Švedijos karalienės Silvios apdovanojimas – slaugytojai Jurgitai Stankūnienei už stalelio idėją

Jurgita Stankūnienė ir Karalienė Silvia / Asmeninio archyvo nuotr. ir Vida Press nuotr.
Jurgita Stankūnienė ir Karalienė Silvia / Asmeninio archyvo nuotr. ir Vida Press nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
A
A

Pasibaigus Karalienės Silvios slaugos apdovanojimų finalui paaiškėjo, jog šiais metais apdovanojimas bei garbė atstovauti Lietuvos slaugytojus Švedijos karalienės priėmime Stokholme atitenka slaugytojai iš Vilniaus Jurgitai Stankūnienei.

Karalienės Silvios slaugos apdovanojimai Lietuvoje organizuojami jau ketvirtus metus. Jų organizatoriai – slaugos ligoninė „Addere Care“ ir šį konkursą skirtingose šalyse inicijuojanti Švedijos karalienės įsteigta organizacija „Swedish Care International“.

Karalienė Silvia
Karalienė Silvia / Vida Press nuotr.

Apdovanojimuose dalyvauti gali visi Lietuvos slaugytojai ir slaugos studentai. Tereikia pateikti savo idėjas, kaip pagerinti demencija sergančių, senyvo amžiaus žmonių ar slaugomų žmonių gyvenimo kokybę bei jų psichologinę būklę.

Į finalą kiekvienais metais patenka 6 idėjos, iš kurių slaugos ekspertų komisija išrenka vieną laimėtoją.

Šiais metais daugiausiai komisijos balsų sulaukė J.Stankūnienės pasiūlyta idėja sukurti sergantiems žmonėms pritaikytą higienos stalelį su prausimosi instrukcija.

24 metus slaugytoja dirbanti bei Vilniaus kolegijoje dėstanti Slaugos katedros vedėja J.Stankūnienė sako, kad idėja kilo iš patirties.

„Slaugant žmones labai svarbu kasdien užtikrinti jų higieną. Neretai tai tampa dideliu iššūkiu. Todėl mano idėja – mobilus, prie lovos pristumiamas kompaktiškas ir pagal situaciją lengvai pritaikomas higienos stalelis su visomis reikiamomis priemonėmis vienoje vietoje ir prausimos instrukcija, jei slaugomas žmogus turi demencijos sindromą. Taip žmogui būtų patogiau nusiprausti veidą, rankas, išsivalyti dantis, susišukuoti, galbūt netgi pasidažyti ir pasipuošti. Šis stalelis svarbus dar ir tuo, kad jis skatintų žmogaus savarankiškumą ir padėtų išsaugoti asmens orumą“, – sako idėjos autorė.

Jurgita Stankūnienė
Jurgita Stankūnienė / Greta Talat-Kelpšaitė nuotr.

J.Stankūnienė sako, kad kasdien dirbant su slaugomais žmonėmis mato daugybę dalykų, kuriuos būtų galima tobulinti, padaryti paprasčiau, patogiau. Todėl ir idėjų konkurse ji dalyvauja jau ne pirmą kartą. Iš viso yra pristačiusi net 7 idėjas. Šiais metais pateikė 4 idėjas, iš kurių net dvi pateko į finalą.

„Tokie konkursai ir apdovanojimai kaip šis skatina slaugytojų kūrybiškumą, pastūmėja žvelgti keliais žingsniais toliau – ką būtų galima padaryti kitaip slaugos procese, kaip išspręsti problemą ar nepatogumą. Džiaugiuosi, kad ryžausi įgarsinti savo mintis ir buvau išgirsta. Mane tai motyvuoja nesustoti, tikėti, kad mano idėjos svarbios ir gali padėti žmonėms“, – sako J.Stankūnienė. Slaugytoja džiaugiasi, kad paskelbus apie laimėjimą ji sulaukė daug sveikinimų iš kolegų ir toks palaikymas yra dar viena paskata nesustoti kurti.

„Addere Care“ slaugos namų įkūrėja ir direktorė Kristina Judinė atkreipia dėmesį, kad šiais metais finale dalyvavo labai patyrę slaugytojos, kurios pristatė iš patirties kilusias, gerai apgalvotas idėjas.

