Švedijos karalienės Silvijos apdovanojimą laimėjusi slaugytoja iš Kauno: „Išmokau svarbią pamoką“
Paaiškėjo, kam šiais metais atitenka garbingas Švedijos karalienės Silvijos slaugos apdovanojimas: 2024 metų laimėtoja Lietuvoje tapo 27-erių metų slaugytoja iš Kauno – Sonata Tomkevičienė.
Apdovanojimai – už vertingas idėjas
Švedijos karalienės Silvijos apdovanojimai kasmet skiriami slaugytojams už idėjas, galinčias pagerinti demencija ir kitomis ligomis sergančių žmonių gyvenimo kokybę bei palengvinti juos slaugančiųjų kasdienybę.
Šiais metais konkursui buvo pateiktos 135 idėjos, kurias pasiūlė 97 Lietuvos slaugytojai ir slaugos studentai. Apdovanojimai Lietuvoje organizuojami jau penktus metus, o jų koordinatorius – slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė „Addere Care“, oficiali Karalienės Silvijos organizacijų partnerė Lietuvoje.
Motyvuoja noras padėti
„Mano galvoje nuolat sukasi įvairios idėjos. Dalyvavau ne viename idėjų konkurse ir hekatone, tačiau ryžtis dalyvauti šiuose prestižiniuose apdovanojimuose prireikė laiko. Šiemet nusprendžiau pabandyti ir esu nepaprastai laiminga. Mane motyvuoja ne tik solidus 6000 eurų prizas, bet ir nuoširdus noras padėti sunkiai sergančius ligonius slaugantiems žmonėms“, – sako Sonata Tomkevičienė, LSMU Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos, vaikų poanestezinės priežiūros slaugytoja.
Sonatos idėja – nemokama pagalbos linija, kuri padėtų namuose sunkius ligonius slaugantiems žmonėms gauti slaugytojų ir psichologų konsultacijas.
„Labai tikiu savo idėja. Noriu, kad pagalbos linija taptų saugiu uostu, kuriame kiekvienas, išsekęs nuo bemiegių naktų ar nežinios, rastų emocinį palaikymą ir profesionalias konsultacijas. Supratingas pokalbis ir padrąsinantis žodis gali suteikti naujų jėgų. Svajoju, kad kiekvienas, susidūręs su artimųjų slauga, žinotų, jog nėra vienas“, – teigia Sonata, jau penkerius metus dirbanti slaugytoja.
Liga išvargina ne tik sergančius, bet ir slaugančius
Slaugos patirties Sonata įgijo dar vaikystėje – padėjo slaugyti demencija sergančią prosenelę. „Jau tada išmokau svarbią pamoką – net paprastas buvimas šalia gali tapti švyturiu sunkiausiais gyvenimo momentais. Ši patirtis mane įkvėpė padėti ne tik pacientams, bet ir tiems, kurie slaugo savo artimuosius, nes jų vaidmuo yra neįkainojamas“, – dalijasi Sonata.
Prieš pristatydama savo idėją, Sonata atliko savo artimuosius slaugančių žmonių apklausą. Dauguma jų pripažino, kad patiria fizinį nuovargį, psichologinį išsekimą ir susiduria su slaugos žinių trūkumu. Jie teigė, kad mielai naudotųsi nemokama pagalbos linija, jei tokia egzistuotų.
Slaugytojams – galimybė įgyti naujų kompetencijų
Aštuonerius metus slaugą studijuojanti Sonata netrukus gins LSMU slaugos lyderystės magistro laipsnį. Ji įsitikinusi, kad jos siūloma konsultacinė veikla būtų naudinga ne tik artimiesiems, bet ir patiems slaugytojams – tai padėtų kelti jų kompetencijas, įgyti naujų patirčių ir prisidėtų prie slaugytojų profesijos prestižo didinimo.
Sulaukė palaikymo
„Šie apdovanojimai slaugytojams yra tarsi tramplinas – jie suteikia galimybę būti išgirstiems, pritraukti bendraminčių ir partnerių. Esu įsitikinusi, kad kartu galime įgyvendinti šį projektą“, – sako Sonata.
Laimėjusi apdovanojimą, Sonata sulaukė ne tik palaikymo žinučių, bet ir skambučių iš žmonių bei organizacijų, pasiryžusių padėti įgyvendinti šią idėją.
Laimėtoją rinko slaugos ekspertai
Laimėtoją išrinko slaugos ekspertų komisija. Jos narė, „Addere Care“ direktorė ir steigėja Kristina Judinė pabrėžia, kad demencija ar kita sunki liga paveikia ne tik sergantį žmogų, bet ir jo artimuosius.
„Savo ligoninėje kasdien slaugome daugiau nei 230 žmonių. Matome, kad daugybė šeimų pasiryžta patikėti savo artimuosius specialistams tik tada, kai patys jau yra išsekę – dažnai paaukoję savo karjeras ar net santykius su artimaisiais. Todėl Sonatos idėja yra nepaprastai svarbi. Psichologinė pagalba ir kompetentingi slaugos patarimai yra būtini“, – teigia K.Judinė.
2024 m. Karalienės Silvijos slaugos apdovanojimų komisijos nariai:
- Prof. dr. Natalja Istomina – VU Sveikatos mokslų instituto Slaugos katedros vadovė;
- Prof. Jūratė Macijauskienė – LSMU Medicinos akademijos Slaugos fakulteto dekanė;
- Kristina Judinė – „Addere Care“ direktorė ir steigėja;
- Andželika Zavackienė – Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai;
- Ieva Petkutė – asociacijos „Demencija Lietuvoje“ vadovė;
- Tobias Malm – „Swedish Care International“ atstovas.
Paskatinimas slaugytojams
Nugalėtojai atiteks 6000 eurų piniginis prizas, kurį įsteigė „Addere Care“ slaugos namai, Švedijos karalienės Silvijos asmeninė padėka ir priėmimas karališkuosiuose rūmuose. Karalienės Silvijos slaugos apdovanojimai (angl., „Queen Silvia Nursing Awards“) įsteigti 2013 m. Švedijoje, karalienės Silvijos 70-ojo jubiliejaus garbei. Apdovanojimus organizuoja švietėjiška organizacija „Swedish Care Inernational“. Taip siekiama paskatinti slaugytojų kūrybiškumą, norą imtis lyderystės ir sukurti pokytį demencija ir kitomis ligomis sergančių žmonių slaugoje. Apdovanojimai kasmet skiriami geriausią idėją pasiūliusiems autoriams šiame projekte dalyvaujančiose šalyse: Švedijoje, Suomijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Vokietijoje bei Vašingtono slaugos universitete (JAV).