Sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas Artūras Sujeta: „Namuose – ne taisyklių reikia, o pavyzdžio ir meilės“

Artūras Sujeta / Elijaus Kniežausko nuotrauka
Artūras Sujeta / Elijaus Kniežausko nuotrauka
Jūratė Ražkovskytė
Šaltinis: Žmonės
2024-09-25 13:54
AA

Su biomedicinos mokslų daktaru, sveikos gyvensenos ir mitybos specialistu Artūru SUJETA (36) tariamės kalbėti apie mokslą, bet susitikimą pašnekovas paskiria prie sporto salės durų. Sportas, mityba ir mokslas jo gyvenime – ypač susiję.

Kokių gi sąsajų radote tarp šių sričių?

Nuo vaikystės sportuoju. Prisiliesti prie įvairių sporto šakų teko dar sporto mokykloje, vėliau dešimt metų atidaviau sunkiosios atletikos varžyboms, esu dukart sporto meistras. Dalyvauta ne viename jėgos trikovės čempionate, todėl sportas labai tikslingai mane nuvedė į Lietuvos sporto universitetą. Turiu reabilitacijos bakalauro, taikomosios fizinės veiklos magistro ir daktaro laipsnį. Mano disertacijos tema buvo kalorijų ribojimo poveikis kognityviniams žmogaus gebėjimams ir širdies bei kraujagyslių sistemos autonominiam atsakui.

Kalorijų apribojimas tiesiogiai veikia galvos smegenų kognityvinius gebėjimus. Gali juos net pagerinti. Žmonėms atrodo, kad ribojant kalorijas vienintelis tikslas yra sulieknėti. Ne, jei priaugti kilogramai keičia kraujo rodiklius – didina cholesterolio kiekį, kemša kraujagysles, apsunkina kvėpavimą ir judėjimą, vadinasi, trumpina gyvenimą. Tada reikia keisti mitybą – ir toli gražu ne dėl grožio standartų. Būdamas penkiasdešimties nori jaustis kaip trisdešimtmetis ar kaip septyniasdešimtis – tau rinktis.