalizacijos vamzdį, supilkite puodelį acto ir ant viršaus užpilkite visą arbatinį verdančio vandens.
Kriaukles ir kietus paviršius veiksmingai valo valikliai „Astonish“, „Probiotic“, universalus „Frosh“ su soda ir kt. Itin gerai valo ir suteikia blizgesio purškikliai nuo kalkių „Cif Power & Shine“, „Almacabio“, ekologiškas „Sonett“ ir kt.
Švari viryklė
Naudojantis dujine virykle, svarbiausia, kad būtų švarūs degikliai. Jiems bent kiek užsikimšus (tai rodo geltona liepsnos spalva), ne visiškai sudega dujos. Degiklius plaukite sodos tirpalu, nuodėgulius nutrinkite metaliniu šepetėliu.
Emaliuotą viryklės paviršių lengvai nuvalysite acto ir dantų miltelių mišiniu arba specialiais valikliais. Pridegusias vietas geriausia valyti su soda, pieno pėdsakus – actu parūgštintu vandeniu.
Stiklo keramikos viryklės paviršių (būtinai – atvėsusį!) nuvalykite ir sausai nušluostykite po kiekvieno naudojimo. Geriausia įsigyti specialią keraminių viryklių valymo priemonę. Turbūt žinote, kad stiklo keramikai labai kenkia užtiškę saldūs skysčiai. Jei tokių užvarvėjo, reikia nuvalyti nedelsiant. Kad ilgiau galėtumėte naudotis, stiklo keramikos viryklę reikėtų periodiškai tepti tinkamu specialiu apsauginiu parafinu.
Indukcinėms kaitlentėms reikia mažiau priežiūros. Jų paviršius kaista tik nuo šylančio puodo, todėl išbėgęs skystis nepridega. Be to, jį iš karto galima nuvalyti drėgna šluoste.
Viryklei ir kietiems virtuvės paviršiams valyti galima rinktis veiksmingus kremo konsistencijos valiklius „Cif Power & Shine“, tirštą ekologišką valiklį „Ecover“, stiklo keramikos valiklį „Eres“ ar kt.
Klozetas be bakterijų
Turbūt sutiksite, kad šveisti klozetą nėra smagioji valymo darbų dalis. Tačiau tai padaryti būtina, nes unitaze ir ant jo dangčio viešpatauja milijonai bakterijų. Be to, tikrai nemalonu, kai tualeto kambarys atsiduoda šlapimu.
Jeigu manote, kad ir unitazą iššveisti pakaks vandeniu sudrėkinta šluoste, klystate. Vertėtų įsigyti specialių valiklių, nes skirti vonioms, kriauklėms gali būti neveiksmingi.
Valykite ne tik sėdimąją dalį, unitazo ertmę, bet ir išorę, juk ji taip pat neapsaugota nuo mikrobų ir dulkių. Nepamirškite dezinfekuoti vandens nuleidimo mygtuko, išplauti klozeto šepečio. Jį dar pamirkykite antibakteriniame skystyje, juo suvilgyta šluoste nuvalykite ir laikiklį. Šepetį į vietą įdėkite, kai bus visiškai sausas.
Kad klozetas ilgiau liktų higieniškas, švarus ir apsaugotas nuo kalkių, ant jo krašto galite pakabinti specialius blokelius, muiliukus, jų būna įvairių kvapų.
Unitazui valyti geriau įsigyti specialių valiklių: „Domestos Pine Fresh“ (ne tik naikina mikrobus bei bakterijas, bet ir skleidžia pušų aromatą), veiksmingai valantį „Frosh“, ekologiškus „Almawin“, „LArtisan Savonnier“ ar kt. Prieš naudodama būtinai perskaitykite informaciją etiketėje!
Valome grindis
Vonios kambaryje ar virtuvėje grindys paprastai būna išklotos keraminėmis arba akmens masės plytelėmis. Jas prižiūrėti labai nesudėtinga, nes yra lengvai valomos. Tereikia kasdien švarinti siurbliu arba drėgna grindų šluoste naudojant neutralius valiklius.
Užsiteršusias vietas galima patrinti šepetėliu ar kempine. Kad nepažeistumėte plytelių paviršiaus, nenaudokite valiklių su šveičiamosiomis dalelėmis. Taip pat keraminių ir akmens masės plytelių nereikėtų valyti itin stipriais cheminiais valikliais. Tokie gali pažeisti paviršių, išėsdinti cemento masę tarp plytelių. O ten – puiki vieta kauptis nešvarumams ir veistis pelėsiui. Todėl, tarpeliuose atsiradus įtrūkų, jas reikia nedelsiant užglaistyti.
Linoleumas yra atsparus dėvėjimui, chemikalams bei mechaninėms apkrovoms ir netgi geba atsinaujinti. Jei paviršiuje atsiranda negilių įbrėžimų, ilgainiui jie išsilygina. Linoleumas padengtas specialiu vašku, todėl nesugeria drėgmės ir nešvarumų. Tai ne tik lengvai prižiūrima, bet ir higieniška medžiaga, nes joje nesiveisia grybeliai ir bakterijos.
Kasdien linoleumą patartina valyti sausa arba drėgna grindų šluoste. Į vandenį galima įmaišyti šlakelį neutralaus ploviklio. Nereikėtų valyti šarminiais tirpikliais, nes patalpoje gali atsirasti nemalonus kvapas. Kartais ant linoleumo atsiranda gelsvų dėmių. Norint jas pašalinti, reikia pašveisti paviršių švitriniu popieriumi ir įtrinti vašku.
Laminuota grindų danga dažniausiai klojama vietoj brangiai kainuojančios natūralios medienos. Tinkamai prižiūrima, gali laikyti dešimtmečius.
Laminuotas grindis reguliariai reikia siurbti dulkių siurbliu minkštu šepečiu arba valyti gerai išgręžta minkšta šluoste. Į vandenį reikėtų įpilti tik specialios, laminuotoms grindims skirtos priemonės.
Laminuotų grindų negalima poliruoti, valyti šiurkščiomis šluostėmis, šveičiamųjų dalelių turinčiomis priemonėmis ir ypač stiprios koncentracijos valikliais.
Medinėms grindims reikia išskirtinės priežiūros. Netinkamai prižiūrimos ilgainiui praranda estetinę išvaizdą, tada jas tenka atnaujinti, o tai kainuoja kur kas brangiau nei kasdienės priežiūros priemonės.
Medines grindis geriausia siurbti dulkių siurbliu, bet kartais reikia išvalyti ir drėgnuoju būdu. Vertėtų įsigyti specialią šluostę – ji turi būti gerai išgręžta – ir naudoti specialias priežiūros priemones.
Jose yra medžiagų, padengiančių medieną apsaugine plėvele, apsaugančia nuo trinties ir įbrėžimų, neleidžia prilipti purvui, pasodrina grindų spalvą, atkuria blizgesį. Netinkamai prižiūrint, galima pažeisti apsauginį lako, alyvos ar vaško sluoksnį, mediena taps neatspari drėgmei ir purvui.
Jokiu būdu negalima palikti grindų šlapių. Nuo drėgmės pertekliaus gali pradėti juoduoti lentų jungiamosios siūlės.
Rinkdamasi grindų ploviklį, atkreipkite dėmesį, kokiems paviršiams valyti jis skirtas (nors būna ir universalių).
Parengė Dalia Aleknienė.