„Finalas dar kartą įrodė, kokių stiprių, patyrusių ir savo darbui atsidavusių slaugytojų turime Lietuvoje. Slaugytojų ir jų padėjėjų indėlis slaugos procese yra didžiulis, todėl ir norisi paskatinti slaugytojus imtis lyderystės, siūlyti savo idėjas, o talentingiausius pagerbti apdovanojimais. Glaudžiai bendradarbiaujame su Švedijos partneriais ir džiaugiamės, galėdami karalienės iniciatyvas pristatyti Lietuvoje. Esame viena iš septynių pasaulio šalių, kur teikiami Karalienės Silvios slaugos apdovanojimai. Jį jau pelnė keturios slaugytojos iš Lietuvos. Šiemet idėjų priėmimas baigtas, bet visus Lietuvos slaugytojus ir slaugos studentus skatinu dalyvauti kitų metų rudenį“, – sako „Addere Care“ direktorė K.Judinė.

Jurgita Stankūnienė, 2023 m. apdovanojimų laimėtoja
Jurgita Stankūnienė, 2023 m. apdovanojimų laimėtoja / Greta Talat-Kelpšaitė nuotr.

Šiais metais Lietuvos slaugytojai pateikė beveik 40 idėjų. Į finalą pateko šešios: 5 iš jų išrinko komisija, vieną – internetinės apklausos dalyviai.

Be laimėjusios idėjos į finalą pateko:

· išmaniosios sauskelnės suaugusiems žmonėms, kurios siunčia signalą kada tiksliai laikas jas keisti, kad būtų išvengta nepatogumų ir odos pažeidimų (idėjos autorė slaugytoja Ilona Klevinskienė);

· konsultacijų centras artimiesiems ir pacientams, kur žmonės telefonu ar užėję gyvai gaus visą jiems reikiamą su liga ir slaugymu susijusią informaciją (idėjos autorė slaugytoja Laima Baršauskienė);

· išmanieji drabužiai, kurie siunčia signalus, kai laikas pavalgyti, išgerti vaistus ar informuoja slaugantį žmogų tada, kai žmogus pargriuvo (idėjos autorė slaugytoja Jurgita Stankūnienė);

· sielovados ir terapijų palapinė, kurioje vyksta užsiėmimai, saugią ir jaukią aplinką randa tiek slaugomi žmonės, tiek ir ramybėje pabūti norintis personalas. (idėjos autorė slaugytoja Jūratė Jakubonytė);

· patogus rankos apimties matavimo prietaisas, kurį paprasta naudoti ir sekti savo parametrus sveikstant po onkologinės krūties operacijos (idėjos autorė slaugytoja Olga Eigelienė).

Laimėtoją išrinko komisija, kurią sudarė 6 savo sričių slaugos profesionalai iš LR Sveikatos apsaugos ministerijos, gydymo bei mokymų įstaigų.

Karalienės Silvios slaugos apdovanojimų komisijos narės
Karalienės Silvios slaugos apdovanojimų komisijos narės / Greta Talat-Kelpšaitė nuotr.

Nugalėtojai atiteks 6000 eurų piniginis prizas, kurį įsteigė „Addere Care“ slaugos namai, Švedijos karalienės Silvios asmeninė padėka ir priėmimas karališkuosiuose rūmuose.

„Queen Silvia Nursing Award“ apdovanojimai įsteigti 2013 m. Švedijoje, karalienės Silvijos 70-ojo jubiliejaus garbei. Apdovanojimus organizuoja Švedijos Karalienės Silvios fondą atstovaujanti švietėjiška organizacija „Swedish Care Inernational“. Iniciatoriai siekia sukurti pokytį pagyvenusių žmonių ir demencija sergančių ligonių slaugos procese. Apdovanojimas kasmet skiriamas geriausią idėją pasiūliusiam autoriui iš projekte dalyvaujančių šalių: Švedijos, Suomijos, Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos, Brazilijos bei Vašingtono slaugos universiteto (JAV).