Svarstymas leisti viešas pamaldas įžiebė diskusiją: tai būtų nusikaltimas prieš visuomenę

Eimutis Kvoščiauskas, Aistis Mickevičius, Saugirdas Vaitulionis / Redos Mickevičiūtės, Aleksandro Broko, Irmanto Gelūno nuotr.
Eimutis Kvoščiauskas, Aistis Mickevičius, Saugirdas Vaitulionis / Redos Mickevičiūtės, Aleksandro Broko, Irmanto Gelūno nuotr.
BNS, Žmonės.lt
Šaltinis: Žmonės
2021-01-06 16:20
AA

Antradienį Lietuvos vyskupų nutarimas nuo sausio 11 dienos atnaujinti bažnytines pamaldas sukėlė diskusiją viešojoje erdvėje, į kurią įsijungė ir žinomi žmonės. Tiesa, sausio 5 d. paskelbus apie planus rengti mišias, po dienos vyskupai pakeitė savo poiziciją. BNS pranešė, kad Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas pareiškė – pamaldos greitu metu vis dėlto nebus vykdomos.

Antradienį Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis BNS patvirtino, kad viešos pamaldos su žmonėmis, ribojant tikinčiųjų skaičių, bus pradėtos vėl rengti nuo ateinančio pirmadienio. Tiesa, šiam pareiškimui sukėlus tikrą audrą viešojoje erdvėje, jau po dienos vyskupų konferencijos metu buvo atsisakyta ankstesnių planų ir pranešta, jog pamaldos kol kas nevyks.

Komentarais apie svarstymus atnaujinti mišias su portalu Žmonės.lt pasidalyti sutiko Aistis Mickevičius, Eimutis Kvoščiauskas ir Saugirdas Vaitulionis.

Aistis Mickevičius antradienį vos perskaitęs apie bažnyčios planus, smaikščiai patraukė juos per dantį.

„Labryt, tai nuo pirmadienio visi bažnyčion! Pasižmonėsim, papletkavosim, pasbučiuosma! Ostija burnon, korona uodegon“, – socialiniame tinkle rašė parfumeris.

Susisiekus su žinomu vyru, šis portalui Žmonės.lt sakė manantis, jog reikėtų atskirti tikėjimą ir bažnyčią, kaip instituciją, kaip to tikėjimo operatorių.

„Visi žmonės ieško individualių dvasinių praktikų ir terapijų, vieniems tai – malda, mišios, kitiems, pavyzdžiui, man – menai.

Mano bažnyčios – muziejai, teatrai, kino salės. Tai ne mažiau (ne)saugios vietos, todėl visiškai nesuprantu, kodėl tokia išimtis būtų daroma katalikų bažnyčiai. Apskritai keistai atrodo tokie siūlymai iš jų pusės, kai jie prasilenkia su situacijos realybe ir Vyriausybės nutarimais“, – komentavo A.Mickevičius.

Aktorius E.Kvoščiauskas savo feisbuke taip pat paliko ironišką įrašą.

„Nežinau, kaip jūs, bet mano kitos savaitės dienotvarkė jau užimta! Pagaliau!
Turiu susitikimą bažnyčioje su savo kolegomis. Ta proga ir pasimelsime ir aptarsime „naują teatro“ sezoną.
Tada turiu net tris darbinius susitikimus skirtinguose bažnyčiose: vienas dėl scenarijaus aptarimo, kitas dėl reklamos, trečias dėl renginio.
 
O labiausiai laukiu susitikimo vakare kitoje bažnyčioje su seniai matyta drauge. Aš pasirūpinsiu karštu vynu termose, ji – sūrio atsineš.
 
Sukasi vyskupai, sukuosi ir aš! 
 
P.S. Turiu dar laisvų laikų – kas norite susitikti?“ 
 
Aktorius pastebėjo, kad vyskupai neatsižvelgia į sunkią dabartinę situaciją Lietuvoje, sugriežtinto karantino taisykles. Nors žadama žmonių skaičių bažnyčioje riboti, tai tikrai nėra saugesnė vieta už teatro ar kino sales.

 

Marketingo specialistas Saugirdas Vaitulionis bažnyčios aktualijoms irgi neliko abejingas. Dešimtims tūkstančių savo sekėjų feisbuke jis rėžė savo nuomonę.
 
„Bažnyčia eilinį kartą parodė, kad visiškai neturi moralės.
 
Visi juk suprantame, kad tas žmonės labai prašo mišių iš tikrųjų yra jau mėnesį aukų nerinkome, o Tesla pati nenusipirks.
 
Dabartinėje situacijoje kviesti žmones į mišias yra nusikaltimas prieš visuomenę.
 
Absoliuti gėda ir toks elgesys neturi nieko bendro su dvasingumu ir viešai deklaruojamomis vertybėmis“, – mintimis dalijos S.Vaitulionis. 

Sprendimą vyskupų konferencija pakeitė

Lietuvos vyskupų konferencija pakeitė sprendimą ir nusprendė dar neatnaujinti viešų pamaldų su žmonėmis, trečiadienį pranešė Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. 

„Atsižvelgdami į esamą situaciją, šiandien priėmėme sprendimą dar neatnaujinti viešų pamaldų bažnyčiose, dalyvaujant tikintiesiems“, – per nuotolinę spaudos konferenciją pranešė Vyskupų konferencijos pirmininkas. 

Pasak jo, bažnyčiose ir toliau galios gruodžio viduryje priimta tvarka – viešos pamaldos nevyks, tačiau galima melstis privačiai, atlikti išpažintį ar, susitarus su kunigu, priimti šv. Komuniją. 

G.Grušas teigė, kad pirminis sprendimas dėl pamaldų atnaujinimo priimtas dar 2020 metų pabaigoje. 

„Baigiantis metams tikėjomės, kad bus galimybė grįžti į tvarką, kuri mūsų bažnyčiose galiojo karantino metu iki praeitų metų gruodžio 16 dienos, kai pamaldose, laikantis būtinų saugumo reikalavimų, dalyvaudavo ribotas skaičius žmonių“, – sakė jis. 

„Vis dėlto naujųjų metų pradžia parodė, kad pandeminė situacija Lietuvoje išlieka pakankamai rimta. Vyriausybės priimti griežtesni ribojimai, iš pradžių skirti tik šventiniam laikotarpiui, buvo pratęsti iki numatytos karantino pabaigos“, – pridūrė arkivyskupas. 

Anot jo, kol kas nuspręsta Mišių neatnaujinti iki sausio pabaigos, tačiau, jei būtų sulaukta ryškesnių teigiamų epidemiologinių pokyčių, pamaldos galėtų būti atnaujintos ir anksčiau. 

„Tuo būdu solidarizuojamės su visais, kuriems šis laikas yra itin sunkus, ypač su ligoniais, gydytojais, slaugytojais“, – sakė G. Grušas. 

Jis taip pat pažymėjo, kad sprendimas neatnaujinti šv. Mišių šių priimtas tariantis su Vyriausybės ekspertais ir medikais. 

Antradienį Lietuvos vyskupai buvo pranešę, jog pamaldos, ribojant tikinčiųjų jose skaičių, bus atnaujintos nuo kito pirmadienio, sausio 11 dienos. 

Šis sprendimas viešumoje sukėlė diskusijas ir sulaukė kritikos. 

Lietuvoje iki sausio 31 dienos galioja įvestas sugriežtintas karantino režimas. Jo metu uždarytos daugelis parduotuvių, kirpyklos, apribotas žmonių judėjimas ir susibūrimai.