„Taikos planą“ pasiūliusiam E.Muskui – G.Nausėdos pamoka apie vagį: sureagavo tūkstančiai
Pirmadienį bendrovių „Tesla“ bei „SpaceX“ įkūrėjas, turtingiausias pasaulyje žmogus Elonas Muskas savo „Twitter“ paskyroje pasidalijo „taikos planu“, kuris, jo manymu, galėtų užbaigti Rusijos karą prieš Ukrainą karą. Milijardieriaus pasiūlymai, tarp kurių – Krymo pusiasalio pripažinimas Rusijos dalimi, sukėlė didžiulį pasipiktinimą. Juos sukritikavo ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, E.Muskui tviteryje skyręs „pamoką“.
Tviteryje itin aktyvus milijardierius Elonas Muskas pirmadienį pasidalijo įrašu, kuriame išdėstė savo siūlomą „taikos planą“, jo nuomone, galintį padėti užbaigti Rusijos karą prieš Ukrainą.
„Ukrainos ir Rusijos taika:
- Iš naujo surengti referendumus, prižiūrint JT. Rusija pasitraukia, jei tokia yra žmonių valia.
- Krymas formaliai tampa Rusijos dalimi, kaip buvo nuo 1783 m. (iki N. Chruščiovo klaidos).
- Užtikrinamas vandens tiekimas Krymui.
- Ukraina lieka neutrali“, – rašė E.Muskas.
Po savo „pasiūlymais“ ir galimybėmis verslininkas paskelbė balsavimo formą: „taip“ ir „ne“. Iki 20.20 val. Maskvos laiku balsavo apie 530 000 naudotojų, iš kurių daugiau nei 55 proc. balsavo prieš, o apie 44 proc. – už.
E.Muskas pridūrė, kad „labai tikėtina, jog galiausiai tai bus galutinis rezultatas – tik klausimas, kiek žmonių žus iki to laiko“. Jis pažymėjo ir tai, „kad galimas, nors ir mažai tikėtinas, šio konflikto rezultatas yra branduolinis karas.“
Vėliau jis pateikė dar vieną siūlymą ir balsavimą. Milijardierius rašė: „Tuomet pabandykime taip: Donbase ir Kryme gyvenančių žmonių valia turėtų būti nuspręsta, ar jie yra Rusijos, ar Ukrainos dalis“ bei ragino žmones išsakyti savo pritarimą arba prieštaravimą.
E.Musko pasiūlytas „taikos planas“ tviteryje sukėlė didžiulę pasipiktinimo bangą. Jo pasiūlymus kritikavo ne tik užsienio, bet ir Lietuvos politikai. Vienas jų – prezidentas Gitanas Nausėda. Savo „Twitter“ paskyroje jis pasidalijo E.Muskui adresuota žinute.
„Gerbiamas E.Muskai, kai kas nors bando pavogti jūsų „Tesla“ ratus, tai nereiškia, kad jie tampa teisėtais automobilio ar ratų savininkais. Net jei jie teigia, kad abu už tai balsavote. Tiesiog pasakau“, – rašė G.Nausėda.
Elono Musko „pasiūlymus“ karui užbaigti sukritikavo ir politologas Linas Kojala. Jis savo feisbuke pasidalijo įrašu, kuriame verslininko „taikos plano“ kūrybą sulygino su Nobelio premijos ligos požymiais.
„Nobelio premijos liga – terminas, kuriuo apibūdinami genialūs Nobelio premijos laimėtojai, savo tyrimų srityse pasiekę neregėtų aukštumų... bet tuo pačiu pasižymėję keistomis, nepagrįstomis ar absurdiškomis idėjomis kitais klausimais.
Pavyzdžiui, fizikos premijos laureatas Williamas Shockley buvo rasizmo ir eugenikos šauklys, chemijoje išgarsėjęs Linusas Paulingas megadozėmis vartojo vitaminą C, imunologas Charlesas Richetas buvo pasinėręs į paranormalius reiškinius.
Galbūt tą lėmė beribis įsitikinimas genialumu ir 'gebėjimu matyti daugiau', galbūt negebėjimas kritiškai įvertinti žinių ribotumo nepažintose srityse, o gal kitos priežastys.
Nebūtina laimėti Nobelio premijos – į šiuos spąstus pakliūti galime (ir tikriausiai per gyvenimą ne kartą tai nutinka) kiekvienas. Tai – žmogiška.
Ir štai į Ukrainos taikos plano kūrybą paniręs Elonas Muskas“, – rašė L.Kojala.
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas svarstė, kad Elonas Muskas neatlaikė „branduolinės temperatūros“ spaudimo.
„Kaip nulaužti Eloną Muską? Matyt, toks klausimas daug kam kilo pasižiūrėjus į jo Twitterio paskyrą. Vienam pirmųjų suteikti paramą Ukrainai ir po 7 karo mėnesių dalintis “rusų pasaulio„ “taikos iniciatyvomis„? Taip į Mėnulį nenuskrisi... Bet Serhyi Prytula kartu su Igor Lačenkov pradėjo lėšų rinkimą Elono Musko istorijos vadovėliui ir per 30 minučių surinko 1 mln. hrivnų (25 000 USD). Elonas Muskas po to tik parašė, kad “vis dar labai palaiko Ukrainą, bet yra įsitikinęs, kad karo eskalavimas padarys didelę žalą Ukrainai ir galbūt pasauliui„. Ta prasme palaikau, bet geriau pasiduokit agresoriui?
Po Putino pamojavimu branduoliniu vėzdu per Vakarų žiniasklaidą jau ritasi dezinformacijos apie tariamus “branduolinio ginklo konvojus„. To nėra, tačiau Kremliaus užkelta “branduolinė temperatūra„ duoda baimės dividendus. Muskas tik pirmas neatlaikė“, – rašė A.Anušauskas.
Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas Mychailo Podoliakas tviteryje paskelbė savo planą, kaip užbaigti karą, prie kurio taip pat pridėjo balsavimo formą.
„E. Muskai, yra geresnis planas: Ukraina išlaisvina savo teritorijas, įskaitant Krymą, Rusija įvykdo demilitarizaciją ir privalomą denuklearizaciją, kad daugiau niekam nekeltų grėsmės, o karo nusikaltėliai stoja prieš tarptautinį tribunolą“, – rašė M. Podoliakas.
Galiausiai į E.Musko įrašą sureagavo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Tviteryje jis paskelbė savo apklausą, kurioje galima pasirinkti, kuris E.Muskas labiau patinka – palaikantis Ukrainą ar Rusiją.