„Talentai Lietuvai Fondas“ kviečia padėti gabiems studentams išvykti studijuoti į geriausius pasaulio universitetus

Adomas Klimantas / Asmeninio albumo nuotr.
Adomas Klimantas / Asmeninio albumo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Jau antrus metus iš eilės vykstanti „Talentai Lietuvai Fondo“ programa kviečia padėti keturiems itin talentingiems studentams – Adomui, Gabrielei, Giedrei ir Gailiui – įgyvendinti savo svajonėse mokytis geriausiuose pasaulio universitetuose: nuo Oksfordo universiteto Didžiojoje Britanijoje iki Masačiusetso technologijų instituto ir Niujorko architektūros mokyklos „The Copper Union“ Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šie jaunuoliai jau gavo pasiūlymus studijuoti, tačiau kelią išvykimui pastoja lėšų trūkumas. „Talentai Lietuvai Fondas“ prašo galinčius prisidėti paremti jaunuolių studijas.

„Antrus metus iš eilės vykstanti mūsų sutelktinio finansavimo progama šiemet sulaukė itin perspektyvių paraiškų. Po kruopščios kandidatų istorijų, pateiktų dokumentų ir finansinių galimybių analizės atrinkome keturis dalyvius, kurie pasižymėjo konkrečiomis vizijomis, ką norėtų nuveikti studijų metu ir po jų bei kaip galėtų prisidėti prie Lietuvos gerovės skatinimo. Šie jauno žmonės atstovauja ateities Lietuvą – veržlią, drąsią ir inovatyvią – ne tik savo idėjomis ateičiai, bet jau sukauptais pasiekimais ir nuveiktais darbais“, – teigia Ieva Masliukaitė, viena iš fondo įkūrėjų, 2013 metais pati sėkmingai finansavusi dalį studijų kainos Oksfordo universitete sutelktinio finansavimo būdu. – „Sutelktiniu finansavimo būdu vykstanti studijų rėmimo kampanija gali ženkliai prisidėti prie būsimų geriausių pasaulio universitetų studentų išsilavinimo bei – netiesiogiai – prie jų ateityje sukurtos naudos Lietuvai. Tuo tarpu kiekvienam iš mūsų prisidėjimas prie jų studijų prilygs kavos puodelio, dienos pietų ar vakarienės restorane kainai.“

Gabrielė Makerevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.
Gabrielė Makerevičiūtė / Asmeninio albumo nuotr.

Du iš kandidatų išvyks mokytis į Oksfordo universitetą Didžiojoje Britanijoje. Adomas Klimantas Oksforde studijuos ekonominės ir socialinės istorijos magistrą, kurio metu planuoja suskaičiuoti Lietuvos bendrąjį vidaus produktą (BVP) 1918-1940 metais ir palyginti šį ekonominę gerovę atspindintį rodiklį trijose Baltijos šalyse – Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. „Dar bakalauro studijų metu, apskaičiavau Lietuvos BVP tarpukariu – šių duomenų anksčiau neturėjome – ir su kolega atlikau tyrimą, kurio metu sužinojome, jog net ir okupuotos, Lietuvos ekonominis augimas pralenkė daugelį Europos valstybių!“ – pasakoja būsimasis Oksfordo studentas. Šis Adomo tyrimas buvo įvertintas Lietuvos mokslų akademijos premija ir buvo publikuotas viename rimčiausių JAV ekonomikos istorijos žurnalų – „Cliometrica“.

Giedrė Darškutė / Asmeninio albumo nuotr.
Giedrė Darškutė / Asmeninio albumo nuotr.

Į Oksfordą ruošiasi ir Gabrielė Makarevičiūtė, ten studijuosianti filosofijos ir kalbotyros bakalauro programą. Gabrielė, daugkartinė Lietuvos filologų konkursų ir filosofijos olimpiados laureatė, studijų metu sieks išsiaiškinti, kaip mūsų gyvenimas veikia kalbą ir atvirkščiai. Savanoriaudama senelių namuose Prancūzijoje, Gabrielė įsitikino, kad kalba ir kultūra yra neatskiriamos, todėl norint būti suprastam, nepakanka kalbėti taisyklingai – būtina pažinti ir šalies kultūrą. Pradėjusi filologijos studijas Lietuvoje ir supratusi, jog sekasi labai gerai, Gabrielė priėmė sunkų sprendimą keisti mokslo instituciją ir stoti į Oksfordo universitetą, kuriame galės kalbos mokslus papildyti filosofijos studijomis. Pasak Gabrielės, tokių specialistų Lietuvoje nėra, tad ji būtų labai laukiama lietuvių filologų akademinės bendruomenės.

Likę du kandidatai studijuoti vyks už Atlanto. Giedrė Darškutė yra pirmoji lietuvė, priimta į prestižinę architektūros magistro programą „The Copper Union“ Niujorke. Giedrė architektūros bakalauro studijas baigė Lietuvoje ir dirbo – už jos akademinius, bet realiame kontekste projektuotus darbus „The Copper Union“ suteikė Giedrei stipendiją. „Architektūros magistro programa šioje mokykloje yra reta galimybė – esu poetinės architektūros atstovė, man rūpi, kad pastatai ne tik atitiktų jų aplinką ar ją darniai papildytų, bet ir padėtų spręsti politines, socialines ir ekonomines žmonių problemas bei atspindėtų žmones, jų istorijas, prisiminimus“, – pasakoja Giedrė, su poetine architektūra susipažinusi stažuotėje Karališkojoje Danijos menų akademijoje Kopenhagoje. Po studijų Niujorke Giedrė planuoja sukauptą patirtį ir metodines žinias pritaikyti dirbdama Lietuvoje.

Gailius Praninskas / Asmeninio albumo nuotr.
Gailius Praninskas / Asmeninio albumo nuotr.

Gailius Praninskas studijuos besivystančių šalių ekonomikos ir duomenų mokslo magistro programoje Masačiusetso technologijų institute, kuris yra laikomas geriausiu pasaulio universitetu. Gailiaus teigimu, jo studijos nagrinės klausimus, aktualius Lietuvai ir Rytų regionui, ypač didelės ekonominės nelygybės kontekste. Pats Gailius studijų metu tirs, kodėl Lietuvoje egzistuoja tokia didelė atskirtis mokinių rezultatuose bendrojo lavinimo mokyklose – ir kaip ekonominės bei sveikatos priežastys šeimoje lemia šią atskirtį. Po studijų Gailius norėtų toliau dirbti su Rytų Europos problemomis bei tam tikslui įkurti konsultacijos organizaciją, bendradarbiaujančią su Masačiusetso technologijų institutu, ar dirbti organizacijose, kurios sprendžia šias problemas.

Daugiau informacijos apie programą, jos dalyvius bei studijų rėmimo sąlygas galima rasti „Talentai Lietuvai Fondas“ internetiniame puslapyje: www.tlfondas.lt.